Toto by ste mali vedieť pred plánovaním kúpeľne

Sprcha či vaňa? Akrylátová či keramická? Kto sa v tom má vyznať?

Ak vás čaká výmena jadra,návrh novej kúpeľne, či jej rekonštrukcia, prečítajte si dôležité informácie, ktoré by ste mali pred vstupom do predajne vedieť.

Takže po poriadku. V prvom rade sa musíte rozhodnúť čo všetko v kúpeľni chcete mať a zároveň koľko miesta v nej bude.

Zoberme si príklad, že chcete aj vaňu aj sprchový kút, umývadlo, samozrejme batérie a nejaký nábytok na drogériu a uteráky.

Pokiaľ  chcete mať v kúpeľni vaňu, tak ste si už asi premysleli to, že

 • pri kúpaní miniete viac vody ako pri sprchovaní
 • že starší ľudia môžu mať problém do vane vojsť a aj z nej vystúpiť
 • že na vaňu potrebujete v kúpeľni viac miesta ako na sprchový kút

Ostáva vám ešte vybrať si tvar a rozmery vane.

laguna fortunalaguna rohova 160x100

Ak máte kúpeľňu priestrannú, tak to nie je problém a môžete si dopriať aj vaňu rohovú. Čo treba ale určite zvážiť je to, že do tejto vane musíte napustiť oveľa väčšie množstvo vody ako do normálnej vane. Pri čistení veľkej vane si asi vždy trošku zašportujete , lebo do rohu dobre nedočiahnete. Ak vám ani to nevadí, tak je to super. Ak ale musíte miestom šetriť, tak je lepšie vybrať si vaňu obdĺžnikovú, poprípade mierne skosenú  na jednej strane.

idea aneta

 

Ako vybrať dĺžku vane?

Ideálne je, ak je vaňa dlhá približne toľko aká je výška vašej postavy mínus 20 centimetrov. Teda ak máte výšku 180 cm tak by ste si mali kúpiť vaňu dlhú 160 cm.

Ak chcete mať v kúpeľni vaňu, napriek tomu, že tam máte málo miesta a radi sa sprchujete, ale aj kúpete, môžete zvoliť kompromis a vybrať si vaňu so zástenou.

obdlžniková vaňa

 

Ako vybrať materiál?

Máte možnosť sa rozhodnúť medzi

 • akrylátovou vaňou
 • oceľovou smaltovanou vaňou
 • vaňou z liateho mramoru

Kvalitné vane sú z hrubého akrylátu spevneného sklolaminátom. Kvalitný akrylát sa dá pri poškriabaní aj opraviť.

Lacné vane bývajú plastové potiahnuté tenkou povrchovou vrstvou akrylátu a pri ich poškriabaní sa nedajú opraviť. Používaním sa  povrch môže ošúchať a opotrebované miesto je matné. Tieto vane môžu mať problém odolávať drsnejším čistiacim prípravkom. Ak si farbíte vlasy a farbu ihneď neutriete, môže farba zanechať fľaky.

Smaltované vane ( z ocele) sú dnes už úplne inej kvality ako mávali naše staré mamy. Okrem toho, že sú konzistentné, dobre odolávajú chemikáliám a pri poškodení sa dajú opraviť smaltovacou sadou.

retro vaňa

Liaty mramor je vlastne syntetická živica s drveným kameňom, vyrába sa odlievaním do foriem a preto je možné vytvoriť akýkoľvek tvar a veľkosť.  Z tohto materiálu vznikajú zaujímavé dizajnové kúsky. Na čistenie je však materiál dosť háklivý, treba dať pozor na agresívne chemikálie a farbu na vlasy. Kvalitný výrobcovia dávajú na vaňu povrchovú úpravu, pri ktorej je povrch šmykľavejší, ale zase odolnejší voči nečistotám.

Tento materiál je na dotyk teplejší ako keramika.

vaňa

Ešte si potrebujete rozmyslieť, či chcete mať vaňu obmurovanú a obloženú napr. obkladom, alebo použijete krycí panel.

Umývadlo, či umývadlovú skrinku?

Pri výbere sa rozhodujte podľa toho, či máte jednu kúpeľňu, alebo dve a podľa počtu osôb v domácnosti. Ak ste viacerí a kúpeľňa len jedna a je v nej miesto,  iste oceníte v rannej špičke pohodlie dvoch  umývadiel.

Ak šetríte miestom, tak umývadlo osadené na skrinke je ideálne riešenie.

 

umývadlo5

Umývadlá môžeme rozdeliť podľa typu osadenia na:

 • naložené/položené
 • zavesené
 • zapustené

Naložené  alebo  položené umývadlá sa ukladajú na umývadlové skrinky, na murované pulty, na kúpeľňové dosky a podobne. V skrinkách sú väčšinou vsadené po celom hornom obvode tak, aby trošku presahovali a voda nestekala na skrinku, alebo sú položené navrchu.

