Pred nedávnom som bola na seminári, ktorý sa týkal starého ale momentálne trendového umenia Feng suej. Je to storočia staré učenie o prúdení energie v priestore okolo nás a o vplyve nášho prostredia na nás, našu vitalitu a prosperitu.
Je založené na poznaní, že správnym prúdením energie (jing a jang) dokážeme vytvoriť to pravé miesto pre život tak, aby energia prírody a zeme vytvorila okolo nás harmóniu a bola nám na prospech. V dnešnej dobe má tento smer nebývalý úspech a zaoberá sa ním čím ďalej tým viac ľudí.
Pokiaľ sa s ním človek nestretol, môže ho považovať za okultistické hlúposti, mágiu, dobrý spôsob ako z ľudí vymámiť peniaze. Ale akonáhle spoznáte len tie najzákladnejšie princípy o ktorých hovorí, zistíte, že sú to všetko logické a múdre vedomosti preverené storočiami.
Na spomínanom seminári nám prednášal pán architekt, ktoré som poznala aj cez niektoré práce v našom meste. Po ukončení seminára sme spolu diskutovali a zhodli sme sa na tom, že veľa z tohto učenia už všetci vieme.
No jednoducho. Veľa múdrosti nám predali naše staré mamy a ich mamy….. A tiež dedovia....Akurát, že my sme na to v tejto modernej dobe zabudli. Brali sme to ako babské reči alebo povery. A teraz zisťujeme, že naši múdri starí rodičia mali pravdu….
Veď napríklad každý z nás vie, že by nemal mať posteľ otočenú smerom k dverám. Naše babičky to vraveli takto: “ Ak spíte na posteli s nohami smerujúcimi priamo k dverám, prináša to chorobu alebo smrť.“
Alebo porekadlo: „Sadnite si u nás, aby ste nám nevyniesli spanie“ pre návštevy. Je to znovu o dobrej a negatívnej energii. Ak si návšteva u nás sadne a cíti sa príjemne, prináša aj dobrú energiu do domu. Rovnako veta: „hosť do domu – boh do domu“ je toho dôkazom.
V oknách starých mám bývali celé leto rozkvitnuté červené muškáty – toto je aj vo Feng suej znakom prúdiacej dobrej energie do domu, lebo dobrá energia prináša pohodu a bohatstvo.
Na sviatky musela mať každá gazdiná umyté okná a celý dom žiariaci čistotou. Aj povestná „Lucia“ vymetala s pierkom pred vianocami kúty. Aj toto je symbolom očisty ktorá prináša do domu dobrú energiu. V zanedbanej a špinavej domácnosti životodarná energia stagnuje.
A tak by som mohla pokračovať ďalej.
Len ich nikto nedal dohromady a neurobil z toho žiaden komplexný filozofický smer ani učenie. A to je škoda.
Samozrejme číňania to storočiami cieleného využívania a vylepšovania dotiahli do absolútnej dokonalosti a toto učenie má veľkú popularitu a vážnosť na celom svete.
Ale my by sme nemali zabúdať na zdravý rozum a cit pre lásku a harmóniu našich starých mám… Veď oni boli vlastne na Feng suej odborníčky, aj keď to nazývali iba skúsenosťami a múdrosťou 🙂