Časté chyby pri zariaďovaní
Malá kúpeľňa, veľká vaňa
Často vidím, že ľudia si v malých kúpeľniach zvolia veľkú rohovú vaňu, tá im zaberie polovicu kúpeľne a potom tam ešte musia natlačiť práčku, umývadlo alebo aj sprchový kút. Takže pozor na túto chybu.
Ak máte malé kúpeľne, šetrite s priestorom a použite radšej praktický sprchový kút.
Nesnažte sa tam natlačiť priestorovo veľkú rohovú vaňu. Existuje tiež možnosť vybrať vaňu menších rozmerov, alebo vaňu na jednom konci zúženú alebo zaoblenú tak, aby sa do malého priestoru pohodlne vošla vaňa, aj ostatné komponenty.
Málo úložného priestoru
Problém vidím často aj tam, kde je málo úložného priestoru. Ľudia prikúpia postupne viac rôznych typov skriniek, rôzne komody, menšie skrine, police a vtedy vzniká problém, že priestor nie je harmonický. Vedľa seba v miestnosti stojí viac kusov nábytku, ktoré spolu neladia a je tam toho opticky veľa.
Oveľa lepšie by to vyzeralo, ak by ste si zvolili jednu veľkú šatníkovú alebo vstavanú skriňu, ktorá využíva priestor až po strop a kde by sa schovali všetky veci. Celý interiér by vyzeral oveľa harmonickejšie a elegantnejšie, ako keď je tam veľa malých skriniek, do ktorých sa vám aj tak tie všetky veci nezmestia.
Príliš veľa otvorených políc
Ďalším problémom býva to, že je v byte veľa otvorených políc. Vtedy priestor vyzerá vizuálne veľmi zaprataný a prepchatý rôznymi vecami, pôsobí neusporiadane. Stačí, že na poličkách sa vám uloží prach, alebo nemáte na nich veci pekne usporiadané. Potom vzniká pocit, keď sa na tie poličky pozriete, že je tam neporiadok. Hovorí sa tomu vizuálny stres.
To zase vyriešite tak, že otvorených políc dáte iba pár a ostatný nábytok budete používať so zatvorenými dvierkami. Pôsobí to čistejšie, harmonickejšie a priestor vyzerá vždy pekne uprataný.
Vstupné a spojovacie chodby
Veľkým problémom bývajú aj vstupné a spojovacie chodby. Napríklad, ak je chodba menšia a úzka, nie je tam veľa úložného priestoru a tak častokrát tam zavadzajú pohodené topánky, lebo sa tam zmestí len malý botník, do ktorého sa vám všetka obuv nevojde.
Takže si treba tú chodbu naozaj veľmi dobre premyslieť, navrhnúť a vybrať skrinky, ktoré sú úzke, nezaberú veľa miesta, lebo sa dajú zavesiť na stenu a pekne sa do nich vojdú všetky topánky.
Napríklad IKEA má veľmi krásny sortiment pre malé chodby. Z neho sa dá perfektne vyskladať nábytok, ktorý je praktický a chodba nevyzerá neuprataná a nerozčuľujú vás voľne položené topánky. Pomôžu tiež rôzne vešiaky na oblečenie, rukavice, kabelky, alebo háčiky na zavesenie kľúčov.
Vhodné sú aj multifunkčné kusy nábytku. Napríklad taká truhlica môže slúžiť na sezónne veci a pritom sa dá na nej sedieť pri prezúvaní. Každá vec v chodbe by mala mať svoje miesto. Ak vojde do priestoru návšteva, mali by ste byť spokojní, že chodbu máte pekne upratanú a zladenú.
Takto môžeme pokračovať miestnosť po miestnosti.
V ďalších dvoch článkoch, o pár dní neskôr, si povieme, ako váš domov vyladiť presne vám na mieru, aby sa vám bývalo príjemne. Máte sa na čo tešiť.