Chcete k tomu pomôcku a tip ako na to?
Pracujem ako dizajnérka už niekoľko rokov a posledné štyri roky aj učím ženy, ktoré baví zariaďovanie, ako na to. Ako správne postupovať, vybrať nábytok, zladiť farby, dohodnúť sa s partnerom (čo je niekedy obzvlášť ťažké, čo si budeme hovoriť 🙂 ).
Keďže nerobím iba návrhy a online kurzy, ale aj živé workshopy, tak sa neustále stretávam so ženami a ich problémami pri zariaďovaní. Mám to všetko teda „z prvej ruky“. A neverili by ste, ale je to ako cez kopirák.
Je toho ešte omnoho viac, ale toto sú najčastejšie témy a otázky, ktoré sa stále znovu opakujú. Aj preto vidím, že má moja práca s kurzami a workshopmi zmysel.
Takže poďme na to a povedzme si viac a konkrétnejšie, ako pri zariaďovaní postupovať a nezblázniť sa pri tom.
Každý sme totiž individualita a originálna osobnosť a preto sa každému môže páčiť niečo úplne iné. Nie je dôležité, čo je práve moderné. Dôležité je, ako sa mi sami cítime. Takže sa nikdy nenechajme nalákať reklamami a televíznymi programami, ale pozorujme, či sa cítime dobre v moderných priestoroch so strohými farbami, alebo v romantickejších štýloch s jemnými odtieňmi farieb, alebo v interiéroch, ktoré pôsobia trochu vidiecky, alebo ako zo starých čias.
Každý to môže mať úplne inak a je to tak správne.
Pretože aj on sa musí v byte cítiť dobre a príjemne. Pokiaľ my preferujeme veľmi ženský a romantický štýl interiéru (teda svetlé farby od bielej po ružovú a kvetinové motívy) a partner obľubuje minimalistický moderný štýl v bielej, šedej a čiernej farbe, tak dohodnúť sa bude asi oriešok 🙂 . Vtedy je dobré sadnúť si a zvážiť svoje priority.
Existujú dve možnosti dohody.
Zmixujete tieto dva štýly veľmi jemne a citlivo dohromady. Napríklad zariadite interiér moderne do neutrálnych farieb a vaše romantické kúsky použijete ako zaujímavý solitér a kontrast k modernému nábytku. Na to však treba hodne citu.
Alebo si s partnerom rozdelíte tzv. zóny pôsobnosti. Napríklad Vy si zoberiete na starosti zariadenie väčšiny domu a partner sa „vyblázni“ v pracovni, kúpeľni a garáži, alebo vy si vezmete pod palec estetickú stránku bývania a partner technické vychytávky domu.
Niektorí chlapi zvládajú túto časť dobre a nechajú partnerke pri zariaďovaní voľnú ruku v zmysle „keď je ona spokojná, som aj ja“ . Je však aj druhá skupina mužov, ktorí sa na zariaďovaní chcú podieľať a presadzujú svoje túžby a tam je dohoda ťažšia. Vždy však treba veľa komunikovať a sedieť spoločne nad inšpiráciami a pokúsiť sa nájsť ten stred a kompromis, ktorý bude vyhovovať obom.
Predstavte si, že stojíte v Bratislave na stanici a vôbec netušíte kam chcete ísť na výlet. Tým pádom si ani neviete kúpiť správny cestovný lístok.
Ak nepoznáte svoj cieľ, tak po ceste veľmi ľahko zablúdite.
A presne rovnako je to so zariaďovaním. A k neviete presne, ako by váš interiér mal na konci vyzerať, tak vás v obchode ľahko predavač zláka na kúpu úplne inej sedačky v akcii, ako ste pôvodne zamýšľali. Veď je ich predsa toľko krásnych a vy si neviete vybrať. A podobná situácia sa opakuje. Idete na nákup s kámoškou, ktorá má nádherne zariadený byt a ona vás prehovorí pri výbere obývacej zostavy na niečo, čo je práve úžasné, moderné a novinka. Nie ste si celkom istá, ale veď keď sa to páči jej, musí to byť super.
Áno je, ale možno v jej byte. V tom vašom vám to však akosi neladí a nesedí. Mali ste si predsa vybrať tú, ktorú ste chceli pôvodne. Pomyslíte si po pár týždňoch. Keď postupujete bez presného cieľa, tak aj výsledok bude nejasný, ak nie dokonca veľký chaos. Všetky veci sú síce sami osebe krásne, ale u vás v byte spolu akosi neladia. Čo s tým?
Na to majú dizajnéri jednoduché riešenie. Vytvorte si z vašich inšpirácií tzv. moodboard. Že tomuto cudziemu slovu ani nerozumiete? Je to jednoduché. Je to taká nástenka snov vášho bytu a poslúži vám ako váš maják, aby ste sa nestratili na ťažkej ceste vyberania a nakupovania.
Dopredu si totiž vyskladáte koláž z obrázkov nábytku, farieb a doplnkov, ktoré by mali byť vo vašej obývačke. Môžete sa pohrať s nábytkom aj farbami. Skúšať, vymieňať a ladiť bez strachu, že urobíte chybu. Hneď na papieri vidíte, či vybrané kúsky spolu ladia, či sa farby pekne dopĺňajú a moodboard vám hneď ukáže, aký štýl a atmosféru bude mať váš priestor. Príklad moodboardu, teda takej vašej nákupnej mapy máte tu:
Ak by ste sa chceli naučiť ako správne taký moodboard vytvoriť, aké sú pravidlá a poznať aj aplikácie s ktorými si ich vytvoríte aj v počítači a na tablete, tak to sa môžete naučiť v kurze interiérového dizajnu.
