Žltá sedačka, čo si blázon?

Alebo ako vybrať správne sedačku? Ha, ak si teraz hovoríte, že proste obehnete pár obchodov, vyberiete si tú, ktorá sa vám najviac zapáči, bude z kvalitného materiálu a ešte za dobrú cenu a hotovo, tak ste na veľkom omyle a radšej si prečítajte tento článok.

Výber dobrej sedačky, ktorá vám poslúži dostatočne dlhý čas je celkom dôležitá vec. Sedacia súprava je totiž hlavným prvkom vašej obývačky a teda chcete byť na ňu hrdý. Ale existuje aj plno drobností, ktoré ak si pri kúpe nepremyslíte, môžu vám neskôr skomplikovať pohodu.

Vidím to často, keďže navštevujem domy a byty a pomáham ľuďom pri zariaďovaní, ale aj pri redizajne, teda ak treba zariadený priestor iba trochu upraviť. Veľmi často mi potom klienti vravia – „no na to sme vtedy nemysleli“, alebo „bola to taká výhodná kúpa, ale dnes to ľutujeme“, a tak ďalej.

Tak si poďme povedať, na čo treba pri kúpe sedačky myslieť.

  • Čo je jasné každému a samozrejmé, treba pozerať na kvalitu. Teda nekupovať v tých najlacnejších reťazcoch, ktoré si budujú klientelu na akciách a zľavách. Tam ide len o množstvo predaného tovaru. Kvalitný výrobok musí mať aj svoju cenu. Chápem, že na slovensku je nízka cena pre mnoho ľudí dôležitá, ale povedzte si úprimne. Kúpili by ste si podozrivo lacné auto? Asi nie, tak ako môžete čakať za málo peňazí kvalitný výrobok? Kvalitu vám napovie aj záručná doba. Kvalitní výrobcovia dávajú na svoje produkty často záručnú dobu dlhšiu ako je štandard, pretože ručia za kvalitu.

 

  • Niekde výrobca ušetriť musel, ak je cena výrazne nízka. Väčšinou je to na materiály. Sedacia súprava by mala mať masívnu konštrukciu, dobré čalúnenie na ktoré je použitý kvalitný molitan, alebo pena a kvalitnú poťahovú látku. Samozrejme ťažko zistíte aký materiál je pod čalúnením, ale sedačka za tisícku bude mať určite kvalitnejšie vyhotovenie ako za 400 eur.

 

  • Kvalitný poťahový materiál je základ. Hlavne ak máte mnohočetnú rodinu, malé deti, alebo budete sedačku používať aj na prespávanie. Máte na výber z rôznych materiálov od šenilu, mikroplyšu, ženilky, ekokože až po kožu. Čo je ale dôležité, je povrchová úprava týchto materiálov a pri koži jej kvalita a hrúbka. Dnešné materiály sa už vyrábajú nanotechnológiami, takže sú fakt veľmi praktické a kvalitné. Ak si vyberiete ozaj moderný a kvalitný materiál, ktorý sa ľahko udržuje, tak v pohode môžete ísť aj do svetlých farieb, ktorým by sa inak ženy väčšinou z praktických dôvodov vyhýbali.

 

  • Ďalej si treba dobre zvážiť štýl a tvar sedačky. Teda či sa štýlom hodí do vášho interiéru (či je moderná, klasická, alebo rustikálna) a hlavne aký požadujete tvar. Gauč a dve kreslá, alebo sedačku do tvaru „L“, či „U“ ? Čo je veľmi dôležité je to, či sa rohová sedačka dá otáčať, teda či sa rohy dajú vzájomne „prehodiť“. Veľa krát sa totiž stane, že so sedačkou ste veľmi spokojný, ale niečo sa zmení v domácnosti a potrebujete ju uložiť inak, do iného rohu miestnosti, alebo sa sťahujete. A zrazu zistíte, že jedna strana nevojde kam potrebujete. V prípade, že sa dajú jednotlivé diely vymeniť medzi sebou, je to fajn. Ale ak je sedačka v jednom kuse, tak budete musieť zvažovať kúpu novej. Tiež veľmi výhodné sú predĺžené časti na nohy, ktoré sa dajú „odpojiť“ a vy z nich môžete mať taburet, ktorý posuniete kam treba.

