Ako vybrať a zladiť materiály a farby

Vyberáte podlahy, nábytok, kuchynskú linku, pracovnú dosku, zástenu, dlažbu, obklady ? Potrebujete zladiť materiály a farby? Ste po návšteve tretieho, piateho, desiateho predajcu už úplne bezradní? Ani sa nečudujem.

Vybrať a zladiť materiály a farby je jedna z najčastejších otázok, pre ktoré žiadate o konzultáciu.

Hlavne tí klienti, ktorí toto absolvujú prvý krát sa cítia ako „Alenka v ríší divov“. V obchodoch a interiérových štúdiách je ponuka široká a miesto toho, aby ňou boli nadšení sa cítia dezorientovaní, nevedia si vybrať a ak si vyberú, netušia, či robia dobre. Či to všetko bude spolu ladiť.

Aj vy ste v takej pozícii?

Idete stavať domček a je toho na vás veľa?

Rekonštruujete byt a cítite sa množstvom rozhodnutí zahltení?

Zariaďujete prvý krát a ste už z toho vyberania unavení?

Tu je pár tipov na čo si dať pozor:

  1. Nesnažte sa vybrať všetko odrazu. Radšej postupujte krok po kroku. Pokiaľ by pred vás niekto podtavil veľký pekáč s pečeným prasiatkom, tiež by ste ho nedokázali zjesť celé odrazu na obed. Ale ak by ste si ho rozdelili na porcie a jedli ho postupne celý mesiac, z pasiatka by utešene ubúdalo a nakoniec by ste to dokázali. (Iná vec je, či by vám ešte na konci chutilo 🙂 )
  2. Pred výberom si ujasnite čo sa vám páči, aký je váš štýl a aké farby doma preferujete. Rozhodovať sa priamo v predajni nie je najlepšia stratégia. Môže sa stať, že vás predajca „natlačí“ do niečoho, čo vlastne ani nechcete. Nechá sa prehovoriť, lebo je to práve „in“, lebo to teraz všetci kupujú, lebo predajca je vo svojom remesle dobrý. Časom ale zistíte, že to teda nie je vaša šálka kávy. To už je ale neskoro.
  3. Nikdy nevyberajte podľa toho čo je teraz práve v móde! Módne trendy sa menia a o pár rokov sa vám to už nebude páčiť. Urobte si svoj moodboard. Je to taký visionboard, taká mapa, kam sa chcete dostať. Ako si svoj domov predstavujete. Uvidíte z neho svoj štýl a farebnosť, ktorá je vám najmilšia a v ktorej sa budete cítiť príjemne aj po viacerých rokoch.
  4. Základné farby vyberajte vždy neutrálne, také, ktoré sa dajú dobre kombinovať s inými. Ak ste si nie istí, radšej sa pohybujte v jednej farbe a vyberajte tzv. tón v tóne. Teda ak si ako základ vyberiete béžovú, tak sa pohybujte od jej najsvetlejších odtieňov, až po tie najtmavšie – napríklad až po hnedú. Rovnaké tóny farieb by sa mali opakovať na podlahe a obkladoch a doplňte to bielou, šedou, alebo čiernou, pretože tieto farby sa dajú kombinovať s hociktorou inou farbou.
  5. Prikladajte k sebe vzorky. Ak vyberáte drevodekor (na podlahu, na nábytok, dvere), vždy si jednotlivé vzorky priložte k sebe a porovnajte, či spolu  ladia. Nie je pekné, ak je v priestore veľa rôznych a ešte aj výrazných drevodekorov. Tie sa potom spolu tzv. „bijú“
  6. Ak vyberáte materiál na nábytok zo vzorkovníka od stolára, vždy sa pozerajte nielen na malú vzorku, ale aj na snímku, ako vyzerá celá veľká tabuľa tohto dekoru. (vzorkovníky to mávajú uvedené). Často sa stáva, že na malej vzorke nie je dobre vidieť, že drevo má „suky, letokruhy, výrazný vzor“. Keď sú na nábytku veľké plochy dvierok, môžete byť nemilo prekvapení, že stolár vám priniesol niečo, čo vyzerá inak, ako na tej maličkej vzorke. A nie je to stolárova chyba. 🙂
  7. Pri výbere dverí máte tri rôzne možnosti: vyberiete ich ladiace s podlahou, alebo ich vyberiete tak, aby kontrastovali s podlahou a ladili s oknami, alebo tretia varianta je, že ich dáte neutrálne (biele, alebo šedé)
  8. Pri výbere keramických obkladov sa snažte vybrať z jednej série. Alebo aspoň si skontrolujte číslo kalibrácie. Obklady, ktoré bude obkladač kombinovať s rôznou kalibráciou, môžu robiť neplechu a vzniknú nevzhľadné „odskoky“ a nebudú sedieť špáry.

Je toho veľa na čo si dať pozor však?

Preto je najlepšie, ak už na začiatku viete, čo sa vám páči. Ak máte moodboard, alebo vizualizáciu. Alebo aspoň pripravené inšpiratívne obrázky. Inak sa pri výbere môžete ľahko stratiť.

Práve preto sa snažím ľuďom pomáhať buď v mojich online kurzoch, alebo na živých workshopoch, kde sa toto všetko učíme.

Najbližšia akcia je už o pár dní v Košiciach a máme ešte pár vstupeniek za akciovú cenu. Ak vás ponuka zaujala, kliknite a zistite viac:

Tiež by sa vám mohol páčiť online kurz, v ktorom sa naučíte zladiť farby. Ten študujete z pohodlia domova:

 

Budem sa na vás tešiť. Prajem vám krásne vyladený a útulný domov.

 

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.