Ako vešať obrazy ľahko a jednoducho?

Nedávno som sa zapojila do diskusie o tom, ako správne vešať obrazy na stenu. Je to celkom fuška. Hlavne, ak chcete z viacerých rôznych obrázkov vytvoriť na stene malú galériu, teda zoskupiť rôzne obrazy do jedného celku.

tehlová stena
zdroj: decoholic.org

V diskusii išlo o to, že jedna pani uverejnila svoju fotku naaranžovaných obrazov nad sedačkou. Aby to malo dynamiku, tak ich neukladala súmerne, ale asymetricky, teda ako hovorí môj kamarát: šiky-miky.

Bohužiaľ asymetrické to bolo až natoľko, že to vyvolávalo dojem chaosu a neusporiadanosti. Ženy jej písali, že sa im to nepáči a nevyzerá to dobre.

 

Ako teda vešať viac obrazov na jednu stenu? Sú dve základné možnosti.

  1. prvá možnosť je – súmernosť a systém

To znamená, že obrázky môžu byť v rozdielnych rámoch a rôznych veľkostí, ale pri ich vešaní si dopredu vytvoríme určité pravidlá, podľa ktorých ich rozvešiame. Môžeme sa držať napríklad týchto pravidiel:

  • spodné okraje rámov budú v jednej línii
  • vrchné okraje rámov budú v jednej línii
  • obrazy budú uložené zrkadlovo, alebo podľa presného symetrického vzorca

Túto možnosť volia vždy radšej povahy, ktoré majú radi poriadok, systém, čistotu a bezpečie. Súbor obrázkov, ktoré ale nepôsobia chaoticky vyvolávajú silný dojem pokoja, kľudu a harmónie.

Okraje obrazov tvoria štvorec (obdĺžnik), alebo sa obrazy vešajú podľa opakujúceho sa vzorca

2.druhá  možnosť je – asymetriu a zdanlivo neusporiadané uloženie vytvoríme ak

  • vytvoríme vzor, ktorý sa opakuje aj keď navonok pôsobí neusporiadane
  • okraje obrazov budú tvoriť geometrický tvar (štvorec, obdĺžnik…)
  • rozloženie bude náhodné, ale opticky vyvážené

Druhú možnosť akoby náhodného usporiadania volia povahy slobodné, energické, ktoré potrebujú v interiéry dynamiku a akciu.

Obrazy sú rozmiestnené akoby náhodne, ale pri bližšom pohľade si všimnete že je v tom uložení systém (veľké obrazy stridajú malé, okraje sú v rovine, atď…)

Keď ste si už premysleli, ako by ste chceli obrázky zavesiť, prichádza druhá veľká výzva – ako to rozvrhnúť priamo na stene? Kresliť, či si to nejako označiť? Bojíte sa, či trafíte zatĺcť klinček priamo tam, kam treba a nebudete musieť obrázky posúvať a rozloženie meniť?

Nechcete na stene nechať nepekné diery po klincoch, ak váš pokus na prvý krát nevyjde?

Nebojte sa, prezradím vám jeden trik, ako si vešanie viacerých obrázkov dopredu pripraviť a neurobiť chybu.

V jednom projekte som mala požiadavku vymyslieť niečo na holú a opustenú stenu nad schodiskom. Keďže klientka milovala cestovanie a mala pochodený celý svet a krásne fotky, rozhodli sme sa spolu, urobiť nad schodami galériu, aby mala svoje cestovateľské zážitky pekne na očiach. Ale ako primeriavať obrázky a tĺcť klinčeky nad schodami v takej výške? Ako to urobiť, aby všetky háčiky na zavesenie boli natlčené na prvý krát dobre?

Premyslite si, ako obrázky na stene rozmiestnite a nakreslite si rozmiestnenie na papier. Môže byť baliaci, alebo papier na pečenie, záleží od veľkosti obrázkov. Papier znesie aj chybu a vy obrázok iba vygumujete a nebudete mať v stene škaredú dieru. Keď si zakreslíte presné rozmiestnenie obrázkov na papier v skutočnej veľkosti, naznačte si aj presné miesta na papieri, kde budú klinčeky.

Ak ste s tým už naozaj spokojní, zoberte papierovú šablónu rozmiestnenia a prilepte ju papierovou maliarskou páskou na stenu.

 

Teraz už treba chytiť iba kladivo a na označené miesta, kde bude visieť obrázok zatlčte klinček. Papierovú šablónu jemne strhnite a máte všetky klinčeky na presných miestach tak, ako ste si to naplánovali.

Ostávajú vám už iba dve veci:

  • zavesiť obrázky a
  • kochať sa nimi 🙂

Nám v galérii ešte jeden obrázok chýba, lebo bol krivý rámik a bolo ho treba reklamovať, ale inak to vyzerá výborne.

Je to jednoduché? Máte iný tip na vešanie? Ak áno, budem rada, ak sa s nami o ten tip podelíte.

A možno by sa vám zišlo aj veľa iných rád ako si zariadiť svoj domov. Skúste sa pozrieť na tento môj kurz, ktorý som pre ľudí, ktorí si zariaďujú svoj domov vytvorila. Budete mať všetky cenné informácie  a rady poruke:

online kurz INTERIÉROVÉHO DIZAJNU
Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.