Ako očistiť svoj dom od negatívnej energie.

Máme tu nový rok a s tým sú spojené nové začiatky. Väčšinou si na začiatku roka dávame rôzne predsavzatia, ako urobíme vo svojom živote zmenu, poriadok, ako začneme cvičiť, zdravo žiť, a tak ďalej… Každý z nás to pozná.

Veľmi často to ale dopadne tak, že naša energia a entuziazmus nám vydrží len prvé dni, možno týždne. Potom nás prevalcuje každodenná rutina, zhon a stres a na predsavzatia nemáme čas, zabudneme na ne, alebo je pohodlnejšie ostať v starom zabehanom režime.

Je vám to povedomé? Už sa to stalo aj vám?

Ako nás môže podporiť náš byt v tom, aby sme žili spokojnejší život tak, ako si to predstavujeme?

Ak si myslíte, že stačí urobiť nejaké hogo-fogo, že vám teraz dám návod, ako to bude fungovať jednoducho a bez vášho prispenia, tak to nie. Dokonca ani čínske umenie Feng shui nefunguje, ak iba postavíte nejaké predmety na vhodné miesta. To je iba podpora vášho zámeru.

Dôležité je, aby ste sa vy snažili a začali konať. Potom vám môžu určité zmeny v byte pomôcť a dodať energiu, aby sa veci okolo vás začali hýbať správnym smerom.

3dsteny

Takže, čo by ste mali urobiť ako prvé, aby sa vám v novom roku všetko darilo?

Najlepšie je urobiť energetickú očistu domu.

Ako na to?

Očistou rozumieme zbaviť sa všetkých vecí a pocitov, ktoré nás brzdia v našom vývoji a rozlete. Nie nadarmo sa od nepamäti robí veľké upratovanie domu pred dôležitými sviatkami roku.

Preto si vezmite pero a papier a spíšte si zoznam vecí, ktoré treba urobiť, podľa postupu, ktorý vám ponúkam.

Na papier si napíšte aj tri nadpisy na stĺpce kam budete vpisovať postupne veci:

PREDAŤ     –     DAROVAŤ     –     VYHODIŤ

Ako budete postupovať podľa môjho zoznamu, zapisujte si na papier veci do príslušných stĺpcov. Už týmto zoznamom urobíte pre zmenu energií vo vašom dome veľa. A ak budete postupovať pomaly, ale konzistentne, podarí sa vám aj to, na čo nemáte veľmi chuť.

Platia totiž staré pravidlá:

Ak uvoľníte priestor, energia domu sa ho snaží zaplniť, teda prídu k vám nové veci.

Ak pozeráte denne na vec, ktorá má negatívnu energiu, túto si priťahujete aj do svojho života.

V čistom a svetlom dome prúdi pozitívna energia oveľa lepšie a rýchlejšie.

Aj najťažšia úloha sa dá zvládnuť, ak ju rozkúskujeme na malé krôčky.

3sipky-dolu-cervene

Takže bod 1. – rozlúčiť sa so všetkými nepotrebnými vecami.

Je normálne, že v každom byte sa nahromadia časom veci, ktoré nepotrebujeme alebo už nepoužívame. Niekedy je nám ich ľúto vyhodiť, lebo boli drahé, alebo nám ich niekto milý daroval, často krát chceme byt šetrní a myslíme si, že sa ešte niekedy hodia. Ako veľa doma takýchto vecí máme, zistíme väčšinou pri maľovaní bytu, alebo pri sťahovaní. Čudujeme sa potom

bože kde sme nabrali toľko vecí?

Takže treba otvoriť skrine, nadstavce, rohové časti kuchynskej linky, komoru a pozrieť sa a zhodnotiť, ktoré veci nám ozaj nie je treba. Ak sa s nimi nevieme rozlúčiť, popremýšľajme nad tým, či ich nie je dobré niekomu darovať, či by sa im niekto známy nepotešil. Dnes je ľahké veci darovať. Existujú krízové centrá, charity, alebo útulky.

