Zariadiť detskú izbu pre vašich malých miláčikov býva vždy tvrdý oriešok. Dôvodov je viac:
Máte rôzne možnosti, ktoré samozrejme záležia od hojnosti vašej peňaženky a tiež toho, či ste prakticky založení a chcete nábytok, ktorý s deťmi porastie, alebo vám robí radosť nábytok aj dizajn izby často meniť.
Iné potreby majú batoľatá, iné predškoláci, iné študenti.
Bábätká a batoľatá potrebujú minimum nábytku. Stačí im v izbe postieľka, prebaľovací pult a skrinka na oblečenie a pár hračiek. Dôležitá je podlaha, keď dieťatko začne loziť, aby bola teplá a ľahko udržiavateľná v čistote.
Predškoláci už potrebujú viac miesta na hračky (najlepšie tak, aby si ich vedeli sami odkladať) a mali by už mať v izbičke stolík so stoličkou primeranej výšky, aby si mohli kresliť.
Keď dieťa začína chodiť do školy, pribúda veľa kníh a školských potrieb a teda treba aj viac políc a skriniek. Pokiaľ má vaše dieťa aj veľa záľub a športuje, nároky na úložné priestory sa zvyšujú.
Do veku puberty detské izby znesú veselé až žiarivé farby, veselé a rozprávkové motívy a najlepšie je, ak je izba dosť veľká, aby mali deti možnosť hry na koberci alebo podlahe.
Príchodom puberty sa už deti chcú viac podobať dospelákom. Mení sa im vkus aj záľuby. V tom čase sú detské izby zmesou nerozlučných spomienok z detstva a nových mládežníckych alebo dospeláckych doplnkov. Do izby pribúda okrem plagátov aj technika (počítače, notebooky, televízory, herné konzoly, atď). Samozrejme, že niektoré vlastnia už deti oveľa skôr, ale v tomto veku je to už skoro nutnosťou.
Ako vám ratolesti dospievajú, snažia sa, aby ich izba už nevyzerala ako detská. Mení sa farebnosť, miznú hračky a plyšáky a pribúdajú sedacie vaky pre kamarátov.
Vy máte dve možnosti. Kúpiť najprv detský nábytok a po pár rokoch ho vymeniť za študentský, alebo sa hneď orientovať na kvalitný rastúci nábytok s neutrálnym dizajnom a meniť iba farebnosť stien a doplnky.
Na čo treba vždy myslieť je to, ako budú vaše poklady svoju izbičku využívať. Ak neoplývate miestom a v jednej izbe bývajú dvaja alebo aj viac súrodencov, tak máte pred sebou ťažkú úlohu.
Dve veci MUSIA byť vždy kvalitné.
Je to posteľ s kvalitným matracom a ergonomicky vyhovujúce pracovné miesto. Tu totiž Vaše dieťa trávi podstatnú časť života. Práve v tomto veku sa najviac a najrýchlejšie dieťa vyvíja. Nielen duševne, ale aj fyzicky. Preto správnym a ergonomickým nábytkom tento vývoj môžme podporiť. Rastúce stoly a stoličky spĺňajú v každom veku dieťaťa požiadavku na správny vývoj chrbtice a ak dáva výrobca dlhšiu záruku, garantuje tým kvalitu a preto je taký nábytok síce drahší, ale svojou kvalitou, dlhou životnosťou a správnou podporou detského zdravia sa vám investícia určite vráti.
Chválabohu už sú preč tie časy, keď obchody zívali prázdnotou a šikovní oteckovia na kolene majstrovali potrebný detský nábytok. Často bola detská izba skladiskom starého nábytku. Obývacia stena, ktorá už vyšla z módy sa šupla do detskej izby, kde doslúžila. Tak toto neboli práve vhodné riešenia, ale vychádzali z ekonomickej a hospodárskej situácie tej doby.
Dnes už máte na výber neskutočné množstvo výrobcov a kto si nevyberie, má možnosť návrhu interiéru a jeho výroby presne na mieru.
Odkladacie a úložné priestory musia byť v detskej izbičke šikovne vyriešené, pretože musia nielen veľa vecí skryť či vystaviť, ale musia byť aj dobre a ľahko dostupné.
Detská izba by mala byť aj flexibilná, teda ak si dieťa pozve kamarátov, tak by mala mať možnosť sa zmeniť na herňu, alebo obývačku, aby sa deti pohodlne usadili pred televízor, počítač, či konzolu.
Na jednej z výstav nábytku na ktorých sa posledné roky zúčastňujem, bol presne oproti nášmu druhý stánok s napohľad lákavým a páčivým dovozovým detským nábytkom s veselým farebným a nápaditým dizajnom.
OK, to je predsa super. Ale pri trošku bližšom pohľade na jednotlivé kusy nábytku som ostala v nemom úžase, ako výrobca ( a aj predajca) môže riskovať so zdravím vašich detí.
Detské postele mali nebezpečné úzke a nepohodlné rebríky, horné postele nemali dostatočnú zábranu proti prepadnutiu nadol, všade boli ostré rohy. Niektoré medzery medzi jednotlivými dielcami neboli dostatočne široké a hrozilo tam uviaznutie prstov. Veselé úchytky mali ostré hrany, takže pri páde dieťaťa hrozilo nepekné poranenie. Niektoré zásuvky boli hodne vysoko, takže aj nižší dospelý človek má problém pri otvorení dovidieť dovnútra…. A tak by som mohla pokračovať.
Veľa o nábytku vám napovie aj záruka. Na skutočne kvalitný nábytok výrobcovia dokážu dať aj dlhšiu záručnú dobu ako sú štandardné dva roky.
Keď boli moji synovia malí, stala sa v našom meste tragédia. Mladí rodičia kúpili svojej jedinej dcérke vysokú detskú posteľ, pod ktorou ako súčasť postele bol vysunutý písací stolík. Bohužiaľ dievčatko pri jednej z hier z hornej postele spadlo na stolík pod ňou tak nešťastne, že sa mu to stalo osudným. Povrávalo sa, že otecko potom od hnevu a žiaľu tú posteľ rozrúbal sekerou. Dieťa im to však nevrátilo.
Kto má deti vie, aké dokážu byť energické a výmyselné. Často stačí okamih nepozornosti a nešťastie je na svete. Preto pozor. Myslite pri kúpe nábytku na to, že vaše poklady behajú okolo vás a bezpečnosť je nemenej dôležitá ako farba a dizajn.
Pri kúpe si treba všímať pevnosť a odolnosť materiálov a komponentov. Samozrejmosťou by mali byt ABS hrany, oblé rohy, poschodové postele dobre prístupné, zabezpečené proti prepadnutiu, bezpečná obsluha, prístup a kvalitné kovania.
Ak máte problém s priestorom, alebo vás žiaden nábytok neoslovil, či nespĺňa predstavy aké by ste vy požadovali, neváhajte osloviť dizajnérov a dajte si navrhnúť a aj vyrobiť nábytok presne na mieru vašim malým nezbedníkom. Je to investícia, ktorá vám a vašim drobcom bude verne a dobre slúžiť.
Ak si neviete s návrhom a zariadením detskej izby poradiť, môžete využiť moje služby návrhu, 3D vizualizácie alebo aj realizácie na kľúč. Informácie nájdete aj tu >>
zdroj obrázkov: NASSO.sk, detskyrastucinabytok.sk, archív