Aj na to existujú pravidlá, s ktorými krok po kroku pôjdete správnym smerom. Ako jednoduchú pomôcku vám poradím nakresliť si pôdorys v mierke napríklad na štvorčekový papier ( 1 štvorček je napríklad pol metra) a na kancelársky papier nakresliť v rovnakej mierke obdĺžniky predstavujúce nábytok (posteľ, skriňa, stôl, atď). Potom už len jednoducho budete papierikmi kĺzať po pôdoryse a hľadať najlepšie postavenie.
Vždy však musíte mať pôdorys aj nábytok v rovnakej mierke, aby ste videli, koľko priestoru vám zaberie nábytok a koľko voľného priestoru vám ostane. Ešte lepšia alternatíva sú aplikácie na jednoduchú tvorbu pôdorysu v počítači, alebo nakreslenie vizualizácie.
Existuje niekoľko softwérov, vďaka ktorým sa to môžete naučiť zdarma.
Ja milujem SketchUp, ale veľmi jednoduchý je aj Sweet Home, alebo Home Styler, Roomstyler, alebo mnoho ďalších. Aj kreslenie vlastnej vizualizácie sa môžete naučiť v kurze dizajnu. Je to celkom ľahké a je to perfektná pomôcka pri plánovaní interiéru. Aj to sa v kurze učíme.
Všetko má svoj správny postup. Pokiaľ oslovíte dizajnéra, architekta, alebo stavebnú firmu, ktorá vám stavia dom, či urobí rekonštrukciu, tak to sú odborníci, ktorí presne vedia, čo treba urobiť ako prvé a čo má byť potom ďalší krok. Pri zariaďovaní sa každý snaží ušetriť, lebo keď si sadnete a začnete rátať a robiť rozpočet, tak číselka naskakujú neskutočne rýchlo. 🙁
Väčšinou, dokonca zo skúseností si tvrdím povedať, že vždy je konečná suma vyššia, ako tá pôvodne plánovaná.
Preto sa často uchýlite k tomu, že niektoré práce si urobíte svojpomocne. Ak sú urobené dobre a kvalitne, tak je to OK a každé ušetrené euro poteší. Ale ak neskôr budete banovať, lebo odvedená práca je urobená laicky a to sa začne pri bývaní aj ukazovať, tak ste neušetrili, ale zbytočne minuli viac času aj peňazí. Pretože nekvalitnú prácu budete musieť opraviť, čo vás v konečnom dôsledku stojí viac. Materiál aj prácu musíte urobiť aj zaplatiť znova. Takže zistíte, že šetriť sa vôbec neoplatilo.
Rovnako je to so zariadením a nábytkom. Nekvalitné batérie, na ktoré nie sú náhradné diely a vy ich musíte po dvoch rokoch komplet vymeniť, vás nakoniec stoja viac peňazí, nervov aj času, ako keby ste hneď na začiatok kúpili síce o čosi drahšie, ale kvalitnejšie. Rozpočet a plánovanie je hlavne pri väčších projektoch, ako je stavba či rekonštrukcia domu alfou a omegou úspechu.
Často sa stáva, že sa plánované financie vyčerpajú na stavbu a na interiér už neostáva. Tam sa potom šetrí a robia sa kompromisy, ktoré sa odstaňujú dlho a pomaly. Vysnívaný interiér tak ostáva snom ešte hodne dlho po dokončení stavby.
Poznáte to: „nie som tak bohatý, aby som si kupoval lacné veci.
Je to super aplikácia, ktorú pripravila pre všetkých stavebníkov moja priateľka Veronika Šoulová, ktorá je podnikateľka a venuje sa práve stavebným rozpočtom. Výhodou je, že absolventi kurzu, ktorý začína 19.5. ju budú mať už v kurze zdarma a teda môžu mať svoje financie pod lepšou kontrolou.
Viac o tejto super pomôcke nájdete na tomto linku: www.veronikasoulova.cz/fakturacni-tabulka/
Takže vidíte, že správne a profi zariadiť pekný, moderný a hlavne funkčný interiér je hotová veda. Nie je to len o tom vybrať farbu, nakúpiť a doniesť domov nejaký nábytok a zavesiť záclony. Je to množstvo vecí, ktoré na seba nadväzujú a každý, kto si tým už prešiel mi dá zapravdu, že je to často veľmi náročné, únavné a hlavne stresujúce. Stále o niečom rozhodovať, vyberať najlepšie varianty, orientovať sa v ponuke a mať všetko pod kontrolou je riadna fuška. Ale krásny výsledok potom stojí za to.
Ak s tým potrebujete pomôcť, chcete sa naučiť o dizajne viac a chcete poznať vychytávky a aplikácie, ktoré vám v zariaďovaní pomôžu, alebo sa chcete naučiť kresliť 3D vizualizácie, možno by sa vám hodil kurz interiérového dizajnu. Viac info o ňom nájdete tu:
Budem sa na vás tešiť. A pokiaľ už máte zariaďovanie úspešne za sebou, tak sa o svoje interiéry podeľte v našej FB skupine Tvoríme si pohodový domov, kde sa môžete poradiť priamo s dizajnérkou. Veľa úspechov želám a krásne bývanie.