Aká maličkosť vám môže zmeniť bývanie aj život?

Každého z nás občas prepadnú pocity márnosti. Nedarí sa vám v práci, život vám hádže polená pod nohy, trápia vás financie  a keď tak sedíte s uvarenou kávou v kuchyni za stolom a dívate sa okolo, zdá sa vám, že celý váš život je plný starostí. Tie sa kopia a pribúdajú a vy neviete ako to zmeniť.

Pozriete okolo seba a vidíte, že ešte aj váš byt by už nutne potreboval zmenu.

Tam sa odlupuje tapeta, v chodbe urobili deti na stene fľak, spoza televízora trčia káble a sedačka by už nutne potrebovala vymeniť. Alebo by bolo najlepšie hodiť do gala celú obývačku, veď je už úplne nemoderná. A keď už obývačku, tak by sa hodilo aj vymaľovať a…

Fúha, tých zmien by váš byt potreboval toľko, že sa vám do toho ale vôbec nechce. Je to kopec peňazí, veľa starostí a vy na to nemáte vôbec čas.

Manžel chodí domov každý deň z práce neskoro, ledva si stihnete prehodiť večer pár slov a pri predstave, že mu navrhnete k jeho všetkým povinnostiam ešte aj prerábanie bytu, vám stiahne žalúdok. Viete už dopredu aká bude jeho reakcia: „Načo zase vymýšľaš? Čo nemáme kam dávať peniaze? Ja na také hlúposti teraz nemám ani pomyslenie…“

Tieto myšlienky vás hneď zabrzdia v snívaní  a nakoniec neurobíte nič.

Dokonca svoje plány pred manželom ani nebudete spomínať. Načo? Nechcete sa hádať. A pritom vás až srdce zabolí, keď si spomeniete ako ste na návšteve u kamarátky obdivovali jej nádhernú novú obývačku, krásne zladené steny a podlahu, mäkučký koberec…

Lenže keď si pomyslíte, koľko to muselo stáť peňazí… A koľko času a chuti by ste museli do rekonštrukcie investovať, úplne vám to zoberie aj poslednú energiu.

A tak miesto zásadného rozhodnutia a prvého kroku ku zmene, radšej zastrčíte káble za skrinku a utešujete sa myšlienkou, že niekedy v budúcnosti… raz… až budú deti väčšie… až vám zvýšia plat… až… Potom si tie svoje sny splníte.

Ja vás úplne chápem. Viem aké je to túžiť po niečom a nemať na to peniaze, čas, alebo odvahu sa do veľkých zmien pustiť. Viem aké to je utešovať sa, že iní žijú horšie, že treba vydržať a že raz možno…

STOP! ZASTAVTE SA…

Vy žijete tu a teraz a ste nešťastná pri pohľade na zodratú sedačku, vŕzgajúce dvere a mastný fľak na stene vás denne privádza do zúfalstva.

Preto sa pred každou návštevou u vás doma  previnilo ospravedlňujete, za svoje ratolesti a tvrdíte, že sa už-už chystáte maľovať. Len toho času nie je nazvyš. Sedačku zakrývate aspoň farebne zladenou dekou a dúfate, že si ostatné nedokonalosti bytu návštevníci nevšimnú.

Je to tak, váš byt vás oberá o energiu.

A pritom by to malo byť naopak. Váš domov by mal byť oázou v okolitom svete. Domov by ste sa mali tešiť. Mali by ste sa tam obklopovať vecami, ktoré máte radi, ktoré sú vám blízke, alebo vám vašich blízkych a milovaných pripomínajú. Nemusí to byť výstavná sieň luxusu.

Aj skromný príbytok zariadený šetrne ale s láskou, udržiavaný a opatrovaný dokáže vašu dušu hýčkať. Ako sa staráte o svoju domácnosť, tak sa vám váš príbytok odmení. Energia, ktorú do  neho vkladáte nie je márna. Je to fyzikálna veličina, ktorá sa nestratí. Táto energia sa vám vráti späť. V podobe harmónie a pokoja, ktorý váš byt vyžaruje. A nielen to, on vás obklopí pocitom bezpečia a zázemia, ktoré v dnešnej dobe tak veľmi potrebujete.