Druhá možnosť je veci speňažiť a získať tak za predaj peniaze, ktoré môžeme investovať do niečoho po čom túžime. Stačí veci nafotiť a zavesiť na inzertné portály, alebo ak máte profil na facebooku, tak nájsť predajné skupiny a zavesiť príspevok tam. Stanovte si reálnu cenu tak, aby sa vec oplatilo kúpiť. Vy získate financie a kupujúci zase niečo, čo sa mu hodí a čo potrebuje.

Je to zákon energie. Obe strany niečo dajú a obe strany niečo dostanú.

To je kúpa a predaj. Pri darovaní to platí rovnako, len za svoju vec nedostanete peniaze, ale dobrý pocit, že ste niekomu pomohli. Verte mi, že je to niekedy viac ako pár drobných.

dsc00536

Ak ste už pretriedili veci, vrhnite sa na bod 2. – doklady a dokumenty.

Otvorte šuplíky, šanóny a krabice. Pozrite sa na všetky papierové predmety. Zmluvy, výpisu z účtov, staré záručné listy, návody. Pretrieďte aj staré časopisy, knihy, albumy.

Doklady, ktoré sú platné si zatrieďte do šanónov, alebo do krabíc, alebo hocako ako vám to vyhovuje. Hlavne v nich musíte mať systém a poriadok. Uvidíte ako vás pocit po roztriedení naplní novou energiou.

Ale pozor, pri dokladoch si staršie zmluvy a doklady nechajte uložené aspoň 5 rokov. Občas sa môže stať, že sa musíte vrátiť do minulosti a dokázať, že ste niečo zaplatili a podobne. Pracovné zmluvy a iné dôležité dokumenty si nechajte navždy, aj keď už neplatia. Kam s nimi?

Ja tieto veci triedim tak, že si označím krabice do ktorých papiere uložím ako „ARCHÍV“ a pod to napíšem čo v krabici je, napr: “ STARÉ ZMLUVY rok 1990 – 2000″. Krabice potom uložím v pivnici na seba a po nejakom čase, ak uznám, že už prešla dosť dlhá doba a určite už nič z toho nebudem potrebovať, krabicu skartujem.

books-114467_1280

Po tomto triedení sa pozrieme na bod 3 – doplnky a darčeky.

Aj vy máte doma kopec vecí, ktoré sa vám ani nehodia, ale niekto vám ich daroval a preto ich opatrujete? Zdedili ste niečo a pripomína vám to babičku, či rodičov? To je ok, ale ak máte doma vec, ktorá vám pri každom pohľade na ňu pripomenie nepríjemnú udalosť, alebo neprajnú osobu, tak sa s ňou bez milosti rozlúčte. Je totiž spojená s negatívnymi pocitmi a tie predsa nechcete doma ustavične zažívať a pripomínať si ich.

Preto je veľmi dôležité, aby ste si nechávali iba veci, na ktoré sa dívate radi.

Taktiež nevhodné dary, ktoré sa vám do bytu nehodia, treba posunúť ďalej. Ak máte moderne zariadený interiér, tak sa vám tam určite nehodí orientálna váza, ani modranská keramika a podobne.

Vraví sa, že darované sa nemá darovať. Ale rovnako platí, že hromadenie zbytočných vecí vytvára stagnujúcu, až negatívnu energiu a môže domu uškodiť. Takže sa chráňte a urobte darovanou vecou radosť niekomu ďalšiemu. Nie je na tom nič zlé.

titulka-blog2

Ďalším bodom programu je bod 4 – oblečenie

Ak ste pribrali, väčšinou máte tendenciu si nechávať staršie oblečenie malých čísel, že sa do nich po diéte znovu oblečiete.

Ale ruku na srdce, koľkokrát ste si to už vraveli a nič?

