Keď si predstavím, ako som pred rokmi snívala o novej kúpeľni v našom starom paneláku a ako sa mi moje sny zdali nesplniteľné, musím sa trošku usmievať. Dnes už máme dávno nielen prerobenú panelákovu kúpeľňu, ale aj kúpelňu v synovom byte a novú kúpeľňu na chalupe.
Vždy som milovala riešiť záludnosti pôdorysu. Tešilo ma vymýšľať, ako zmeniť staré socialistické umakartové mini- jadro za nový a posunutím priečok oveľa krajší a praktickejší priestor. Je to pre mňa vždy také súkromné „sudoku“ so stenami a metrami štvorcovými.
1. zväčšiť priestor (alebo inak povedané dokázať tam dostať všetko čo tam chceme mať 🙂 )
2. zvoliť tie najvhodnejšie komponenty, teda si v obchode dobre vybrať a správne sa rozhodnúť.
Takže odkiaľ začať? No od hlavy 🙂
Tí čo čítajú moje články pravidelne ( poprípade majú stiahnuté e-booky), vedia, že vždy radím najprv upratať a potom si všetko dobre premyslieť. Nie je to len tak, aby ste mali čo robiť :-). Hotová kúpeľňa vám bude slúžiť mnoho rokov. Vaňu ani obkladačky však nevymeníte tak ľahko ako koberec alebo policu, že?
Ak si neviete poradiť s pôdorysom a chceli by ste vedieť ako by vám novú kúpeľňu vymyslel odborník, pozrite sa na moju službu „pôdorysné riešenia„.
Ďalšie otázky ktoré musíte premyslieť sú
Otázok na riešenie je veľa.
Stačí načmárať si ho v ruke, ale dôležité je písať si všetky body, aby ste na nič nezabudli. Dôležité je vedieť aj rozmery budúcej kúpelne a rozmery komponentov (vaňa, umývadlo, sprcha…) Pri nových rozmeroch kúpelne rátajte aj s hrúbkou lepidla a obkladačiek. Bolo by dosť nepríjemné nakoniec zistiť, že sa vám do novej miestnosti nevojde sprchový kút.
Keď už toto máte, tak sa môžete začať inšpirovať a hľadať farebnosť a variácie obkladov. Dnes máte k dispozícii všetky možné riešenia. Obkladačky (tie príšerne kvetinové) sa už dnes chválabohu nezháňajú pomocou úplatku v tuzexe 🙂 . Na trhu je ich také množstvo, že dám krk na to, že si nebudete vedieť ihneď vybrať.
Dokonca aj materiály sú dnes už na takej úrovni, že vo vlhkej a namáhanej kúpeľni, bez problémov viete použiť vinyl, plast, sklo, fototapety, drevo, korok, betón, kameň, alebo ich verné napodobeniny a vytvoriť tak unikátny dojem.
Návod ako sa orientovať pri výbere obkladov, umývadla, batérie a iných komponentov už pre vás tiež chystám.
Paneláková minikúpeľnička, ktorá je obložená tmavou farbou, môže na niekoho pôsobiť deprimujúco až klaustrofobicky. Pozor na výber vzorov a vzorových detailov alebo listel a podobne. V malej kúpeľni nemusia vôbec vyniknúť.
Uvedomte si, že tam budete mať radiátor, sprchový kút so zástenou, práčku, skrinku… Preto na takom malom priestore sa môže stať, že z krásneho a drahého obkladu bude vidieť iba kúsok a konečný dojem nebude veľmi vydarený.
Dôležité je myslieť na
Teraz musíte už iba nájsť skutočne dobrých, spoľahlivých a pedantných majstrov, aby bol výsledok 100%-tný. Ak sa v majstrovi, alebo firme sklamete, môže to celé vaše úsilie, výber aj prípravu pokaziť a zničiť vám tak nielen sen o krásnej kúpeľni, ale vám rekonštrukciu kúpeľne aj riadne predražiť.
