Pri zariaďovaní sa vyhnite týmto nepríjemným chybám

Aj vy máte okolo seba ľudí, ktorí považujú  pri zariaďovaní služby dizajnéra za luxus? Mnoho ľudí sa snaží ušetriť peniaze a zariadiť si bývanie sami. Nie vždy sa im to však vypláca.  Ak spolupracujete pri plánovaní interiéru s odborníkom, určite sa vyhnete chybám, ktoré by vás neskôr mrzeli.

Učím to aj v mojich kurzoch interiérového dizajnu pre obyčajných ľudí, že nie každý má na vnímanie priestoru nadanie. A nie je to nešťastie, ak si človek nevie svoj budúci domov vo svojej fantázii naplánovať a predstaviť.

Každý z nás sme dostali do vienka iný talent a možno práve ten človek, ktorý nemá fantáziu a cit na farby, môže byť talent na jazyky, alebo je matematiký génius.

Tak je to na svete rozdelené a tak je to dobre.  Na zariaďovanie bytu by si však mal takýto človek potom prizvať na pomoc odborníka.

Tak sa teraz poďme pozrieť, aké sme s mojimi študentkami našli najčastejšie chyby, ktoré môžete urobiť pri svojpomocnom zariaďovaní.

Prvá častá chyba pri zariaďovaní:

Ostré a príliš sýte farby

Toto je veľmi častá chyba, ktorú vidíme v domácnostiach. Vo farebných štúdiách si vyberáte z maličkých vzorkovníkov, čo vás môže zmiasť. Farba totiž vyzerá inak na maličkej vzorke a inak na veľkej ploche steny. Tmavšie a sýtejšie farby vyzerajú na veľkých plochách ešte tmavšie. Svetlé odtiene zase vyzerajú na veľkých plochách ešte svetlejšie ako na vzorke. Dôležité je vyberať farbu na dennom svetle.

Často si možno vyberiete naschvál výraznejší, alebo sýtejší odtieň farby, pretože sa vám zdá, že je vaša miestnosť nudná, smutná a mdlá a chcete ju takto oživiť. Dopadne to však väčšinou inak. Pokiaľ sýtou farbou vymaľujete všetky steny, priestor vyzerá menší a tmavší. A ostrá farba pôsobí intenzívne na podvedomie človeka, preto môžte byť po istom čase v tejto miestnosti nekľudní , nervózni, hádaví. Povedané ľudovo: farba vám “začne liezť na nervy” a ani si to neuvedomujete.

Veľmi ostrá zelená farba. Zdroj: www.enguzeldekor.net

Veľmi sýta červená farba. Zdroj: www.remontu.com.ua

 

 

Chyba druhá:

Veľké predmety v malom priestore

Pri prezeraní fotiek bytov, alebo pri reálnych návštevách, sa často nestíham diviť, ako si ľudia dokážu zapratať malý byt. Akoby pri túžbe za konkrétnym nábytkom, alebo príslušenstvom bytu zabudli, že nemajú miesto. Takým klasickým prípadom, je veľká rohová vaňa v malej panelákovej kúpeľni.

Chápem, že občas po niečom veľmi túžite. Rohová vaňa bola svojho času znakom luxusu a domáceho pôžitku. Ale prečo sa oberať o vzácne miesto, ak ho máme doma málo? Rohová vaňa nemá žiaden väčší praktický význam, ako klasická vaňa. Nezaplávate si v nej kraula 🙂  a dnes už ani nie je znakom luxusu, lebo si ju môže dovoliť každý. Skôr naopak.

Podľa mňa má viac nevýhod, ako výhod. Pri napúšťaní spotrebujete väčšie množstvo vody, vaňa sa horšie umýva, lebo nižšie gazdinky ťažko dosiahnu do rohu a pri umývaní musia do vane vliezť a hlavne zaberie vám kopec cenného miesta. Hlavne ak máte malú kúpeľňu.

Zbytočne veľká vaňa v malom priestore. Zdroj: www.nehnuteľnosti.sk

 

Tretia častá chyba:

Nepraktické rozmiestnenie a umiestnenie nábytku

Toto najčastejšie vidíme v kuchyni a preto to použijem ako príklad. Pri zariaďovaní nie je dôležitá iba krása nábytku, ale aj to, či je nábytok praktický, či je ergonomicky navrhnutý a umiestnený a či sa dobre a ľahko udržuje. Aj ten najlepší a najkrajší nábytok nám bude ľudovo povedané “piť krv”, ak ho v byte nesprávne umiestnime.

Takým klasickým príkladom je vysoko umiestnená mikrovlnka. Vyzerá to síce na pohľad výborne, ale keď si predstavím, že si polievku zohrieva menší školák a vyberá si z takej výšky tanier s horúcou polievkou, tak sa mi zovrie žalúdok a už vidím tie obarené ruky. Ďalším klasickým príkladom je nesprávne umiestnenie chladničky, drezu a varnej dosky. Mali by na seba nadväzovať presne v takom poradí a nemali by byť od seba príliš ďaleko, ale ani príliš blízko.

V prvom prípade sa totiž v kuchyni nachodíte viac, ako olympionik Matej Toth a v druhom prípade vám bude veľmi chýbať najvyťaženejšia časť pracovnej plochy (medzi drezom a varnou doskou), čo je veľmi nepraktické.

 

Drez a varná doska ďaleko od seba

Vysoko umiestnená mikrovlnka. Zdroj: www.ikea.com

Zariaďovanie teda nie je také jednoduché, ako sa zdá. Nestačí vymaľovať a ísť do obchodu a nakúpiť si nábytok. Treba pri tom aj dobre premýšľať, plánovať, kombinovať. Myslieť dopredu a prakticky. Ideálne je, ak si viete svoju predstavu aj nakresliť. Vtedy na svoje plány oveľa jednoduchšie prehovoríte aj svojho partnera. A viete to aj lepšie ukázať a vysvetliť remeselníkom, ktorí vám v byte robia úpravy a rekonštrukciu.

Ak práve vy máte na toto všetko talent a dizajn je vaše hobby, tak vám gratulujem. Ale ak o sebe pochybujete, tak sa skúste naučiť pravidlá, ktoré platia v interiérovom dizajne. A možno talent máte, len si neveríte. A práve pre vás je tu online kurz interiérového dizajnu, ktorý sa o pár dní otvára. Viac o ňom nájdete tu:

 

Ale ak radšej pracujete s číslami, alebo riadite firmu, či vymýšľate nový softwér, tak aj to je v poriadku. Ak sa vám nechce učiť nové veci a nemáte na to čas a ani bunky, tak radšej oslovte profesionála. Svoj domov si predsa vytvárate na dlhú dobu a chcete sa v ňom cítiť príjemne. Aby ste si vždy mohli povedať: “všade dobre, ale dom a je najlepšie”. 🙂

Slávka Ramsová
Dizajnérka, návrhárka interiérov a lektorka. Pomáha ľuďom vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj sami.
Vytvorila pre ľudí úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a knihy 9 tipov na rýchlu a originálnu premenu bytu v ktorej ponúka kreatívne rady a tipy na úžasnú, rýchlu a lacnú premenu bytu.
Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Tajomstvo ako si domov pritiahnuť šťastie, spokojnosť a hojnosť

    Zaujíma vás Feng shui? Stiahnite si e-book zdarma: