Ako zvládať domácnosť s ľahkosťou?

Rozhovor s autorkou projektu „Manažment domácnosti“ sympatickou Annou Brťkovou:

Ako ťa napadlo vytvoriť projekt „Manažment domácnosti“ a čo všetko chceš vo svojom projekte vytvoriť?

Keď som v roku 2014 zakladala svoj projekt, vedela som len jedno, ako sa cítim vo svojej domácnosti teraz a ako som sa v nej cítila predtým. Boli to dva veľmi rozdielne svety. Ten v ktorom som žila a ten v ktorom žijem teraz.

Ten prvý bol plný neporiadku, hľadania, beznádeje, cítila som sa neschopná a na všetko sama. Nevedela som si s tým poradiť. Moja domácnosť bola jeden veľký chaos v ktorom som sa prestávala orientovať. Potom som zhodou okolností prišla na pár vecí a moja domácnosť sa dramaticky zmenila.

Keď som pochopila, že to zrazu tak jednoducho zvládam a keď som si predstavila, že možno niekto sa doma trápi ako ja predtým, začala som o tejto téme blogovať. Neskôr som napísala e-book „Skrotenie neporiadku„, ktorý sa dá kúpiť na mojej stránke.

Môj projekt má slúžiť ako inšpirácia a podpora, na ceste za tou vysnívanou domácnosťou každej z nás.

manazment domacnosti

Dnes máme tretie tisícročie. Máme veľa domácich pomocníkov, rôzne služby, aplikácie, modernú techniku. Prečo myslíš, že dnešné ženy svoju domácnosť nezvládajú tak ako by si želali?

Myslím, že ženy čo vymysleli a aj vybojovali emancipáciu, to trošku nedomysleli. Hlavne určite nerátali s tak rozsiahlou priemyselnou revolúciou. Kedysi sa ženy starali o oveľa menej vecí, mali čas na rodinu a neboli tak preťažené ako je tomu dnes.

Od ženy v dnešnej dobe očakávame naozaj veľa. Aby chodila do práce, varila, prala, starala sa o domácnosť a keď k tomu pripočítame čas strávený na internete a sociálnych sieťach, nemôžeme sa čudovať obrovskej časovej tiesni ktorú prežívame. Relaxovať sa už nechodí do prírody s rodinou, ale do nákupného centra, z ktorého si domov donášame stále viac a viac roboty.

Myslím tým všetky tie nepotrebné veci, ktoré nám naoko majú zjednodušovať život, len oni nám ho vlastne komplikujú a nie málo. Pod ich nánosom väčšinou nestíhame žiť náš vysnívaný život.

Ako dokážeš skĺbiť starostlivosť o rodinu a svoj projekt?

Pre svoju rodinu sa snažím zariadiť hlavne pohodové ráno. Aby dobre odštartovali deň. Potom sa venujem svojmu projektu a poobede zas rodine. Naučila som sa mať mierne naplánované malé úlohy na každý deň, aby som sa zbytočne nepreťažovala.

Píšem vlastne o tom, ako môžeme túto rovnováhu nájsť vo svojom živote každý. Veľmi úzko to súvisí s mojou rodinou. Vlastne všetko o čom píšem mám v praxi vyskúšané v mojej domácnosti.

Každé DNES sa snažím žiť tak, aby moje ZAJTRA bolo zas o kúsok jednoduchšie. Tým nechcem povedať, že je vždy všetko ružové. Svet s deťmi je nevyspytateľný a aj ja mávam občas deň blbec.

Máš klientov aj z radov mužov?

Zatiaľ veľmi málo. Mužom domácnosť väčšinou nespôsobuje taký stres, to len pre nás ženy je to stresový faktor číslo jeden. Často nám bliká kontrolka s nápisom – toľko toho ešte musím doma urobiť – .

Aj keď poznám aj takých mužov, ktorých táto téma zaujíma.

Pomáha ti tvoj manžel doma?

Môj muž rád varí, ale upratovať som ho ešte nevidela a to sme spolu už 10 rokov. Ani to od neho nevyžadujem. Myslím si, že je veľký rozdiel či rodina býva v dome alebo v byte. My bývame v dome a tam je to rozdelené, chlap sa stará o okolie domu a o chlapské roboty a žena o domácnosť.

Niekedy som si myslela, že všetci muži sú ako ten môj. Odkedy sa venujem tejto téme, som spoznala aj veľa žien, ktorým muži v domácnosti pomáhajú. Každý chlap je jedinečný, je lepšie brať ho takého aký je a nevytvárať hustú atmosféru.

Je dobré, aby si ženy vedeli sami usporiadať svoju domácnosť tak, aby odpadli tieto pocity, že by im mal niekto pomôcť, lebo toho majú veľa. Aby prispôsobili svoju domácnosť svojim potrebám a potrebám svojej rodiny.

anna_brtkova s rodinou

Čo ak niekto býva zatiaľ u rodičov, alebo svokrovcov a svoju domácnosť tak musí prispôsobovať pravidlám, ktoré sa mu ale nie vždy páčia. Máš na to nejakú radu?

Toto je veľmi ťažká otázka, pretože riešenie je vždy veľmi individuálne. Ak u mňa ak niečo nefunguje, v úplne prvom rade si položím otázku. Čo môžem ja urobiť inak? Možno snažiť sa brať ľudí presne takých aký sú.

Zmena sa dá dosiahnuť len dvomi spôsobmi. Buď vlastným príkladom, alebo keď je záujem aj z druhej strany niečo riešiť.

Aký by si dala jednoduchý a rýchly tip svojim čitateľkám, čo zmeniť vo svojej domácnosti, aby sa hneď a bez veľkých investícii cítili doma lepšie?

Mám rada na stole kyticu čerstvých kvetov. V lete sa mi páčia lúčne a tie nestoja naozaj ani euro.

A ešte zbaviť sa 80% vecí ktoré vlastníte. Začnete žiť úplne iný život. Život s dostatkom času s vyčistenou hlavou a utriedenými myšlienkami.

Čo zaujímavé chystáš pre svoje fanúšičky?

Mám do budúcna veľa plánov. Stačí sledovať moje stránky.

Ďakujem za rozhovor.

Na moje otázky pre vás odpovedala:

Anna Brťková, ktorá tvorí projekt pre ženy o domácnosti, ktorá nezaberie veľa času. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Viac informácií o tomto projekte a aj jej e-book nájdete na stránke manazmentdomacnosti.sk

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.