Kvôli stolu premiestniť celú kuchyňu?

Aj vy ste už niekedy riešili problém, ktorý sa zdal na prvý pohľad úplne banálny a nakoniec ste kvôli tomu museli premiestniť nábytok v celej izbe? Myslím napríklad otázku:  kam umiestniť nejaký doplnok, háčiky na uteráky, alebo stôl v kuchyni?

Stane sa aj vám, že niečo nakúpite bez dlhšieho premýšľania, lebo sa vám to veľmi páči? Veď miesto na tú krásnu vázu, ktorá vás v obchode tak očarila určite niekde nájdete. A háčiky? Veď to je taká drobnosť, že s tým sa ani neoplatí dopredu zaoberať, nie? A stôl? No veď to je jasné, dáte ho do kuchyne, niekde poblíž kuchynskej linky, aby ste sa s tanierami moc nenabehali. A vypustíte to z hlavy. Tým sa budete zapodievať až nakoniec.

Teraz idete predsa riešiť tú linku, nábytok do obývačky a nový sprchový kút do kúpelne. Ostatné počká….

TAK POZOR! TOTO može byť veľká chyba!

Ako to? Ako môže váza, jeden háčik alebo malý stôl spôsobiť taký problém? No poviem vám reálny príklad, na ktorom to lepšie pochopíte. Stal sa mi práve nedávno.

Oslovila ma klientka – priateľka, ktorá plánuje stavať domček. Je to splnenie sna a preto sa na to zodpovedne pripravuje. Prečítala nielen moje e-booky, ale aj plno ďalšej literatúry, v byte má obrovskú kopu katalógov a prospektov a plánuje, vyberá, študuje. Veľmi ju obdivujem, ako k výberu pristupujú ona aj jej partner zodpovedne.

Keďže od môjho oslovenia sa už urobilo asi 5 návrhov pôdorysného riešenia domu, prerábala sa 2x projektová dokumentácia a časté zmeny sú aj v interiéry, tak sme sa dohodli, že základ návrhu si nakreslím sama a jednotlivé detaily doladíme vždy spolu nad notebookom počas moje osobnej návštevy u nej.

Na predchádzajúcom sedení sme riešili kúpelňu. Podarilo sa nám dohodnúť na veľkosti aj otočení sprchového kúta, aj na umiestnení umývadla, na tvare a veľkosti kúpeľňového nábytku, zrkadla aj umývadla. Zádrhel nastal pri výklenkoch na šampóny a iné nutné drobnosti. Pôvodne ich chceli mať vedľa sprchového kúta. Bohužiaľ, potom by tam nemohli mať na stene háčiky na uteráky a osušky. Takže premiestniť výklenok, či nájsť iné miesto pre osušky? Tento istý problém nastal aj pri vani a umývadle. Všetko sedelo tip-top, iba tie uteráky nebolo kam zavesiť.

A verte mi, že je to veľmi dôležitý detail.

Pretože to, či máte uterák či osušku pekne poruke hneď ako vyjdete zo sprchy, alebo po umytí rúk, bude sakra dôležitý detail vo vašom živote a hneď niekoľkokrát denne.

Nastal vážny problém. Obaja sa zamýšľali nad tým, ako to bude fungovať: keď sa pôjdu osprchovať, keď si budú lebediť vo vani, alebo si budú umývať ruky. Kam sa otočia? Vpravo? Vľavo? Chcú dočiahnuť na uterák z vane? Alebo si ho pripravia niekam poblíž a po vystúpení z vane sa po neho načiahnu? A kam? Ako ďaleko? Zavesiť ho na stenu? Ale vedľa je iba nízky múrik oddeľujúci WC. Nastala dilema. Dokonca si chvíľku nevedeli z viacerých riešení vybrať, lebo každý to videl inak.

Nakoniec sme sa trošku aj zasmiali a pobavili a keď sme problém s háčikom vyriešili, atmosféra sa uvoľnila. Vtedy im bolo jasné, aké je dôležité mať dopredu vyriešené aj detaily. Pretože kvôli háčikom sa presunuli výklenky, upresnil rozmer skrinky pod umývadlo a iné dôležité detaily.

V piatok som u nich bola znovu a riešili sme tentokrát kuchyňu s obývacou izbou. Kuchynská linka bola naplánovaná presne podľa ich predstáv. Urobili sa drobné detaily a bolo to ok. Krb, sedačka a obývačka, všetko bolo výborné. Len jedna vec nie a nie si nájsť správne miesto. Bol to malý kuchynský stolík. On by síce miesto mal a to miesto sa majiteľke aj pozdávalo. Bolo to by pri kuchynskej linke, na konci pracovného pultu. Ideálne. Ale len pre nás dve. Jej partner si však myslel niečo iné.

Stolík mal byť síce malý, ale s možnosťou posuvu do priestoru, aby v prípade ak príde návšteva, bolo kde jesť. Klient mal však výhrady, že nechce sedieť chrbtom ku chladničke a rúre. Tak sme mu našli ešte asi tri rozličné miesta. Ani jedno však nebolo ono. Všade bolo niečo, nejaká drobnosť, ktorá celkový komfort narúšala. Hmmm, čo s tým?

Tak som si zaumienila, že doma na tom ešte popracujem. Druhý deň som mala prednášku a doma ma už čakala návšteva, takže som bola po celom dni hodne unavená. Večer som odpadla na gauči od únavy.  V nedeľu som si otvorila poštu a tam mi moja klientka písala, že by bolo fajn vyskúšať vymeniť strany obytného priestoru. Kuchynská linka sa premiestni tam, kde je TV a obývačka s krbom a televízorom sa posunie na miesto kuchyne.

Keď som sa pozrela na skicu, bolo to ONO.

Úplne jednoduché riešenie. Vymeniť jednotlivé časti miestnosti medzi sebou. Tým, že sme sa zamerali na ten stôl, nevideli sme iné riešenia. A tak sa kvôli stolu prehodila v pôdoryse celá kuchyňa s obývačkou.

Samozrejme, takáto zmena ide urobiť ľahko, lebo je to len na papieri a v počítači. Je to stále iba návrh, ktorý sa dá do projektu zapracovať. Ak by bol domček už vo výstavbe, tak by to tak ľahko nešlo. To by sme už museli riešiť zmenu sietí a to je niekedy ťažko.

A to je práve čaro vizualizácií a návrhov.

Ak sa urobia v predstihu, ak sa dá podľa požiadaviek klienta ešte urobiť  zmena, alebo vypracovať na mieru aj projekt, je to úžasné a pohodlné. A hlavne výsledný interiér je priestor, ktorý plne zodpovedá klientovým reálnym potrebám. Sadne im ako ja hovorím, ako ich druhá koža. A čo je hlavné, bude im veľmi dobre slúžiť mnoho rokov a oni sa v takom interiéri budú cítiť pohodlne a komfortne. A o toto mi hlavne ide.

Ak sa chcete aj vy naučiť ako si správne navrhnúť svoje bývanie, možno by vám pomohol môj e-book, alebo by vám prišiel vhod môj online kurz Interiérového dizajnu, ktorý môžete absolvovať hocikedy v priebehu roka.

Želám vám, aby ste navrhovanie svojho domova zvládli tak, aby ste nemuseli nikdy nič prestavovať, ani ľutovať, že ste na niečo nemysleli dostatočne v predstihu.

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.