Pred pár dňami mi zavolala priateľka:
„Slávka, zachráň ma, ty si v tom odborník. Dnes mi príde stolár vymeriavať skriňu do predsiene a ja ešte stále neviem, akú farbu, či materiály vybrať. Poradíš mi, ako mám materiály zladiť?“
No samozrejme. A nielen jej, ale každému, kto sa pri zariaďovaní nevie rozhodnúť a bojí sa, že zariadenie nakoniec nebude spolu ladiť.
Aj vám sa už stalo, že ste potrebovali do už zariadeného bytu dokúpiť nejaký kus nábytku? Ale drevodekor, ktorý doma máte sa už nevyrába? Čo teraz? Ako sa rozhodnúť?
Priateľke som poradila jednoduché pravidlo:
Uvedom si, aký máš ostatný nábytok v chodbe. Poprípade aké máš dvere, akú máš podlahu? A teraz máš dve možnosti:
Nezabudni, že každý vzor a materiál sa dá najľahšie skombinovať s
bielou
šedou a
čiernou farbou
Sú to neutrálne a dobre kombinovateľné farby, ktoré sa hodia ku všetkému.
V druhom prípade potom podporíme kontrast aj rozmiestnením drobných i väčších doplnkov v rovnakej farbe v iných častiach miestnosti (vázy, hodiny, textil a podobne), aby dokúpený nábytok inej farby vyzeral ako zámer – že presne tak to má byť.
Na moju otázku – aký má ostatný nábytok v chodbe – priateľka nešťastne odvetila, že v chodbe okrem podlahy a stojanového vešiaka, ktorý aj tak pôjde preč, nemá nič. Takže tu je možností riešenia viac, keďže nie je limitovaná už nejakým existujúcim drevodekorom nábytku. Dvere sa väčšinou v interiéri nedávajú v rovnakom dekore ako nábytok. Často bývajú svetlejšie, alebo tmavšie. Poprípade biele.
Ak dokupujeme nábytok, máme dve možnosti:
- vybrať rovnaký, alebo aspoň veľmi podobný materiál aký už v byte máme, alebo
- vybrať dekor a materiál kontrastný, teda úplne iný ako máme (svetlý máme – tmavý vyberieme)
Takže v jej prípade je možnosť urobiť toto:
Čo nikdy nerobte?
Nikdy nekombinujte materiály rôznych farieb a výrazných vzorov, ak s tým nemáte skúsenosti.
Nemuselo by to dopadnúť dobre. Ak nemáte skúsenosti, kombinujte radšej s jednofarebnými povrchmi
Ja osobne som práve za celkové ujednotenie celého interiéru. Teda nevyberať do každej miestnosti nábytok zvlášť, ale vybrať si jeden drevodekor a ten použiť v celom byte. Oveľa ľahšie sa k nemu ladí potom podlaha, dvere a ostatné komponenty. Priestor vyzerá pekne zladený.
Nezabudnite, že treba v celom priestore dodržiavať aj jednotný štýl interiéru.
Pôsobilo by veľmi smiešne, ak by sme vstúpili do moderne zariadenej chodby a prešli do historickej kuchyne a skončili v romantickej kúpeľni. Na to si treba dať tiež pozor.
V celom byte sa snažíme o rovnaký štýl interiéru.
A ešte jedno pravidlo si zapamätajte, najjednoduchšie je, ak zladíte k sebe buď studené farby, alebo teplé farby. Pokiaľ nemáte skúsenosti a odvahu, nemiešajte všetko spolu.
V prvom prípade sú obe farby studené a obe majú šedo-hnedé tón. V druhom prípade je zmiešaný studený (šedo-hnedý tón) a teplý (žltý) farebný odtieň dreva.
Ak máme v interiéry teplé farby, vyberáme k nim zase farby teplé. Ak máme farby studené, vyberáme k nim znovu farby studené.
No a ako dopadla skriňa u priateľky?
Na druhý deň som jej volala, ako výber dopadol. Vyriešila to šalamúnsky, skriňu si dala vyrobiť so zrkadlovými dverami 🙂
Aj to je dobré riešenie 🙂
Ak máte pri zariaďovaní problém s celkovým zladením interiéru, ak máte strach z farieb, materiálov, ak si neviete podariť, možno by vás zaujal tento online kurz INTERIÉROVÉHO DIZAJNU, ktorý je určený pre všetkých, ktorých zariaďovanie baví.