Správne zariadený byt by vás mal napĺňať radosťou a energiou.

A chce to tak málo. Udržiavať ho a starať sa oňho. A aj keď sa zdajú zásadné zmeny v nedohľadne, treba si robiť aspoň drobné zmeny pre radosť. Ja viem. Možno vám chýbajú financie, alebo fakt nemáte vôbec čas.

Hmmm…

Na to vám poviem iba jedno – to sú výhovorky. Všetko sa dá, keď sa ozaj chce.

Prezradím vám tajomstvo.

Mám recept ako na to. Je veľmi jednoduchý:

Zdvihnite zadok a dajte si malý záväzok na zmenu, ktorú ale dokážete určite urobiť. Že som trochu hnusná?

Veru nie,  každý z nás potrebuje občas ľadovú sprchu. Také kamarátske prebudenie. Vďaka nemu sa potom dokáže pohnúť a odísť zo situácie, v ktorej stagnoval už dlhý čas.

Nepotrebujete vyhrať v športke, ani poslať deti na týždeň k babke, nepotrebujete vysťahovať  na pár dní manžela.

Zmeniť svoj byt môžete aj bez veľkých financií,

aj bez veľkých časových strát a bez veľkých dohadovaní o tom, či to meniť treba, alebo nie.

Začnite drobnosťami, krok po kroku. Začnite napríklad tým, že vyhádžete skrine a zbavíte sa všetkého, čo vám doma zavadzalo, čo vás obťažovalo, čo ste si „škrečkovali“ na horšie časy s pocitom, že raz sa to možno zíde.

Alebo prevetrajte svoj šatník. Povyhadzujte veci čo nenosíte a cestou z práce si kúpte za odmenu na seba jednu peknú novú vec.

Teraz sa pýtate, čo to má spoločné s maľovaním či prerábaním bytu?

Keď sa zamyslíte a začnete zmeny realizovať, zistíte, že veľa. Každá aj malá zmena, ktorú ale ozaj urobíte (tie čo nosíte už roky v hlave a nikdy ste ich neuskutočnili sa nepočítajú) vám dodá novú energiu. Objavíte radosť zo života a každá drobnosť vás pozitívne naštartuje a nabudí do ďalšej zmeny.

Tou môže byť výmena záclon, alebo vankúšikov, či nové prestieranie… Stačí drobnosť.

A tak ako postupne začnete meniť  svoje okolie a bývanie, bude sa meniť aj váš život. Začne to drobnosťami, ktoré vás naštartujú do ďalších a nových zmien.

Mám to odskúšané a zaručene to funguje.

Jediná podmienka je robiť tie maličké kroky. Po nich budete mať chuť robiť tie kroky stále väčšie.

Nie nutne každý deň, ale aspoň každý týždeň si naplánujte jednu malú zmenu. Uvidíte, ako sa rozbehnete.

Dnes som čítala pekný príbeh, ktorý ma k tomuto článku inšpiroval.  Aj ja som stagnovala. Už pár mesiacov som nenapísala žiaden nový článok. Chýbala mi inšpirácia a vyhovárala som sa na čas.

Nastal však okamih, keď som si uvedomila, že sa nechávam stresom a prácou úplne ovládať. A tak žiť nechcem. Začala som malými zmenami. Zrušila som pitie rannej kávy. Miesto toho som začala piť vodu s citrónom. Začala som pravidelne cvičiť a už mám pripravený aj bicykel. Denne tomu venujem maximálne pol hodinku (tú si vždy nájdem), ale to nie je dôležité. Dôležité je len moje odhodlanie a to, že som poctivo začala. S manželom sme zmenili okolie pred domom a teraz sa púšťam do záhrady. A zajtra zložíme tú novú posteľ. J A odrazu mám akosi viac energie a chuti pokračovať ďalej…

A aký príbeh ma k napísaniu tohto článku inšpiroval?

