Tipy dizajnéra pre začiatočníkov v zariaďovaní/ 1.časť

Keď si plánujeme zariaďovať svoj domov, mali by sme pri výbere nábytku a doplnkov vždy myslieť na to, že si nekupujeme iba nábytok, ale hlavne pocit, ktorý vo svojom byte chceme vytvoriť. Dám vám zopár tipov, ktorých je dobré sa držať, keď so zariaďovaním svojho nového domova začínate.

Nezačínajte zariaďovanie v obchodoch

Často krát nás v obchode oslovia veci, ktoré sa nám páčia, ale nezapadnú do celkového kontextu, ktorý chceme vytvoriť. Preto by sme nemali nakupovať bez nejakého konkrétneho plánu a bez toho, aby sme sa na to pripravili.

Pretože ak kúpime síce iba jednu vec, ktorá sa nám síce v obchode páči, ale nebude sa hodiť do celkového konceptu interiéru, tak tá jediná vec nám ako kocka v domine zhodí komplet všetko ostatné. Proste do priestoru nezapadne a celkový výsledok bude pokazený.

Ako teda začať? Začnite inšpiráciami.

Vyberte si 3 – 5 obrázkov interiérov z inšpirácií, u ktorých si viete povedať: ,,TOTO by som chcela mať doma, v tomto by som naozaj vedela bývať, toto by sa mi páčilo…“

A všímajte si:

  • aký je tam typ nábytku
  • aké sú tam farby
  • aké sú tam použité doplnky
  • aké sú tam svietidlá
  • aké sú tam tapety
  • aká je farba stien

Nájdite aj niečo, čo jednotlivé obrázky spája, čo majú spoločné a skúste to napodobniť v tom vlastnom interiéri.

Pri týchto inšpiračných obrázkoch si ale treba všímať aj rozdiely medzi nimi a našim priestorom. To znamená, že ak je obrázok nastajlovaný vo veľkej miestnosti a ja mám malú panelákovú obývačku, tak výsledok u mňa doma asi nebude vyzerať tak dobre, ako na inšpiračnom obrázku. V inom priestore proste nedosiahnem rovnaký výsledok.

Ak je priestor na inšpirácii presvetlený s veľkými oknami a ja mám tmavú miestnosť otočenú na sever, tak si ten rozdiel treba pri zariaďovaní tiež uvedomiť.

Ak je miestnosť na inšpiračných obrázkoch vysoká, je vyššia ako u klasickej izby, čiže nájdem inšpiráciu a je to vo veľkom priestore, tak výsledok tiež nemusí vyzerať rovnako. Proste nie vždy vieme doma vytvoriť rovnakú atmosféru, ako nájdeme na inšpiráciách a to si treba uvedomiť.

Zameranie priestoru

Na zameranie priestoru by sme nemali používať rôzne metre. Niekedy môže byť medzi nimi malá odchýlka a v malých priestoroch je dôležitý každý centimeter.

Keď si zapisujeme zameranie priestoru (šírka, dĺžka, výška), vždy by sme mali používať rovnakú mierku. Keď začneme značiť všetko v milimetroch, tak skutočne si značte úplne všetko v mm. Keď v cm, tak v cm… Nemiešajte to.

Je nutné si správne a presne zamerať všetky detaily, ako parapet, radiátor, ak nám niekde idú rúry v stupačke k susedovi, rôzne výklenky, preklady…, to všetko si treba presne zamerať.

Tak isto otváranie dverí. Na ktorú stranu sa otvárajú, či tam nebude zavadzať skriňa, alebo niečo podobné. Takže podrobné a presné zameranie je veľmi dôležité.

A rovnako dôležité je potom si všetko rozkresliť do pôdorysu.

Pôdorys si môžeme nakresliť v mierke, na štvorčekovom, alebo milimetrovom papieri, kde si všetko presne zaznačíme. Radiátor, rúry, okná, dvere, výklenky…

Potom si zakreslíme nábytok, ktorý chceme kúpiť. Pretože nič nie je horšie, ako keď vyberieme veľký nábytok do malej miestnosti, alebo naopak.

