Ako urobiť z nudnej spálne oázu pokoja a svätyňu harmónie.

Začnem asi trošku nezaujímavo, ale práve to je veľmi dôležité. Štatistikami. Tie hovoria, že skoro JEDNU TRETINU života strávime v spálni, resp. v posteli. Práve preto je to jedna z najdôležitejších miestností v byte.

Bohužiaľ túto miestnosť neukazujeme návštevám a preto je často na okraji nášho záujmu. A tým sami sebe škodíme, pretože práve tam si dobíjame baterky, oddychujeme po náročnom dni a venujeme sa rodine aj láske.

Ruku na srdce!  Koľko poznáte takých spální, notes-zasady malych spalniktoré sú viac skladiskom nepotrebných vecí,sušiarňou bielizne a zberňou starého nábytku?Ja ich veru poznám na slovensku hodne.

Priznám sa, že som bola po svadbe na tom aj pár rokov rovnako.V našom byte sme začínali s renováciou v kuchyni a obývačke. Na spálňu prišiel rad až neskôr. Dovtedy sme tam mali zdedené staršie skrine aj postele, vysávač za dverami a staršie skrinky mi nahrádzali domácu krajčírsku dielňu 🙂

Viem veľmi dobre, že často býva hlavnou brzdou otázka peňazí.

nudna-postelK

Klasická spálňa s najčastejšími chybami

nudna-skrinaKnudna-popis

Zútulnenie miestnosti nemusí byť však vždy finančne veľmi náročné. Kúpa pekného textilu na okná a postele, pár koberčekov k posteli a napr. tapety na stenu alebo kúpa farby ktorou oblečieme starý nábytok do nového šatu nám  nemusí zruinovať rozpočet a pritom dodá našej spálni novú energiu, ktorá sa potom odrazí aj na tej našej dobitej životnej energii. Výhodu v tomto majú domáci kutili a šikovné ručičiky.

Ako môže po malých zmenách a pridaním doplnkov vyzerať predchádzajúca nudná spálňa inak? Tu je pár príkladov:

moderna-postelK

Moderná spálňa

romanticka-postelK

Romantická spálňa

GLAMOUR-postelk

Glamour štýl

 

 

Takže ponúkam pár bodov, nad ktorými sa zamyslite:

  1. Naozaj všetko čo máte odložené v tejto miestnosti skutočne aj potrebujete?

  2. Nie je možné niečo odložiť do pivnice, alebo darovať ?

  3. Zhodnoťte skrine. Ak ešte dobre poslúžia a nie sú práve IN, zvážte zmenu imidžu – otapetujte ich, alebo použite farebný náter.

  4. Zhodnoťte voľný priestor v miestnosti. Môžete ho využiť na police, stolík vhodný ako domáce pracovisko, alebo taburetku s úložným priestorom.

  5. Zamyslite sa, nad každou možnosťou priestoru – pod posteľou, na skriniach, za dverami, v kúte. Dnes už je dostať hodne obalov, krabíc a boxov na odkladanie vecí, ktoré možno pekne zladiť s interiérom miestnosti. (sú estetické a zároveň bránia usádzaniu prachu)

  6. Vytrieďte skrine, priestor pod posteľou a nechajte si naozaj iba to, čo nosíte. Nechávať si takzvané „motivačné rifle“ (rozumej, to sú tie, do ktorých raz schudnete 🙂 ) nemá väčšinou význam, lebo kým ich znovu oblečiete, tak sa už nenosia.

  7. Vylepšite si skrine a zásuvky drôteným programom a inými doplnkami na prehľadné uloženie vecí.

  8. Premyslite si farebnosť a vrhnite sa do návrhu a kúpy doplnkov – ako sú závesy, prehoz na posteľ, pekné úložné boxy a doplnky

  9. Nezabudnite na funkčnosť.  Musíte mať miesto na odloženie budíka, telefónu alebo rozčítanej knihy.

  10. Zvážte, či máte vhodné osvetlenie, pretože v posteli často nielen spíme, ale aj čítame. Urobte si radosť nákupom pekných lámp na nočné stolíky.

Čo som navrhla zmeniť na príklade spálne na obrázku? Rovnaká spálňa 3x inak:

moderna-popis-popis

moderná spálňa

romanticka-popis

spálňa v romantickom štýle

 

 

 

glamour-popis-popis

spálňa v glamour štýle

 A ešte trošku čísel:

Aká je správna dĺžka postele?

Štandard: 2 metre – čo vám však nemusí vyhovovať.

Správna posteľ má mať rovnakú dĺžku ako vy výšku + k tomu prirátajte 20 centimetrov.

Aká je správna šírka postele?

Štandard vraví, že 90 centimetrov.

Ak máte málo miesta, postačí aj 80 centimetrov. Silnejšie postavy zase ocenia väčšiu šírku postele.

Aká je správna výška postele?

Štandard : 45 – 50 cm

Mladým môžu stačiť aj matrace na zemi, avšak kvalitnú posteľ nekupujete na dva roky, takže treba rátať s tým, že z vyššej postele sa lepšie vstáva hlavne tým skôr narodeným.

Aké je správne miesto okolo postele:

Štandard: 80cm

Samozrejme pri malých miestnostiach to môže byť aj menej, avšak menej ako 60 cm je už problematických.

Aké je správne miesto medzi skriňami a posteľou?

Štandard: 80 cm.

Ideálne o 20cm viac ako sú široké dvere skrine. Avšak často je to menej, vtedy už je vhodné mať skrine s posuvnými dverami.

moderna-postelKmoderna-skrinaK

 

 

 

GLAMOUR-postelkGLAMOUR-skrinaK

 

 

 

romanticka-postelKromanticka-skrinaK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budem rada, ak mi pošlete Vaše inšpiratívne spálne. Nie je totižto dôležité čo je práve trendy, ale to, v akom prostredí sa práve vy cítite dobre a príjemne. Tipy ako na rýchle a finančne nenáročné zmeny v byte nájdete aj v mojom e-booku zdarma.

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.