Tak čítajte:

Kúzelný ružový muškát

Bola jedna žena, ktorá žila v schátranom dome. Zo svojho domova bola nešťastná, ale keď sa rozhliadla okolo, čo všetko je treba urobiť, zdalo sa jej, že je toho na ňu veľa, a preto nikdy ani nezačala.

Jedného dňa k nej na návštevu prišla dávna priateľka a priviezla jej ako darček ružový muškát.

Ten žene urobil radosť a postavila ho na stôl, ale odrazu videla, aký vypraný vyzerá obrus pod farebnou kvetinou a tak išla a kúpila nový. Kvôli novému obrusu potom ale vyzeral šedivo a staro koberec, takže ho tiež vymenila. Svieži koberec odhalil  zájdené poličky, takže ich natrela na žlto. Každé vylepšenie, ktoré žena vo svojom okolí urobila, inšpirovalo ďalšie, pokiaľ nebol celý dom, a dokonca i dvor a latkový plot, ako zo škatuľky. Žena bola veselá a celú dobu ju to povzbudzovalo.

Potom, ako dokončila posledné práce na dome, zbadala prvý krát po dlhých rokoch svoj jasný odraz v zrkadle. Mala neumyté vlasy a zašednuté a pokrčené oblečenie. Vlastný vzhľad ju šokoval, a tak pozbierala novo nadobudnutú odvahu, že dokáže čokoľvek, a použila ju sama na seba. Hneď sa ukázalo, že je rovnako pekná a upravená ako jej uprataný dom.

Keď nabudúce prišla na návštevu priateľka, ktorá jej priviezla muškát, sotva verila svojim očiam a pýtala sa ženy, ako sa stalo, že po toľkých rokoch zanedbávania dokázala zmeniť svoj dom i seba. Žena odpovedala:

„Všetko sa stalo len vďaka tomu kúzelnému muškátu!“

Mikropredsavzatia fungujú ako kúzelný ružový muškát. Každé úspešné predsavzatie povzbudí vašu odvahu, energiu a sebavedomie a vedie k ďalšiemu pokroku. Kľúčom je proste len začať.

(z knihy: C. L. Arnoldová – Malý krok, velká změna)

Ja som začala už dávno a stále v tom pokračujem.

Občas sa nechám starosťami a rýchle ubiehajúcim životom „prevalcovať“, ale po čase si spomeniem na svoje plány a sny a začnem na ich znovu pracovať. Po malých krôčikoch, ale vytrvalo. Zmenila som prácu, bývanie aj celý život.

Mohla som sa vyhovárať, že na môj sen o dizajne nemám vyštudovanú školu ani prax, mohla som fňukať, že na rozbehnutie podnikania nemám peniaze, mohla som svoje sny o bývaní v domčeku v krásnom prostredí nechať rokmi rozplynúť, ale ja som robila malé krôčky vytrvalo, až sa mi všetky tieto sny slnili. A neprestávam. Stále mám plno plánov. Ale o tom, niekedy nabudúce.

Dnes som vám chcela ukázať, že naozaj všetko je možné, len treba zdvihnúť zadok a urobiť ten prvý krok.

Aj keď so strachom, aj keď je ten krok maličký. To nevadí. Je začiatkom veľkej zmeny.

A ak by ste naozaj chceli začať, rozhliadnite sa okolo seba, po svojom byte, čo môžete urobiť hneď? Niečo malé, čo vám urobí radosť a nestojí veľa peňazí?

Môžete si odtrhnúť krásne rozkvitnuté kvety a postaviť si ich doma do vázy. Určite rozžiaria váš byt, alebo sa môžete inšpirovať v tejto knihe zdarma, ktorá vás možno namotivuje do ďalších originálnych zmien.

E-book: 9 TIPOV NA RÝCHLU A ORIGINÁLNU PREMENU BYTU

Stiahnite si e-book zdarma a oblečte svoj byt do nových šiat.

Nič nestratíte, iba vám to môže pomôcť zmeniť život. Nepreháňam.

Prajem krásny deň

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.