Mali by sme popremýšľať aj nad situáciami, ktoré v priestore zažívame iba občas. Napríklad kam umiestnime vianočný stromček, či nám na neho ostáva priestor. Myslime aj na to, že ak si zakúpime rozkladací stôl, tak treba mať miesto, aby sa dal rozložiť a podobne.

Myslime na to, komu bude priestor slúžiť

Ak sme doma všetci vysokí, treba tomu prispôsobiť aj výšku kuchynskej linky, pracovnej dosky, atď…

Ak sme viacčlenná rodina, tak sa nám zíde dvojumývadlo, alebo dve toalety, alebo ak máme jedno WC spojené s kúpeľňou, je dobré, aby bola ešte zvlášť ďalšia toaleta. Pretože ak nás je doma viac, tak to býva dosť veľký problém, hlavne ráno a večer.

No a samozrejme si treba uvedomiť, koľko potrebujeme úložného miesta. Niekto je minimalista a niekto má napríklad deti, ktoré športujú, alebo celá rodina sú vášniví turisti a tým pádom potrebujú na tie svoje záľuby a veci veľa úložného priestoru.

Konkrétna príprava

Keď vyberáme zo vzorkovníkov farby, treba na to dávať veľký pozor. Svetlá farba na veľkej ploche pôsobí ešte svetlejšie a tmavá farba na veľkej ploche pôsobí ešte tmavšie.

Pozor na to, pod akým svetlom farby vyberáme. V predajni môže byť umelé svetlo a doma môžeme mať svetlo úplne iné a vybratá farba potom v realite môže vyzerať inak. Preto je dobré si zobrať vzorky domov a priložiť ich na stenu, alebo si dať namiešať vzorku farby. Niektorí výrobcovia majú k dispozícii aj vzorky, ktoré si môžeme vziať domov a pozrieť na kúsku steny, ako tá farba reálne vyzerá.

Vyberanie podlahy a nábytku

Pozor na to, aby nám spolu ladili rôzne dekory dreva. Nikdy nevyberieme presne rovnaký dekor na podlahu aj na nábytok. Typov podláh sú stovky a drevodekorov na nábytok býva okolo obmedzený počet zo vzorkovníka nábytkových materiálov. Takže sa môže stať, že budeme mať výraznú podlahu a treba ku nej vybrať jemnejší dekor nábytku. Ak nevieme rôzne drevodekory dobre zladiť, je fajn vybrať radšej jednofarebný nábytok.

Tak isto je dôležité sledovať aj farbu drevodekorov. Ak máme podlahu ladenú do hneda, tak by mal byť do hneda ladený aj nábytok. Ak je to nejaká medová, alebo koňaková farba dreva na podlahe, tak podobná by mala byť aj na nábytku.

Vždy si vzorky treba ku sebe prikladať. Ak máme výraznú farbu alebo vzor na podlahe, tak na nábytku by malo byť niečo jemnejšie. Ak je dekor na podlahe jemný, tak môžeme na nábytok vybrať niečo výraznejšie.

Treba dávať pozor aj na to, či budeme mať vzor dreva na nábytku zvislo, alebo vodorovne. To môže výrazne ovplyvniť priestor.

Tvorba moodboardu

Je super metóda, ktorú používajú dizajnéri. Šikovným ľuďom s predstavivosťou môže nahradiť aj drahú vizualizáciu.

Je to tvorba vzorkovníka, kedy si na jeden papier, na jednu plochu, dáte obrázky všetkých nábytkov a doplnkov, ktoré sa vám páčia, všetky farby, vzorky podláh, atď… Moodboard je možné robiť ručne, vystrihovať z katalógov a časopisov, alebo sa dá vytvoriť v nejakej aplikácii na internete.

Krásne moodboardy vytvoria vždy ženy v kuze základov interiérového dizajnu ( v článku vidíte niektoré ich práce), kde sa učíme celý postup zariaďovania s ľahkosťou a radosťou. Ak sa to chcete naučiť tiež, prečítajte si, ako sa môžete naučiť tvoriť Moodboard v online kurze… Pre viac informácií kliknite TU: https://slavkaramsova.sk/on-line-kurz-akcia/

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.