 

  • Poďme ďalej na funkcie sedacej súpravy. Dnes máte na výber okrem rozkladania na lôžko a úložný priestor už aj oveľa viac iných možností. Na sedačkách sa dajú polohovať opierky hláv, podrúčky, dokonca celé časti (ako jednotlivé kreslá) si môžete prispôsobiť podľa potreby na sedenie, poloľah, alebo ľah. Na čo však treba pozerať a dať si to v predajni ukázať je ako to funguje. Poznám sedačky, pri ktorých treba na rozloženie minimálne maturitu, alebo zájsť pred tým aspoň pár krát do posilovne, lebo je to ozaj fuška 🙂

 

  • Zvážte aj veľkosť sedačky a na čo ju budete využívať. Teda ergonomické parametre. Chodí k vám veľa návštev? ste veľká rodina, alebo len dvaja? Ako ju budete najčastejšie využívať? Budete sedieť, či skôr pri telke ležať? Budete ju často rozkladať na príležitostné spanie, alebo dokonca na každodenné spanie?  Chcete si aj opierať hlavu, alebo len vzpriamene sedieť? Dnešný trend nízkych a hlbokých sedačiek je práve uspôsobený tomu, aby sa na nich pohodlne ležalo. Zadná opierka je nízka, často len s vankúšami. Ak chcete na takejto sedačke sedieť, nemôžete sa pohodlne oprieť, lebo operadlo je hlboko vzadu a je nízke. Takže moja rada znie- sedačku si treba v predajni dobre odskúšať. ALE pozor, nie po celodennom chodení po obchodoch. To už budete takí unavení, že by sa vám zdala pohodlná aj drevenná lavica 🙂

 

  • Komfot používania zvyšujú aj rôzne doplnky a vychytávky ako sú vrecká na diaľkový ovládač, stolčeky v podrúčkach, alebo iné drobnosti, ktoré však pri používaní môžu byť naozaj dobrou vecou.

 

  • A nakoniec najdôležitejšia vec! Doprava sedačky domov. Premerajte si všetky vstupné dvere a schodiská. Už som zažila prípad,  keď si klient kúpil krásnu sedačku, ale až pri vynášaní do bytu zistil, že roh sedačky je tak veľký, že s ním neprejde cez 80-tky dvere. Ak je sedačka masívna, treba zistiť, či sa dá rozložiť, alebo aspoň odstrániť nožičky, proste či má každá časť také rozmery, ktoré prejdú cez všetky vaše dvere a chodby.

Ako vybrať najkvalitnejšiu poťahovú látku a čo znamená počet MARTINDALE?

Pri výbere poťahovej látky si všímajte štítok, alebo popis poťahovej látky. Na každej čalúnnickej látke býva okrem zloženia uvedený aj údaj – tzv. Martindale. Je to jednotka oderuodolnosti látky. Vyjadruje počet otáčok, ktoré v teste odolnosti látka vydrží. Na sedacie súpravy sa doporučuje, aby látka mala minimálne 30.000 martindale.

Látky s nižšími počtami sú na sedačky vhodné tiež, ale do menej namáhaných priestorov, na sedačky, ktoré budú málo využívané.

Všímajte si tiež rôzne povrchové úpravy. Poznáte niečo ako „teflon“, alebo „zerospot“ čo sú typy látok, ktoré majú povrchovú úpravu, ktorá odpudzuje špinu, alebo sú vodeodolné. Teda kvapnutá tekutina nevsiakne do látky, ale ostane na povrchu a dá sa ľahko utrieť. Tiež si všímajte doporučenie ako treba látku udržovať a ako sa dá čistiť.

Niektoré látky majú dokonca zápalkový test, sú teda odolné voči vznieteniu (napríklad od cigarety, alebo zápalky), čo je vhodné hlavne do detských izieb, keďže malý nezbedníci občas vymýšľajú rôzne neplechy.

Takže na záver. Kúpu sedačky a jej správny výber nikdy netreba podceniť. Treba si zvážiť svoje požiadavky a svoj životný štýl. Mladí ľudia potrebujú iné parametre, ako starší, ktorí z nízkej sedačky ťažko vstávajú, chcú si pohodlne podoprieť chrbát a podobne. Takže nezabudnite, dva krát meraj a raz rež platí vždy a všade 🙂

Ešte viac o zariaďovaní, ergonómii a orientovaní sa v materiáloch sa môžete naučiť aj v mojom kurze Interiérového dizajnu, ktorý sa dá študovať z domu a v ktorom sa dozviete všetko potrebné, čo treba vedieť pri zariaďovaní svojho domova. Viac informácií o kurze  „STAŇ SA DIZAJNÉROM VLASTNÉHO DOMOVA“ tu>>.

 

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.