Ako ušetriť minimálne jedno a viac sprchovaní za týždeň ?

Nebojte sa, nejdem vám radiť, aby ste sa nesprchovali a tak vodu ušetrili 🙂 To určite nie. Tento článok bude o rozumnom šetrení.

Všetci vieme, že sprchovanie je určite šetrnejšie ako kúpanie vo vani. To je jasné.

Ale ako ušetriť vodu aj pri sprchovaní iba správnym výberom batérií?

Dá sa to? Veru áno.

Pri rekonštrukcii kúpelne, alebo pri zariaďovaní úplne novej, je dôležité vedieť si správne vybrať batériu.

Rozhoduje dizajn, cena a samozrejme umiestnenie. Ale nesmiete zabudnúť aj na správne parametre, ktoré vám môžu veľa peňazí ušetriť.

Takže poďme na to. Ako si vybrať batériu?

V prvom rade samozrejme podľa použitia.

Batérie delíme na:

drezové

umývadlové

vaňové

sprchové

bidetové

Mnoho z nich má potom možnosť výsuvnej spršky, ktorá je veľmi praktická vec. Hlavne v kuchyni pri drezovej batérii oceníte vysúvaciu spršku, ak chcete umyť rozmernejší plech, alebo hrniec.

lig179b_002

Takisto ak túžite po bidete a nemáte naňho miesto, je veľmi praktická možnosť upevniť si bidetovú batériu so sprškou k toalete a máte fukciu dva v jednom. WC dokážete použiť aj ako bidet. A takáto sprška môže mať aj rôzne iné využitie. Napríklad ľahko ňou naplníte vedro s vodou a nemusíte ho plné ťahať z vane, alebo zo sprchového kúta.

553753_003

V sprche je momentálne veľmi trendy umiestniť hlavovú sprchu, čo znamená, že ju máte napevno nainštalovanú vo výške nad hlavou a stekajúca voda tak imituje dážď. Čím je hlavica širšia, tým je pocit zo sprchovania príjemnejší.

g27705000_003

Tieto hlavice môžu byť na ramienku, v ktorom je aj prítok vody. Ten sa zmiešava v sprchovej batérii, alebo je hlavica upevnená do steny, alebo stropu a voda je vedená pod omietkou a zmiešava sa v poomietkovej batérii. Vhodné je mať samozrejme aj ručnú sprchu na pohodlné opláchnutie konkrétnych častí tela.

g27296001_002

Ďalej batérie môžeme rozdeliť podľa ovládania na:

pákové – dnes najviac rozšírené

kohútikové – používané už iba v retro kúpelniach. Nemusíte sa ich báť, tie dnešné sú už oveľa kvalitnejšie ako za našich mladých čias.

kohútiková batéria

senzorové – obľúbené sú hlavne vo verejných priestoroch, pretože šetria vodu

termostatické – sú veľmi praktické a majú moderný dizajn. Rovnako dokážu vodu šetriť, pretože si dopredu na batérii nastavíte teplotu a pri pustení vody už regulujete iba silu vodného prúdu. Nestrácate čas a zbytočne neodteká voda počas nastavovania teploty (veľmi studená alebo teplá, ktorá odtečie bez úžitku, kým nastavíte správnu teplotu).

V tele batérie je totižto zabudovaný termostat, ktorý automaticky vodu zmiešava tak, aby bola zaručená nastavená teplota. Dokonca dnes už tieto batérie majú poistku, ktorá zabezpečí, že pri prerušení dodávky studenej vody sa batérie vypne, aby nedošlo k obareniu.

Ešte existuje tretie delenie batérií a to podľa spôsobu inštalácie:

stojánkové batérie ( sú to klasické umiestnené na umývadlo, drez, na pracovnú dosku)

nástenné batérie

– tie môžu byť klasické

– alebo podomietkové (rozvod a miešanie vody je pod obkladom alebo omietkou a ovládanie batérie je na povrchu, teda na stene alebo obklade)

voľne stojace – dizajnové, luxusnejšie riešenia k voľne stojacim vaniam

vaňa

Pri výbere batérie si dávajte pozor na dĺžku a výšku výpustného ramienka. Ak má batéria krátke ramienko, tak si neviete pohodlne umyť ruky (báva to hlavne pri menších umývadlách, kde je nelogicky automaticky použitá menšia batéria.)  Ak má ramienko dlhé, alebo príliš nízko, rovnako je to nepohodlné a najhoršie to je v kuchyni, kde sa vám pod batériu nezmestí napríklad hrniec.

Ak je batéria veľmi vysoko, tak voda môže zase pri silnejšom prúde veľmi striekať.

No a najdôležitejšia informácia na ktorú sa pri výbere batérie zamerajte je prietok vody za minútu.

Existujú šetrné batérie, ktoré majú prietok od 6 litrov za min, až po obyčajné batérie, ktoré majú prietok až  36 litrov za minútu. Vidíte ten rozdiel? Ak si zrátate, že sa sprchujete 10 minút každý deň, tak so šetriacou batériou ušetríte 6 sprchovaní týždenne oproti používaniu bežnej batérii. Najdôležitejšie je dať si na toto pozor pri sprche.

Príklad :

pri spotrebe 6 l/min a sprchovaní 10 min 7 x do týždňa je spotreba:

( 6 x 10 ) x 7 = 420 litrov minutej vody

pri spotrebe 36 l/min a sprchovaní 10 min 7 x do týždňa je spotreba:

( 36 x 10 ) x 7 = 2520 litrov minutej vody

A teraz to vynásobte počtom členov rodiny.

Vidíte, že investícia do drahšej ale kvalitnejšej batérie sa vám vráti v priebehu pár týždňov.

A to sa určite oplatí, nehovoriac o tom, že budete mať dobrý pocit, že šetríte naše najväčšie bohatstvo – čistú pitnú vodu 🙂

Ak si navrhujete bývanie sami, mrknite sem a zistite, či by sa vám nehodila táto e-kniha s celým súborom bonusov, kde nájdete nielen rady a tipy, ale aj veľa konkrétnych odkazov a linkov, ktoré môžete hneď aj použiť.

Ak sa so zariaďovaním vlastného bytu trápite a máte pocit, že na to nemáte bunky a talent,

prídite 16.7. do Trnavy

a strávte príjemnú sobotu nabitú užitočnými informáciami na workshope

„Ako sa stať dizajnérom vlastného domova“

kde odhalíte všetky tajomstvá návrhárov a tipy a triky dizajnérov. Budem sa tešiť.

Kliknite na „ÁNO TO MA ZAUJÍMA

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.