Čo si potrebujete pripraviť pre spoluprácu s dizajnérom

Myslíte si, že dizajnér má všetko vyriešiť za vás a bez vás? Tak to ste na veľkom omyle.

Mnohí majú obavu osloviť na spoluprácu dizajnéra, lebo netušia, ako bude táto spolupráca prebiehať. Často počujem názory typu:

„Nechcem aby mi byt zariaďoval cudzí človek. To by som sa v tom modernom priestore necítila dobre.“

Občas si ľudia predstavujú spoluprácu tak, ako je to prezentované v televíznych reláciách – teda že dizajnér príde, obyvateľov bytu na chvíľu vysťahuje a on za pár dní byt zariadi. Keď sa majitelia vrátia môžu iba híkať nadšením. Možno si občas poviete, že čo potom, ak sa im zariadenie bytu nepáči? Zahryznú si do jazyka?

A toto je najväčšia obava ľudí, že dizajnér si zariadi byt podľa svojich predstáv.

Nebojte sa, nie je to tak. Skutočne dobrý dizajnér totiž vie, že byt nezariaďuje podľa seba, ale ho zariaďuje pre inú osobu. A práve tá osoba, ktorá tam bude bývať, sa tam musí cítiť dobre, príjemne a prakticky.

Aby sa však vedel na klienta naladiť, potrebuje o ňom veľa vedieť.

Čo všetko potrebuje dizajnér pred začatím práce vedieť?

Pre dizajnéra si treba pripraviť nielen technické podklady, ale hlavne si premyslieť, čo mu poviete. Aké požiadavky na interiér máte. Napríklad:

Aké funkcie by mal spĺňať? Čo budete v ktorej časti robiť?

Ako často a v ktoré časti dňa ho budete najviac využívať? Koľko členov má rodina? Využívajú ho členovia rodiny rovnako, alebo iba jeden?

Aké farby a materiály sa vám páčia a sú do zvoleného priestoru vhodné?

Aký štýl zariadenia s vami najviac rezonuje? Ako máte nehnuteľnosť otočenú voči svetovým stranám?

A ešte mnoho, mnoho iného. Preto sa nečudujte, ak vám bude dávať dizajnér aj osobnejšie otázky. Pre neho je dôležité, aby vedel o vás čo najviac a vytvoril vám tak priestor šitý na mieru presne vašej rodine.

Občas natrafím na klienta, ktorí nevie správne vyjadriť svoje predstavy a túžby. Vtedy treba, aby dizajnér bol aj psychológ a vedel sa na klienta správne naladiť a čítať „medzi riadkami“, čo sa mu snaží klient naznačiť.

Najlepšie je, ak si pripravíte aj inšpiratívne obrázky a viete mu povedať okrem toho čo sa vám páči aj presne to, čo nechcete, nepáči sa vám, alebo u vás v rodine nefunguje.

Pokiaľ máte nejak termíny, ktoré vás limitujú, je dôležité to hneď na začiatku s dizajnérom odkomunikovať. Navrhovanie je totiž kreatívna práca a niekedy správny nápad nepríde na zavolanie, preto dizajnér potrebuje na premyslenie a zladenie celého viac času. Je dôležité aby o limitoch vedel dopredu.

A to nie je všetko…

Dizajnér potrebuje aj technické výkresy, teda projekt vášho domu. Pokiaľ máte byt, tak zameraný pôdorys bytu. Ak ho nemáte, tak ho môžete po dohode zamerať sami, alebo si ho dizajnér príde zamerať osobne.

Tiež potrebuje kopec technických detailov, napríklad, či je možné preloženie vody a odpadu, či môže navrhnúť zmeny rozvodov elektriky, alebo nechcete ísť do hlbokých zmien a rekonštrukcií a chcete iba dekoratívne úpravy, atď. Informácií je veľa a je dobré ak sú čo najpresnejšie.

Treba si spísať radšej dopredu všetko čo vás napadne a môže mať vplyv na vytvorenie návrhu. Najvhodnejšie je mať všetko v písomnej forme, aby sa pri prípadných problémoch dalo preveriť, či boli podklady správne.

Občas však treba rátať aj s tým, že počas projektu sa môžu objaviť informácie, alebo situácie, s ktorými dopredu nik nerátal a dizajnér bude musieť určité veci prispôsobiť novým podmienkam. Aj to sa stáva.

Príjemná pracovná atmosféra a dôvera je základ úspechu.

Komunikácia a spolupráca s dizajnérom by mala byť príjemná. Nemali by ste mať problém povedať a zveriť sa mu s hocijakými obavami. On je tu na to, aby sa snažil vyriešiť váš problém a navrhnúť minimálne jedno riešenie. Ideálne je, ak je riešení viac a vy v spolupráci s ním si vyberiete pre vás to najvhodnejšie.

Pokiaľ hneď na začiatku cítite, že si „ľudsky nesadnete“, niečo vám bude vadiť, tak radšej hľadajte ďalej. Príjemná atmosféra a dôvera je totiž základ úspechu a spolupráce.

Dobrý dizajnér by nikdy nemal pristupovať k riešeniu autoritatívne, ale mal by byť vašim sprievodcom a poradcom na ceste k vášmu ideálnemu domovu. Mal by rešpektovať váš vkus a požiadavky a tie v rámci svojich vedomostí korigovať a upravovať tak, aby vyhovel vám, ale pritom vytvoril aj moderný a originálny návrh.

Dôležitá je však vždy obojstranná otvorená komunikácia, správne a presné podklady a hlavne aby ste vedeli slovne vyjadriť vaše predstavy, sny a túžby.

Iba tak vás vie dizajnér správne pochopiť a pretaviť vaše želania do krásneho priestoru ušitého na mieru vám a vašej rodinke.

Pre tých, ktorých však zariaďovanie baví, sa o pár dní otvára nový semester obľúbeného kurzu interiérového dizajnu, aby aj vtedy, ak je dizajn vaše hobby ste mali správne a užitočné informácie a vedeli si priestor nielen zariadiť, ale dopredu navrhúť a nakresliť si vlastnú vizualizáciu.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.