Nepodarilo sa? Je lepšie sa zmieriť so svojim telom a ak sa vám podarí schudnúť, tak si zadovážiť nové a moderné veci. Takže otvorte skrine a uvoľnite si vešiaky. Nenosené veci darujte, alebo predajte. A tešte sa, že ak ozaj schudnete, kúpite si nový šatník 🙂

Tiež môžete mať doma kopec vecí, ktoré chcete upraviť, prešiť, skrátiť, alebo zaplátať. Alebo máte odložené veci do deťoch.

Oblečenie sa kopí a kopí a vy stále potrebujete nové skrine? Vôbec nie! Potrebujete veci pretriediť a buď poslať ďalej, teda darovať, alebo ich vyhodiť. Je to tak jednoduché. Hneď máte minimálne polovicu skrine voľnú.

Prejdite k bodu 5 – a tým sú opravy a zmeny

Pomaly prechádzajte po dome, po všetkých miestnostiach a spíšte si, čo treba opraviť, vymaľovať, zmeniť. Aj drobnosti. To sa nedá samozrejme urobiť hneď, ale keď to budete mať na papieri spísané, tak ako budete postupovať pri opravách, budete zapísané veci vyškrtávať a uvidíte, aký to bude dobrý pocit.

výber dlažby

Teraz bod 6 – očista energie domu

Ak chcete vyčistiť aj energeticky svoje bývanie od negatívnej energie a pritiahnuť domov tú pozitívnu, existuje na to mnoho rituálov.

Najjednoduchšie rituály sú tie, ktoré poznali už naše staré mamy.

Tými sú vyupratovanie domu, riadne vyvetranie  a na pomoc si môžete zobrať soľ a sviečku.Postup je jednoduchý.

Otvorte okná, aby negatívna energia mohla odísť. Miestnosť vyupratujte. Je dobré do vody na upratovanie pridať soľ, alebo pár kvapiek octu.

Na lepšie odstránenie negatívnej energie je výborná soľ. Tú rozsypte za malú hrsť do každého rohu každej miestnosti. Postupujte pri tom v smere hodinových ručičiek. Soľ tam musí ostať cez noc a na druhý deň ráno ju dôkladne povysávajte zo všetkých rohov. Ale pozor, táto soľ nesmie ostať u vás v dome, takže ihneď vyprázdnite aj vrecko vysávača a vysypte jeho obsah mimo domu.

Ak potrebujete, aby rituál pôsobil dlhodobo, dajte do každej miestnosti misku so soľou. Soľ vťahuje do seba ako špongia negatívnu energiu. Avšak pozor, nenechávajte ju tam dlho. Obsah misky po pár dňoch vymeňte za čistú soľ, lebo ak je soľ plná, uvoľňuje túto energiu späť do priestoru a to nechceme.

Potom je dobré znovu dôkladne vyvetrať a  zapáliť v každej miestnosti sviečku. Stačí malý kahanček. Samozrejme, je nutné, aby bol umiestnený bezpečne v nehorľavom svietniku. Nechajte ho vyhorieť.

Plameň spáli aj posledné zvyšky negatívnej energie.

Sviečku môžete používať aj pri návšteve, ak k vám príde človek, ktorý šíri negatívne emócie. Napríklad príde k vám priateľka, ktorá sa sťažuje na starosti s manželom, alebo kolegyňa, ktorá sa potrebuje vyrozprávať, aké to má v práci hrozné. Všimli ste si, že po ich odchode máte skleslú náladu, myšlienkami ste pri cudzích problémoch a chýba vám energia? Je to preto, že v miestnosti ostala ich negatívna energia a vy sa jej musíte čo najskôr zbaviť.

Preto pri takýchto príležitostiach zapáľte sviečku ihneď. Je dokonca príjemné urobiť priateľke kávu, alebo naliať deci vínka  a popíjať ho pri svetle sviečky. Starosti a problémy neostanú visieť „u vás vo vzduchu. Poprípade zapáľte kahanček po ich odchode a nechajte ho dohorieť. Plamienok spáli zlú energiu a vám sa bude ľahšie dýchať.