A ešte na záver pár praktických rád.
Ak nezasahujete do nosných stien, alebo nemeníte charakter budovy (príklad: pôvodné dvojdielne okno meníte za trojdielne), tak povolenie nepotrebujete.
Naopak ak do nosných stien zasahujete či už novým otvorom (posúvaním dverí) alebo chcete časť priečky búrať, je stavebné povolenie potrebné a budete k tomu potrebovať aj vyjadrenie statika.
Nie, ak iba meníte pôvodné priečky za nové z odľahčených materiálov a robíte iba údržbu a opravu technického vybavenia. Ak sa pri tom nemení napojenie na verejné vybavenie a meníte iba zariaďovacie predmety, teda vaňu, kuchynskú linku, batérie, wc, atď…. Sú to takzvané udržiavacie práce.
Ak ale napríklad staviate nové priečky na inom mieste ako boli pôvodné steny jadra (zväčšujete kúpeľňu), ak posúvate nenosné priečky v byte, posúvate dvere, alebo robíte iné stavebné úpravy ktoré nezasahujú do nosných stien, ale nie sú ani totožné a na rovnakom mieste ako pôvodné konštrukcie, vtedy ohlásenie na stavebnom úrade potrebujete.
Zadajte si toto číselko zákona do googla a tam nájdete všetko presne rozpísané.
Často počúvam názor, že čo koho do toho, čo si ja vo vlastnom byte robím. Dívajte sa na to tak, že väčšina ľudí, nie sú stavební odborníci a preto ak si v 12-násť poschodovom paneláku postaví miesto ľahkého umakartového jadra vlastník bytu na každom poschodí ťažkú murovanú priečku posunutú o meter, alebo na každom poschodí vybúra stenu, úplne sa tým môže narušiť statika celej stavby.
Preto tieto stavebné zmeny upravuje zákon, aby nám tu nepadali činžiaky ako v číne 🙂
A ďalšia praktická rada na záver, buďte slušní k spolubývajúcim a dajte o plánovaných búracích prácach vedieť susedom dopredu. Uveďte tam termín začatia a predpokladaný termín ukončenia a tiež tel. kontakt na vás, alebo zástupcu firmy ktorá rekonštrukciu u vás vykonáva, kam v prípade problémov môžu susedia volať (napr. to vyveste na nástenku vo vchode).
Počas prác nezabúdajte denne upratovať prach a stavebný neporiadok vo vchode. Je to prejav kultúrnosti a slušnosti. Susedia Vám iste ľahšie neporiadok a buchot prepáčia, ak k nim budete slušní a ohľaduplní.
Úrady sa zaoberajú aj anonymnými udaniami a kontrola zo stavebného úradu vás vďaka susedovi môže vyjsť draho. Ak nemáte ohlásenie a je ho podľa typu rekonštrukcie treba, môžete dostať pokutu až 331,94 eura.
Ak na práce treba stavebné povolenie a nemáte ho, pokuta môže byť až 829,85 eura. Práve preto je dôležité ohlásenie mať a nerobiť rekonštrukciu načierno. Nemuselo by sa vám to vyplatiť.
Tak držím palce a prajem pevné nervy a hlavne krásny výsledok, aby ste boli s novou kúpeľňou na mnoho ďalších rokov spokojní.
Ak máte pocit, že by ste to chceli zvládnuť sami, teda navrhnúť si iné pôdorysné riešenie a zariadenie kúpelne, možno by sa vám mohol hodiť môj on-line kurz INTERIÉROVÉHO DIZAJNU, ktorý som vytvorila na pomoc práve pre všetkých, ktorých zariaďovanie baví, len by sa chceli naučiť viac informácií ako na to. Ak máte záujem, zaregistujte sa a ja vám pošlem informáciu, kedy nový kurz začína. Plánujem ho na máj.