Vyberte dlažbu tak, aby ste neskôr neplakali

Rozprávala som sa s priateľkou o pracovných veciach a medzi rečou som sa jej opýtala, ako sa im býva v novom domčeku. Jej odpoveď ma prekvapila.

Bývanie si síce pochvaľovala, ale hneď v druhej vete sa mi posťažovala:

„Ja som to pri tom zariaďovaní asi trošku „pokašľala“ 🙁

„Preboha ako?“  Znela moja otázka.

„No s dlažbou. Drobia sa okraje, na mnohých miestach je ošúchaná a doškriabaná. Asi nie je dosť kvalitná a pritom nás stála toľko peňazí…..“

V tej chvíli mi jej bolo ľúto. Keď som si predstavila ako sa natrápili, keď vysnívaný dom stavali svojpomocne, koľko tomu obetovali času a peňazí a teraz budú musieť celú dlažbu v prízemí vysekať a kúpiť a položiť novú?Nuž veru, aj to sa stáva.

Cena ešte nie je zárukou kvality.

A mnoho poľských dlažieb je vysoko kvalitných a krásnych  napriek tomu, že ľudia majú v podvedomí zafixované, že všetko poľské je brak. Nie je to tak.

obklad kúpelne

V tomto článku vás skúsim previesť záludnosťami, ktoré na vás číhajú pri výbere obkladov a dlažieb.

Určite ste už rozmýšľali, prečo sú niektoré obklady také drahé a či sa oplatí nakúpiť lacný obklad vo veľkých reťazcoch, kde sú ceny veľmi ľudové.

Na túto otázku mám jedinú odpoveď. Ak si vyberiete obklad s dobrými parametrami, nemusíte sa báť ani nákupu vo veľkých  obchodných reťazcoch s dobrými cenami.

Rozdiel je v tom, že tieto veľké spoločnosti majú uzatvorené zmluvy na obrovské odoberané množstvá priamo od výrobcu a preto dokážu mať cenu prijateľnejšiu, ako niektoré menšie kúpeľňové štúdiá.

Na druhej strane však v menšom ale kvalitnom štúdiu sa vám budú venovať osobne a urobia všetko pre vašu spokojnosť, kdežto vo veľkých reťazcoch frčí predaj „ako na páse“. Takže výber si musíte často robiť sami a možnosť vizualizácie je skôr výnimkou. A to nehovorím o tom, že si potrebujete výber premyslieť, alebo vidieť, skonzultovať a rozhodnúť sa medzi viacerými variantami kúpeľne.

To sa potom ľahko stane galiba.

Ak nemáte všetky potrebné znalosti na čo pri výbere pozerať, nemusí to dopadnúť najlepšie a môžete časom svoj výber oľutovať tak, ako moja priateľka.

V prvom rade si musíte uvedomiť, že je rozdiel medzi dlažbou a obkladom na stenu. Obklad môže ísť len a výlučne na stenu. Dlažba sa môže použiť na podlahu, ale aj na stenu. Nikdy nie naopak!

Ďalšie rozdelenie dlažby podľa jej použitia:

Interiérová dlažba –  môže ísť len do interiéru

Exteriérová dlažba je určená predovšetkým do vonkajšieho prostredia, ale môžete ju použiť aj v interiéri.

Podľa materiálu a postupu vyhotovenia sa delia na:

Glazovaná dlažba

Skladá sa z 2 vrstiev. Spodná časť sa volá črep a na nej je nanesená glazúra, ktorá môže mať rôzne farby a vzory. Vyrábajú sa spekaním. Ľahko ich spoznáte podľa toho, že zboku sú viditeľné obidve vrstvy (spodná je svetlo hnedá a vrchná farebná)

Ak sa stane, že na takejto dlažbe sa vám podarí urobiť dierka (spadne vám napríklad ťažký predmet)- odprskne z nej glazúra a pod ňou ostane viditeľný črep, teda hnedá časť. Hlavne na svetlých a jednofarebných dizajnoch je to dosť nepekná a viditeľná vada.

glazovana dlažba

Neglazovaná dlažba

Táto je celá z jednoliateho prírodného materiálu a teda zboku je farebne rovnaká po celej výške. Z prírodného materiálu však nikdy nemôže byť v úplne rovnakom odtieni obrovské množstvo a preto musíte byť opatrní, ak potrebujete dokúpiť ďalšie dlaždice.

Ak ste si zle vyrátali metre štvorcové, alebo sa rozhodnete časom rovnakou dlažbou vyložiť aj ďalší priestor, tak sa môže stať, že dokúpite síce rovnakú dlažbu, ale tá sa môže jemne farebne líšiť od tej, ktorú už máte.

