Aké sú trendy na výstavách nábytku vo Viedni a Nitre?

Aj tento rok som sa bola pozrieť , aké prichádzajú nové trendy  v dizajne nábytku na výstave vo Viedni a v Nitre. V polovici marca sa v rovnaký čas konali obe výstavy. Aj u nás na slovensku aj v blízkej Viedni.

Na tieto výstavy chodievam už pravidelne a snažím sa tam inšpirovať, nájsť novinky a nadviazať nové kontakty a spolupráce. Trendy sa v dizajne však menia pomaly. Ak niekto chodí na výstavy pravidelne každý rok, možno sa cíti sklamaný: „Hmmm, nič nové, všetko sme už videli minulý rok…“ Ale to je normálne.

Trendy sa v dizajne menia približne po piatich rokoch.

Aj to je tak nenápadne, postupne prichádzajú nové farby, nápady a štýly.

Treba si uvedomiť aj to, že výstavy v našom okolí sú zamerané na prezentáciu tovaru a služieb a teda ide skôr o reklamu a predaj, ako o predstavenie nových trendov.

Na to slúži skôr svetová výstava v Miláne, ktorá je mekkou svetových dizajnérov a značiek, ktoré sú práve na špičke dizajnu a vývojom dizajnérskych noviniek sa na tej špičke už roky udržujú. Na výstavu v Miláne sa chodí inšpirovať celá európa, ak nie celý západný nábytkový priemysel.

Ja vám chcem priblížiť a ukázať rozdiel medzi našou výstavou a výstavou vo Viedni a vypichnúť nápady, ktoré ma oslovili.

Tiež ukázať trendy tým, ktorí na výstavu nemohli z rôznych dôvodov prísť.

Do Viedne na výstavu chodím rada. Viedeň mám rada pre jej históriu, krásu a kultúrne možnosti. Vždy si naplánujem celodenný výlet. Chodím tam vlakom, čím mi odpadne starosť s parkovaním a stres z dopravnej špičky v cudzom veľkomeste. Zo železničnej stanice Stadlau, je to na výstavisko iba 4 zastávky metrom. Ale aj cestujúci autom majú možnosť pohodlne parkovať na vyznačených parkovištiach (3,- eurá na celý deň), alebo si auto odparkujú v inej časti a k výstavisku sa pohodlne dopravia metrom.

Výstavné haly sú krásne, moderné s dobrým vybavením. Prechody medzi pavilónmi sú uzavreté, takže neprechladnete pri prechádzaní z tepla do chladného počasia. V každom je bufet, či malá reštaurácia a moderné a čisté toalety. Samozrejmosťou je pri každom východe šatňa a to buď klasická, kde vám šatniarky výmenou za kabát dajú číslo, alebo uzamykateľné skrinky.

Samotné výstavisko pôsobí moderne a ako sme sa zhodli s absolventkami mojich kurzov, s ktorými sme na výstavu išli, samotné výstavné kóje pôsobia príjemne a elegantne.

Na rozdiel od výstavy v Nitre, kde je už prvým a zásadným problémom prístup na výstavisko. Keďže je to krajské mesto a výstavisko je v centre, okrem MHD sa tam dá dostať autom. Bohužiaľ už pár minút po otvorení výstaviska nie je kde zaparkovať. Pár priľahlých plôch nestačí, medzi činžiakmi sa parkovať nedá (vstup stráži polícia) a tak začína boj o akékoľvek miesto v priľahlých uličkách. Často to trvá aj desiatky minút, kým ho nájdete a zaparkujete.

Samotný areál pôsobí už roky dojmom, že v ňom zastal čas. A aj keď výstava v Nitre je oveľa väčšia ako vo Viedni, popravde do Viedne chodím radšej. 🙂

V Nitre si musíte kabát nosiť so sebou. Možno tam nejaká šatňa je, ale ešte som ju neobjavila. Veľmi by sa zišli aj uzamykateľné skrinky, keďže mnoho návštevníkov parkuje veľmi ďaleko a nechcú si veci nechávať v aute. Samotné haly už majú najlepšie roky za sebou, prechádzať z jednej do druhej musí návštevník v zime a vetre (pokiaľ nie je práve pekné počasíčko) a toalety sú na taký počet návštevníkov absolútne nedostačujúce.

Čo ma ale najviac irituje, je stánkový predaj všetkého možného. Cestou z jednej haly do druhej vás ovalí vôňa pečených klobások a prepáleného oleja. Takže chvíľami máte pocit, že nie ste na najväčšej slovenskej výstave, ktorá by mala mať aj trochu reprezentačný charakter, ale na jarmoku 🙁

Samotné kóje vystavovateľov sú veľmi natlačené na seba a návštevník nevidí kde jedna expozícia začína a kde končí a ktorý vystavený tovar patrí už inému výrobcovi. Mám pocit, že finančná stránka zatienila tú reprezentačnú. Ale toto nebudem hodnotiť.

Takže ideme teraz na tie trendy a nápady, čo sa mi na výstavách páčilo.

Celkovo je vidieť, že stále pretváva trend kontrastu materiálov. Celkovo vedie krása prírodného ošetreného dreva v kombinácii s rôznymi hladkými materiálmi a trendovými farbami (bielou, čiernou, šedou, petrolejovou ) alebo s chladnými materiálmi ako sklo, kov a betón. Ak kov, tak vo forme matnej čiernej, alebo medi.

Trendom matné materiály, vysoký lesk je na ústupe.

Kuchyňa v kombinácii dekrou dreva a bielej matnej. Zaujalo ma riešenie výklenku na rúru, mikrovlnku a gril.

Kombinácia drevo dekoru , ktorý imituje staré drevo a čiernej matnej. Zaujímavosťou je schovaná pracovná časť za dvierkami.

Stále vedú aj kovové doplnky, ako rôzne industriálne police, medené lampy, alebo doplnky z prírodných materiálov ako je drevo, prútie, koža a podobne.

Veľmi vtipné barové stoličky s kovovou podnožou a sedákom v tvare vínovej zátky.

Podsvietený barový pult zo starého kmeňa stromu.

 

 

Zaujímavé hodiny, ktoré neukazujú čas v číslach, ale v slovách. Práve svieti: funf nach halb zwei, čo znamená, že je päť minút po pol druhej 🙂

 

Podsvietený medený doplnok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujímavosťou bola podsvietená sklená zástena vysypaná sklenou drťou. Doteraz som ju videla iba na stoloch, avšak teraz sa začína presadzovať aj ako luxusná zástena v galmour kuchyniach.

Sklené leštené kryštály pod sklom ako zaujímavá doska stola.

Rovnaká sklená drť ako zástena v kuchyni, podsvietená a aj farebne nadekorovaná

 

 

 

 

 

 

 

Stále je módne recyklovanie materiálov a dáva sa šanca predmetom na nový život. Zaujali ma skrinky z hudobných nástrojov.

Skrinka či nočný stolík z bubna.

Polička so zásuvkou z gitary.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veľmi zaujímavo pôsobí aj miešanie štýlov, prvky glamour sa striedajú s industriálom, drevo a naturálne veci s elegantnými až luxusnými. V podstate môžeme zhodnotiť, že žijeme v dobe, kedy je dovolené všetko, ak sa to namieša s citom, výsledný dojem môže byť veľmi pôsobivý.

Viac obrázkov z výstavy nájdete aj na mojej Facebookovej stránke – Vitajte doma. Ak sa vám článok páčil, dajte mu lajk, alebo ho pozdieľajte. Budem rada.

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.