Aj vy máte okolo seba ľudí, ktorí považujú pri zariaďovaní služby dizajnéra za luxus? Mnoho ľudí sa snaží ušetriť peniaze a zariadiť si bývanie sami. Nie vždy sa im to však vypláca.
Niekto však zariadenie miluje a chce si zariaďovať sám, lebo ho to baví. A ak na to máte vlohy, tak je to fajn.
Ak spolupracujete pri plánovaní interiéru s odborníkom, alebo viete presne ako na to, určite sa vyhnete chybám, ktoré by vás neskôr mrzeli.
Učím to aj v mojich kurzoch interiérového dizajnu pre obyčajných ľudí, že nie každý má na vnímanie priestoru nadanie. A nie je to nešťastie, ak si človek nevie svoj budúci domov vo svojej fantázii naplánovať a predstaviť.
Každý z nás sme dostali do vienka iný talent a možno práve ten človek, ktorý nemá fantáziu a cit na farby, môže byť talent na jazyky, alebo je matematiký génius.
Tak je to na svete rozdelené a tak je to dobre. Na zariaďovanie bytu by si však mal takýto človek potom prizvať na pomoc odborníka.
Tak sa teraz poďme pozrieť, aké sme s mojimi študentkami našli najčastejšie chyby, ktoré môžete urobiť pri svojpomocnom zariaďovaní.
Ostré a príliš sýte farby
Toto je veľmi častá chyba, ktorú vidíme v domácnostiach. Vo farebných štúdiách si vyberáte z maličkých vzorkovníkov, čo vás môže zmiasť. Farba totiž vyzerá inak na maličkej vzorke a inak na veľkej ploche steny.
Tmavšie a sýtejšie farby vyzerajú na veľkých plochách ešte tmavšie. Svetlé odtiene zase vyzerajú na veľkých plochách ešte svetlejšie ako na vzorke. Dôležité je vyberať farbu na dennom svetle.
Často si možno vyberiete naschvál výraznejší, alebo sýtejší odtieň farby, pretože sa vám zdá, že je vaša miestnosť nudná, smutná a mdlá a chcete ju takto oživiť. Dopadne to však väčšinou inak.
Pokiaľ sýtou farbou vymaľujete všetky steny, priestor vyzerá menší a tmavší. A ostrá farba pôsobí intenzívne na podvedomie človeka, preto môžte byť po istom čase v tejto miestnosti nekľudní , nervózni, hádaví. Povedané ľudovo: farba vám „začne liezť na nervy“ a ani si to neuvedomujete.
Veľké predmety v malom priestore
Pri prezeraní fotiek bytov, alebo pri reálnych návštevách, sa často nestíham diviť, ako si ľudia dokážu zapratať malý byt. Akoby pri túžbe za konkrétnym nábytkom, alebo príslušenstvom bytu zabudli, že nemajú miesto. Takým klasickým prípadom, je veľká rohová vaňa v malej panelákovej kúpeľni.
Chápem, že občas po niečom veľmi túžite. Rohová vaňa bola svojho času znakom luxusu a domáceho pôžitku. Ale prečo sa oberať o vzácne miesto, ak ho máme doma málo? Rohová vaňa nemá žiaden väčší praktický význam, ako klasická vaňa. Nezaplávate si v nej kraula 🙂 a dnes už ani nie je znakom luxusu, lebo si ju môže dovoliť každý. Skôr naopak.
Podľa mňa má viac nevýhod, ako výhod. Pri napúšťaní určitých typov spotrebujete väčšie množstvo vody, vaňa sa horšie umýva, lebo nižšie gazdinky ťažko dosiahnu do rohu a pri umývaní musia do vane vliezť a hlavne zaberie vám kopec cenného miesta. Hlavne ak máte malú kúpeľňu.
Často ľudia veľkosť neodhadnú aj v obývačke a kúpia príliš veľkú sedačku, alebo sedačku do „L“, či „U“. Postavia ju do menšej izby a nakoniec zistia, že im zavadzia a musia ju obchádzať. V menších bytoch je vhodné voliť radšej mobilný nábytok (ktorý ľahko premiestnite podľa momentálnej potreby) alebo modulárne sedačky.
Takže zvolíme buď dve menšie pohovky umiestnené do tvaru „L“, alebo gauč a kreslo, poprípade 1-2 taburetky. Tie vieme podľa potreby premiestniť. Ak je v obývačke viac ľudí, alebo si chceme vyložiť nohy, tak ich prisunieme, ak návšteva odíde, odložíme taburetky do rohu, alebo pod stôl.
Nepraktické rozmiestnenie a umiestnenie nábytku
Toto najčastejšie vidíme v kuchyni a preto to použijem ako príklad. Pri zariaďovaní nie je dôležitá iba krása nábytku, ale aj to, či je nábytok praktický, či je ergonomicky navrhnutý a umiestnený a či sa dobre a ľahko udržuje. Aj ten najlepší a najkrajší nábytok nám bude ľudovo povedané „piť krv“, ak ho v byte nesprávne umiestnime.
Takým klasickým príkladom je vysoko umiestnená mikrovlnka. Vyzerá to síce na pohľad výborne, ale keď si predstavím, že si polievku zohrieva menší školák a vyberá si z takej výšky tanier s horúcou polievkou, tak sa mi zovrie žalúdok a už vidím tie obarené ruky. Ďalším klasickým príkladom je nesprávne umiestnenie chladničky, drezu a varnej dosky. Mali by na seba nadväzovať presne v takom poradí a nemali by byť od seba príliš ďaleko, ale ani príliš blízko.
V prvom prípade sa totiž v kuchyni nachodíte viac, ako olympionik Matej Toth a v druhom prípade vám bude veľmi chýbať najvyťaženejšia časť pracovnej plochy (medzi drezom a varnou doskou), čo je veľmi nepraktické.
Zariaďovanie teda nie je také jednoduché, ako sa zdá. Nestačí vymaľovať a ísť do obchodu a nakúpiť si nábytok. Treba pri tom aj dobre premýšľať, plánovať, kombinovať. Myslieť dopredu a prakticky. Ideálne je, ak si viete svoju predstavu aj nakresliť. Vtedy na svoje plány oveľa jednoduchšie prehovoríte aj svojho partnera. A viete to aj lepšie ukázať a vysvetliť remeselníkom, ktorí vám v byte robia úpravy a rekonštrukciu.
Ak práve vy máte na toto všetko talent a dizajn je vaše hobby, tak vám gratulujem. Ale ak o sebe pochybujete, tak sa skúste naučiť pravidlá, ktoré platia v interiérovom dizajne. A možno talent máte, len si neveríte. A práve pre vás je tu online kurz interiérového dizajnu, ktorý sa o pár dní otvára. Viac o ňom nájdete tu:
Ale miesto behania po obchodoch a ladenia interiéru radšej pracujete s číslami, alebo riadite firmu, či vymýšľate nový softwér, tak aj to je v poriadku. Ak sa vám nechce učiť nové veci a nemáte na to čas a ani bunky, tak radšej oslovte profesionála, alebo sa naučte, finty a tipy dizajnérov.
Svoj domov si predsa vytvárate na dlhú dobu a chcete sa v ňom cítiť príjemne. Aby ste si vždy mohli povedať: „všade dobre, ale doma je najlepšie“. 🙂