Výšky nábytku v interiéri a chyby s tým spojené

Jednou z častých chýb pri zariaďovaní býva to, ak pri výbere nábytku neakceptujete svoju a partnerovu výšku postavy. 

To znamená, že vyberiete nábytok, ktorý vám nevyhovuje, lebo ste veľmi vysoký, alebo veľmi nízky. Častokrát sa to stáva hlavne v menších bytoch, kde máte menej priestoru a musíte využívať celú výšku priestoru. Tam nie je iná možnosť, ale musí sa riešiť ten nábytok tak, aby vám jeho používanie nerobilo problémy.

Pri nízkych postavách býva problém napríklad, ak si zvolíte v kuchyni na vrchných skrinkách výklopy. Dvierka ktoré sa vyklápajú dohora je potom problém dočiahnuť a zatvoriť. Človek sa musí postaviť na rebrík alebo stolček, aby si dokázal zavrieť dvierka, ktoré sú vyklopené ku stropu.

Takisto, ak máte v byte vysoké skrine, vysoké police, tak pri tom dočahovaní si musíte stúpiť na rebrík alebo stolček. V skriniach to môže vyriešiť sklopný pantograf, kde si na vrchnú tyč môžete zavesiť menej používané kabáty, bundy a pantografom si tyč ľahko sklopíte, takže aj nízka postava na to ľahko dočiahne. 

Naopak, pri vysokej postave môže byť problémom kuchynská linka. Pred niekoľkými rokmi sa robili kuchynské linky nižšie (cca 86cm). Vysoká postava s tým môže mať problém, keďže sa musí veľmi zohýbať. Dnes sa už kuchynské linky robia na výšku okolo 90cm, poprípade sa pri výrobe linky na mieru prispôsobí výška pracovnej dosky presne na mieru.

Podobne je to aj v kúpeľni. Ak je umývadlo nízko, tak sa musíte stále zohýbať a tým pádom trpí chrbtica.

Takže vysokým postavám treba rozhodne prispôsobovať aj výšku nábytku a rovnako to platí aj opačne pre nízke postavy. 

V situácii ak má napríklad vysoká postava vyťahovať v kuchyni z najnižšej police spodnej skrinky misky a hrnce, musí si často čupnúť, alebo si kľaknúť, čo pre vysokých starších ľudí, alebo ľudí, čo majú problémy s kĺbami nemusí byť pohodlné. Preto je vhodnejšie ako skrinky s dvierkami použiť skrinky s výsuvnými zásuvkami, kde je všetko prehľadne a poruke uložené a ľahko prístupné.

A takto by sme mohli postupne pokračovať v celom byte. Takže moja rada na záver znie: pri výbere nábytku rešpektujte výšku postavy, aby ste mohli byt využívať pohodlne a komfortne.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.