Toto môžete robiť vždy, ak máte pocit, že vám po niekom doma ostala negatívna energia.

Bod 7 bude – podporte duch miesta alebo domu

Každá nehnuteľnosť má svojho ducha, hovorí sa tomu aj „genius loci“, teda duch, alebo atmosféra miesta.  Niektorí si pod tým predstavujú naozaj nejaké neviditeľné entity, niekto to chápe ako energiu, niekto zase súhru nehnuteľnosti s okolím, to ako vyzerá a ako na nás pôsobí.

Je jedno, ako to kto chápe a ako si to predstavuje, dôležité je, aby to vyžarovanie bolo pozitívne. Hlavne vtedy, ak kupujete starý dom. Je dobré vedieť akú má históriu. Ak sa v dome stalo nešťastie, alebo tam bývali ľudia čo mali ťažký život, alebo sa ustavične hádali, tak negatívna energia mohla v dome ostať. Treba preto urobiť očistu a podporovať dobrú a pozitívnu energiu domu.

V kupovanej nehnuteľnosti si nenechávajte nábytok len preto, že je ho škoda vyhodiť, ak máte pocit, že môže niesť negatívnu energiu od predošlých majiteľov. Radšej ho treba vyhodiť, alebo spáliť. 

Vždy si nechávajte len to, z čoho máte radosť a na čo sa radi pozeráte. Nerobte žiadne kompromisy. 

Ľudia, ktorí sú veriaci si dávajú domy vysvätiť, iní veria rituálom Feng shui, alebo starodávnym magickým rituálom. Je úplne jedno čomu veríte a ako očistu vykonáte. Dôležitý je iba váš dobrý pocit, ktorý potom budete mať.

pohoda domova

Bod 8 – čo podporuje dobrú energiu v dome?

Aby sme doma mali čo najviac pozitívnej energie, aby sme si doma vždy oddýchli a mohli odhodiť starosti, tak nesmieme dovoliť, aby sa negatívna energia prinesená zvonku, z práce, od nepríjemnej susedky a podobne doma hromadila. Na očistu si urobme rituálik a určime si , že ju budeme robiť minimálne na veľké sviatky (kedy aj viac upratujeme) a vždy na začiatku nového roka. Kto chce, môže povedať pri tom motlitbu, kto chce sformuluje si svoju prosbu o podporu dobrej energie, spokojnosti a šťastia.

Niektoré z týchto predmetov by sme mali mať doma a aj ich používať, aby sme podporili dobrú energiu, ktorá nám dodá silu a spokojnosť a odpudili tú negatívnu:

  • sviečky – zapaľujem ich tak často, ako sa dá
  • kvalitné vonné tyčinky – obsahujú prírodné zložky a pekne byt prevoňajú
  • vonné esenciálne olejčeky
  • polodrahokamy ako krištáľ, hematit, alebo čierny turmalín
  • tiež sú výborné soľné lampy – ionizujú vzduch a vydávajú krásne svetlo
  • príjemnú hudbu (buď meditačnú, vážnu, alebo našu obľúbenú)
  • zvonkohry, alebo zvončeky, či iné predmety vydávajúce harmonické zvuky

Pokiaľ svoj domov ešte iba plánujete, alebo potrebuje nový svieži dych, môžete absolvovať výnimočný online kurz interiérového dizajnu pre verejnosť, ktorý študujete z domu. Je  plný informácií, rád a videí, ako navrhovať, zariaďovať a kresliť 3D návrh svojho domova ako profesionál a máte v ňom možnosť všetko sa to naučiť a aj konzultovať presne svoj konkrétny návrh s dizajnérkou . Naučte sa sami, ako vylepšiť váš byt, zariadiť ho pekne a moderne a tak, aby sa v ňom cítila skvelo celá rodina.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.