Preto sa tieto obklady  triedia podľa odtieňov a je nutné, aby ste si nechali uchovaný štítok z krabice, na ktorom je nielen názov a číslo ale aj odtieň. Svetlejšie odtiene sa označujú ako  A1-3 a písmenom B0-3 sú označené tmavšie odtiene.

glazovana dlažba

Gresové dlaždice

sa spekajú, ale neglazujú. Sú vysoko tvrdené a nenasiakavé. Na konci procesu sa leštia. Dobre imitujú krásne prírodné materiály ako kameň, žula, mramor. Gres je ale vždy šmykľavejší ako galuzované a neglazované obklady.

Aj tu môžete mať problém s farebným odtieňom rovnakej dlažby a preto sú rozdeľované ešte do sérií. Svetlejšie odtiene sú označované ako  A1, A2,A3

Tmavšie odtiene sú označované písmenom B a číslom: B1, B2, B3…

Preto si pri kúpe nechajte štítok z krabice, alebo si ho odfoťte, lebo ak vám bude chýbať iba meter štvorcový, tak síce dokúpite tu istú dlažbu,  ale ak nebude z rovnakej série, môže byť viditeľný farebný rozdiel.

Výhodou gresu je, že pri poškodení ťažkým predmetom nie je poškodenie tak viditeľné ako pri glazovanej dlažbe, keďže dlaždica je po celej svojej hrúbke z jedného materiálu.

leštený gresobklad kúpelne

A na aké vlastnosti dlažby sa treba pri kúpe pozerať?

Oderuvzdornosť

Je dôležitá podľa priestorov, kam budeme dlažbu pokladať. Iná bude v obývačke, iná v kancelárii a iná v nákupnom centre.

Označuje sa ako PEI  a číslom od 1do 5. Číslo 1 znamená, že je málo odolná a teda sa hodí do nenamáhaných priestorov. Číslo 5 znamená, že je vysoko odolná napr. pre obchodné priestory a nákupné centrá.

Protišmyk

Je vlastnosť, ktorá zamedzuje pošmyknutiu sa. Leštené dlažby sú šmykľavejšie. Na nich sa hodnota neuvádza.

Označuje sa ako R9 – R13. Číslo 9 znamená, že sa hodí do interiéru, čísla 11-12 sa hodia do sprchy, na terasu atď., 13-ka sa dáva k bazénom a do technických miestností.

Mrazuvzdornosť.

Pravidlom pri tejto vlastnosti je, že vnútornú dlažbu nesmieme ukladať vonku, ale naopak je to možné. Označuje sa vločkou. Vo vlhkých priestoroch treba dávať pozor na správne vybraté lepidlo a špárovaciu hmotu.

Kalibrácia

Znamená odchýlku od rozmeru. Kaliber 0 má odchýlku do 0,8milimetra. Kaliber 1 – môže mať odchýlku až do 1,6mm. Na toto si treba dať pozor, lebo pri ukladaní sa môže stať, že ani pri najlepšej vôli nebudú špáry rovnaké.

Preto sa často stretnete s výrazom, že dlažba je rektifikovaná.

Rektifikácia upravuje odchýlky konečným brúsením na presný rozmer a zaručuje tak rovnaký rozmer všetkých kusov v balení.

Pri kúpe dlažby a obkladov si dávajte pozor ešte na jednu vec.

Výrobcovia pre ľahšiu orientáciu a výber kupujúcim pripravujú už kompletné sety. To znamená, že k jednému vybranému obkladu máte v rovnakej farbe a dezéne na výber aj dlažbu, ozdobné listely , mozaikové a dekoratívne kusy atď… Výborne k sebe sedia farebne aj rozmerovo.

10112012367

Ak si ale vyberiete a chcete kombinovať rôzne druhy obkladov, alebo dlažby od rôznych výrobcov, môžete mať pri pokladaní problém s tým, že rozmer je síce rovnaký, napr. 30×30 cm, ale každý druh má inú kalibráciu a teda pri pokladaní vám vzniknú nepekné rozdiely. Myslite na to, že aj pol milimetra na jednej obkladačke, urobí v konečnom dôsledku na konci steny rozdiel pol centimetra.

Ak by sa vám pri zariaďovaní svojho

bývania zišli nejaké nápady,

stiahnite si môj e-book zdarma a inšpirujte sa.

 

Ak by ste si nevedeli poradiť, alebo by ste privítali možnosť kompletného návrhu, alebo vizualizácie, môžete využiť moje služby, alebo postupovať podľa mojich rád v e-booku 13-tipov dizajnéra.

13 tipov ddizajnéra kde nájdete rady od dizajnéra + pracovné listy a veľa super pomôcok pri zariaďovaní.

Tak vám držím palce pri správnom výbere, aby vám obklady a dlažba robila radosť dlhé roky.

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.