Ako sme spomínali v minulej časti, pri zariaďovaní je veľmi dobrou pomôckou MOODBOARD.
Moodboardov si môžete urobiť aj viacero variantov. Vyskúšajte napr. 3-4 tipy stolíkov, ktoré sa hodia k sedačke, alebo rôzne komody, kreslá…, dá sa s tým vyhrať a rôzne skúšať, čo do daného interiéru lepšie pasuje.
Tak isto, čo sa týka farieb, môžete si moodboard urobiť v dvoch, troch rôznych farebných kombináciách a posúdiť, ktorá sa vám páči viac.
Do tvorenia moodboardu môžete zapojiť aj partnera a spolu posúdiť, ako to všetko ku sebe ladí, či neladí. Predídete tým prípadným neskorším hádkam. Takže moodboard je skutočne veľká pomoc.
Keď máte hotový moodboard, mali by ste pokračovať nakreslením PôDORYSU.
Rozvrhnite si presne kam pôjde sedačka, kam pôjde skriňa, ako bude orientovaná kuchynská linka, či bude do „L, do U“, alebo s ostrovčekom, atď. Skrátka, rozvrhnite si najvhodnejšie pôdorysné riešenie, aby ste vedeli prispôsobiť rozloženie spotrebičov (drez, varnú dosku, chladničku) a tiež elektriku (vývody na spotrebiče, vypínače…).
Tieto veci sa v novostavbách štandardne robia typizovane, čiže vždy niekde v rohu miestnosti sú umiestnené 1-2 zásuvky, vypínač je pri dverách, atď. Ak ale chcete navyše nejaké podsvietenie led-pásikmi, alebo napr. chladničku mať na inom mieste, tak prívod elektriky si na to treba prispôsobiť. Čiže presný pôdorysný plán je potrebný preto, aby sme vedeli, čo kam umiestnime a prispôsobili tomu elektroinštaláciu. Vyhnete sa potom tomu, že budete musieť používať predlžovačky.
Dôležitou pomôckou je pôdorys nakreslený v MIERKE.
Zakreslite si v mierke veľkosti nábytkov, pretože niektoré miestnosti bývajú rozlohou menšie. Čiže ak tam dáte veľkú posteľ a skriňu, môže vám zostať malý voľný priestor. Výsledkom môže byť to, že sa nebudú dať dobre otvárať skrine. Nemali by sme zabudnúť pri plánovaní aj na také súvislosti, že keď sa otvára skriňa, tak človek od nej musí odstúpiť krok dozadu, aby tie dvere mohol dobre otvoriť a aby do nej dobre videl. Tento problém sa dá, v prípade nedostatku miesta, vyriešiť posuvnými dverami.
Tak isto, ak by ste chceli mať kuchyňu s ostrovčekom, tak treba myslieť na to, či je tam naň dosť miesta, či sa bude dať dobre otvárať umývačka, zásuvky, rúra, atď. Takže zakresliť si pôdorysný plán v mierke je skutočne veľmi dôležité. Presne zistíte, koľko miesta máte a aký veľký nábytok si môžete dovoliť objednať.
Ďalším dôležitým bodom pri zariaďovaní je DOLADENIE DETAILOV.
Keď už máme tieto základy premyslené, potom sa môžeme hrať s detailami, ako sú závesy, hodiny na stenu, obrazy, svietidlá…
Niekomu stačí ako pomôcka moodboard, niekto potrebuje aj VIZUALIZÁCIU.
Tvorbu vizualizácie sa môžete naučiť v kurze Základy interiérového dizajnu a rovnako ako moodboard, je aj vizualizácia veľkou pomôckou. Z nej uvidíte nielen prázdny priestor dopredu virtuálne zariadený, ale uvidíte jeho atmosféru, farebnosť a štýl.
NÁKUPNÝ ZOZNAM sa dá vytvoriť ako z moodboardu, tak aj z vizualizácie.
To znamená, že si viete zhrnúť a zrátať, koľko metrov štvorcových podlahy potrebujete objednať, akú veľkú kuchynskú linku (viete ju dať presne naceniť), koľko a akých svietidiel potrebujete, aké veľké skrine, aké doplnky, ktorú sedačku, atď…
Čo sa stane ak nedodržíte tento postup?
Ak sa vrhnete hneď na nakupovanie a nemáte premyslené všetky detaily, tak sa oveľa ľahšie môže stať, že urobíte zbytočné chyby. Vyberiete nábytok, ktorý sa tam nehodí, nebude vám to ladiť farebne, vyberiete oveľa väčšiu sedačku, budete mať problém s otváraním dverí, alebo budete musieť prerábať elektriku…
Kdežto, ak idete krok po kroku, nezačínate v obchodoch, ale začnete práve tým plánovaním, premýšľaním, moodboardom a vizualizáciou, tak získate oveľa lepšiu prípravu. Potom už naozaj stačí ísť do obchodu a vyberať, pretože potom už presne viete čo a ako objednať, akej farby, akú veľkosť a kam to umiestniť… Čiže máte to premyslené a tým pádom sa vám nestane, že kúpite niečo, čo nakoniec nevyužijete, lebo sa vám to nebude do bytu hodiť.
A ako sme hovorili na začiatku, jedna nevhodná vec môže zhodiť celý projekt ako kocka v domine.
Krásne moodboardy vytvoria vždy ženy v kuze základov interiérového dizajnu ( v článku vidíte niektoré ich práce), kde sa učíme celý postup zariaďovania s ľahkosťou a radosťou. Ak sa to chcete naučiť tiež, prečítajte si, ako sa môžete naučiť tvoriť Moodboard v online kurze…
Pre viac informácií o kurze kliknite TU: https://slavkaramsova.sk/on-line-kurz-akcia/