Tieto umývadlá môžu mať aj vyššiu váhu, preto neraz bývajú v ponuke dvojumývadlá v celku, alebo dizajnové kúsky z ťažkého kameňa a podobne.

umývadlo na doskuskrinka-umyvadlova

Závesné umývadlo je zavesené na stene. Vtedy sú používané umývadlá väčšiou ľahšie a menšie. Ak je sifón viditeľný, vyberajte chrómový, ktorý je na pohľad krajší.

závesné umývadlovidiecka kúpelňa

Zápustné umývadlá – sú osadené v doske, alebo pod drevenou poprípadne kamennou doskou.

umývadlo4umývadlo

 

Luxusným riešením je kúpeľňová doska spolu s umývadlom v jednom kuse. Okrem toho, že vyzerá veľmi pekne, odpadáva aj problém s čistením a tesnením spojov medzi doskou a umývadlom.

Umývadlá tiež rozdeľujeme aj podľa toho či majú

 • otvor na batériu a tá je osadená priamo na umývadle, alebo je
 • umývadlo bez otvoru a je použitá stojanková batéria vedľa umývadla, alebo nástenná batéria

vysoká batéria s umývadlomumývadlo3

Materiály sú najčastejšie:

 • akrylát  (tie sa používajú v lacnejších setoch, kde je umývadlo zabudované do umývadlovej skrinky)
 • keramika
 • umývadlá  z liateho mramoru
 • sklenené umývadlá

Dizajnové kúsky môžu byť aj drevené, betónové alebo z kameňa. Na nich je potom dôležitá povrchová úprava, aby odolávali dobre vode a nečistotám.

drevenné umývaddlo

Ako na výber sprchového kúta?

Aj tu je dôležité správne zhodnotiť priestor a podľa toho vybrať sprchový kút. V ponuke sú sprchové kúty s otváravými dverami, alebo s posuvnými dverami.

Otváravé dvere majú pánty a sú jednoduchšie na údržbu. Tieto môžu byť s vaničkou, alebo bez vaničky. Vanička môže byť akrylátová, smaltovaná, keramická alebo z liateho mramoru. Poprípade môže byť aj vymurovaná a ladiť s obkladom alebo dlažbou.  Sprchové kúty bývajú celosklenené, alebo murované a sklenené sú len dvierka. Na výber máte zo štandardných rozmerov, alebo sa dajú vyrobiť dvere aj presne na mieru.

sprchový kút bezrámový

Sprchové kúty s posuvnými dvierkami sú založené na systéme  koliesok, ktoré sa posúvajú v koľajničkách, resp. lištách. O kolieska sa treba starať a pravidelne ich mazať. Rovnako koľajnička v ktorej sa pohybujú kolieska sa musí čistiť ( to býva občas problém). Existujú aj posuvné dvere, ktoré majú kolieska len v hornej lište a dolu sa dvere pohybujú v drážke.

posuvné dvere

Dnes sú veľmi moderné sprchové kúty bez vaničky s odtokom zapusteným do podlahy. Vtedy musí byť časť sprchového kúta správne vyspádovaná, aby sa voda neliala po podlahe. Na výber sú aj rôzne dizajny a tvary odtokových žľabov, ktoré sa zapúšťajú do podlahy, alebo do steny.

Ešte sa vrátim k otváravým sprchovým kútom. Tie môžeme rozdeliť do dvoch skupín na:

 • rámové a
 • bezrámové

Rámové kúty majú veľkú odolnosť, pevnosť, a výber tvarov. Rám býva hliníkový a má väčšinou bielu alebo chrómovanú povrchovú úpravu.  Lacné kúty bývajú oceľové a sú iba nastriekané bielou farbou, ktorá sa po čase zoderie a rám koroduje. Vtedy začína aj problém s kolieskami, ktoré sa v ňom zadrhávajú.

sprchový kút oblúkový

Bezrámové majú jednoduchú údržbu, síce vyššiu cenu, ale krajší a čistejší dizajn.

Materiály na výplň sú buď sklo, ktoré vyzerá exkluzívne, má vyššiu váhu, je bezpečnostné, má rôzne povrchové úpravy ktoré zabezpečujú aj ľahšie čistenie. Treba ale vždy zvoliť vhodné čistiace prostriedky.

aprchový kút sklenený

Druhou lacnejšou alternatívou výplne je plast a máva tiež rôzne dezény.

 

Pozor na ujednotený dizajn

Ak si zvolíte komponenty s oblúkmi a oblými líniami, tak potom tento dizajn zvolte rovnako na umývadle, batérii aj vani, ak si zvolíte hranatý dizajn a ostré línie, postupujte rovnako a tieto dva štýly medzi sebou nemiešajte.

Ak máte vysnívané vybavenie a zistíte, že jeho cena je nad váš limit, tak nezúfajte, renomovaní výrobcovia mávajú okrem luxusných a dizajnových kolekcií aj kolekcie ekonomické, kde je cena a kvalita vo výbornom pomere a vy si tak môžete splniť svoje sny a predstavy.

Ak by ste potrebovali s návrhom pomôcť, alebo poradiť, využite moje tipy a rady v e-booku, alebo moje služby. Vidieť svoju kúpelňu v 3D vizualizácii dopredu, často pomôže  zodpovedať na veľa vašich otázok, ušetriť peniaze a uvidíte reálne aj to, čo si neviete ani predstaviť.

Ak to s prehľadom zvládate sami, držím vám palce a prajem aby ste si vybrali len to najlepšie…

Zdroj obrázkov: archív autorky , https://www.siko.sk/

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.