Čo má spoločné žehlenie a maľovanie nádherných obrazov?

Budete sa čudovať, ale veľmi veľa.

Ak chcete vedieť ako na to, čítajte ďalej…

Dnes vám prinášam rozhovor s inšpiratívnou ženou plnou energie a kreativity. Je to Janka Bakičová, ktorá si po 50-tke začala plniť svoje sny a vzala život do vlastných rúk. Venuje sa maľovaniu nádherných obrazov formou „enkaustiky“, čo znamená maľovanie horúcim voskom.

 

Janka, kedy si zistila, že sa chceš vykašľať na obyčajný stereotypný život a chceš ísť svojou vlastnou cestou? A mala si pritom strach?

Ocitla som sa v situácií, že mi hrozil syndróm vyhorenia. Nervozita, depresie a v práci nastala ťažká stagnácia. Čím viac som hľadala spôsoby na zvýšenie výkonu v práci, tým viac sa mi nedarilo. Rozhodla som sa pre radikálne ukončenie a ostala som trochu doma, aby som si dala zdravie do poriadku.

Či som mala strach? Áno. No, na druhej strane som si verila a myslela som si, že si prácu nájdem. Opak bol pravdou. Ostala som evidovaná na úrade práce a tu som sa po roku rozhodla, že musím konať a pustila som sa vlastnou cestou podnikania.

jana-bakicova

Ako si objavila svoj talent?  Čo všetko si musela prekonať?     

Na túto otázku mám veľmi zaujímavú odpoveď. Nachádzala som sa v zložitej životnej situácií. Mala som v tedy 50 rokov. Ťažko som to znášala a dostavili sa aj depresie a frustrácia. Raz v noci som nevedela spať, premýšľala som nad svojou situáciou a ťažko som zaspávala.

Pred štyrmi rokmi, bolo to tesne pred Vianocami sa mi stala zaujímavá udalosť, ktorá mi zmenila celý život od základov. Niečo a to niečo už dnes viem volá sa moja INTUÍCIA ma prinútila vstať a ísť k počítaču.

Nechápala som čo sa deje. Pozrela som Facebook , emaily a pri zatváraní internetového okna som zbadala slovo ENKAUSTIKA.  Som človek, ak niečomu nerozumiem, musím to zistiť a tak to bolo aj so slovom Enkaustika. Informácie som len hltala, najprv teória a potom som našla i mnoho videí, ktoré som pozrela a na ďalší deň som sa to rozhodla aj vyskúšať.

Dokáže to čo ty každá žena, ktorá vie žehliť? 🙂

S úsmevom dodavám, že áno. Ja som človiečik, ktorého keď niečo nadchne, tak to skúšam až do vtedy, pokiaľ som presvedčená, či je to pre mňa.

Enkaustika má chytila za srdce a pohltila má celú. Maľovala som horúcim voskom a čo je dôležité depresie a frustrácia pominuli a ja som našla novú cestu a zmysel svojho života. Znova som sa začala tešiť na každý deň a najmä som sa začala usmievať, čo si všimli aj moji blízki.

Enkaustika je jednoduchá a hravá výtvarná technika pre malých i veľkých, naučí sa ju každý, ak prejaví záujem.

Čo získali ženy, ktoré si naučila tvoriť voskom?

Enkaustika je nielen tvorenie horúcim voskom, je to hra, relax a oddych. Ženy sa naučia niečomu novému, objavia v sebe skryté možnosti, naučia sa pracovať s farbami a predovšetkým si vytvoria svoj obraz horúcim voskom, také ich umelecké dielo.

Poznáš aj nejakého muža, ktorý  takto tvorí obrazy?

Prvým chlapom lepšie povedané chlapčekom  je môj vnuk Andrejko. Môj vnúčik maľuje horúcim voskom od troch rokov a niekedy mám pocit, že on učí mňa a nie ja jeho.

 

Sú tu aj iní muži, ktorí začali maľovať horúcim voskom. Môjho brata enkaustika chytla za srdce tak, že sa neskôr vďaka enkaustike pustil aj do iných výtvarných techník. Dnes učím aj chlapcov na krúžku enkaustiky na ZŠ v Košiciach, kde ich mám od veku 7-9 rokov.

Tvoje obrazy sú nádherné a ja ich plánujem použiť aj v mojich projektoch. Rada by som si však vytvorila obraz do mojej pracovne sama. Kde sa môžem o tom ako postupovať niečo naučiť?

Slávka, postavila som blog na svojom mene, kde  sa intenzívne venujem téme Enkaustika . Vytvorila som e-knihy Zdarma 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou a e-knihu o farbách 4 farebné kľúče k Vášmu životu , v týchto e-knihách sa čitatelia dozvedia viac o maľbe horúcim voskom.

A načo som najviac hrdá je moja Škola tvorenia je to on-line škola, kde sa krok po kroku naučíte tvoriť horúcim voskom a rozšírite si vedomosti aj o pôsobení farieb na naše emócie, každodenný život a zdravie.

jana2

 

Aké služby ešte ponúkaš?

Zatiaľ som spomínala len e-knihy , kde sa učíte v pohodlí domova.  Organizujem aj kurzy pre začiatočníkov a pokročilých vo svojom ateliéri v obci Dargov, vediem krúžky pre deti na základných školách a pre kluby žien robím prezentácie intuitívnej kresby.

Ja viem, že ty si veľmi aktívna žena a máš aj iné záujmy. Prezraď nám o tom niečo viac, pretože mnoho žien si myslí, že sa v takom veku život už končí a tebe sa iba začína 🙂 Rada sa budem inšpirovať.

Som žena záľub. Môj vek 50plus mi nie je prekážkou, pretože milujem život. Inšpirujem ženy a pomáham im pochopiť, že i v tomto veku majú čo ponúknuť a žiť život podľa svojich predstáv. Deti nám odrástli a my s partnerom sme si našli aj spoločné hobby. Najprv sme len hľadali, čomu sa budeme venovať a nakoniec sme ostali pri motorkách, kde jazdíme obaja.

Sme členmi Klubu vojenskej histórie, tu sa zúčastňujeme ukážok rekonštrukcie 2. svetovej vojny a to som nespomenula  veteranizmus, ten ma chytil úplne celú. A tieto všetky moje či naše hobby ma viedli k založeniu blogu zena50plus.sk , kde nájdu čitatelia i mnohé iné informácie napr. o cestovaní, príbehy žien, ktoré inšpirujú…

Čo by si odkázala ženám, ktoré často používajú tú začarovanú formulku :“ja na to nemám čas?“ a nedoprajú si chvíľku iba pre seba?

Áno, často počujem túto odpoveď od žien. Ja sa držím porekadla ,, Nesnívajte svoj život, žite svoje sny´´.  Milé ženičky, život utečie ako voda a vy zistíte, že sa stále venujete len deťom, vnúčatám, mužovi a práci. Je tu čas nezabúdať aj na svoje sny a začať si ich plniť. Vytvorte si pár hodín pre seba, na svoje koníčky a venujte sa im. Uvidíte ako sa vám zmení život a ako si nájdete nových priateľov a má to najmä vplyv na vaše zdravie.

Janka ďakujem za rozhovor.

Ak si aj vy chcete vytvárať nádherné obrazy napríklad do svojho nového bytu, naučte sa to u Janky na blogu a ak si chcete ešte lepšie vyladiť svoj domov a zistiť ako čarovať doma s farbami, prečítajte si niečo o mojom e-booku, ktorý vám s tým pomôže:

kniha+darcek

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.