4 finty ako na malý byt

Ako napratať všetko na malý priestor bytu? To je často otázka, ktorú riešime v menšom byte.

Mali by sme použiť určite tieto tipy:

Využiť priestor na maximum

Toto je základ, ktorý by sme si mali poriadne premyslieť, ešte pred kúpou nábytku a zariaďovaním. Dôležité je celý byt dobre a presne zamerať, nakresliť si ho a rozvrhnúť si rozloženie nábytku.

Pri premýšľaní o nábytku je nutné využiť všetky možnosti, ktoré nám priestor ponúka. To znamená miesto klasických skríň vybrať vstavané skrine, ktoré využívajú celú výšku priestoru až po strop.

Popremýšľať nad využitím odkladacieho priestoru pod posteľami a gaučom. Nie je to síce práve najlepšie riešenie, ale v malých priestoroch iná možnosť často nie je. Tiež priestor nad dverami sa dá využiť hlavne v chodbách a šatniach.

V malej kuchyni je dobré zvoliť vrchné skrinky až po strop, aby sme mali viac odkladacieho priestoru. Na stolovanie je možné využiť rozkladacie, alebo sklápacie stolíky zavesené na stene, ktoré sa rozložia len keď je to treba a inak nám neuberajú z priestoru.

Je vhodné voliť skôr uzatvorené skrinky, lebo otvorené police, na ktorých je množstvo vecí na nás pôsobia opticky tak, že sa nám zmôže zdať priestor menší a zaprataný.

V starších bytoch, ktoré majú vysoké stropy je možnosť urobiť akési „poschodie“, ktoré sa dá využiť buď ako spálňa, alebo ako pracovný kútik. Takéto riešenia ponúka napríklad IKEA:

IKEA – posteľ Stora

V malých priestoroch ide často o každý centimeter a preto je tam vhodné dať si navrhnúť a vyrobiť nábytok na mieru.

Zvoliť vhodné farby a materiály

V menších bytoch je dôležitý aj výber farieb a materiálov. Je dobré vyberať farby tak, aby priestor rozžiarili, presvetlili a urobili ho tak svetlejším a tým pádom opticky väčším.

Preto je vhodné vyberať svetlejšie odtiene farieb na steny, aj na podlahu.

Napríklad aj materiál nábytku môže urobiť veľa. Svetlé a lesklé materiály odrážajú viac svetla a tak sa zdá priestor priestrannejší. To isté robia zrkadlá a aj lesklé kovové materiály ako napríklad pochrómované povrchy.

Taktiež nábytok na nožičkách pôsobí vzdušnejším dojmom a ak máte robotický vysávač, prach pod nábytkom nemá šancu.

Použiť multifunkčný a viacúčelový nábytok

Je veľmi vhodné využiť viacúčelový nábytok, ako sú rozkladacie gauče, sklopné postele cez deň zložené v skrini, stohovacie stoličky a rôzne úložné regále a systémy. Rozťahovacie kreslá, gauče, pohovky sú často kombinované aj s úložným priestorom, takže máme hneď priestor na odloženie perín a deky.

Do kuchyne je dobré vybrať menší stolík, ktorý je ale rozkladací a pri návšteve, alebo oslave sa z malého ľahko stane väčší. Stoličky, alebo taburetky, ktoré sú stohovateľné, alebo majú v sebe odkladací priestor sú tiež do malého priestoru praktické.

V kúpeľni je dobré využiť skrinku na kozmetiku, ktorá má dvierka so zrkadlom, ušetríme tak zase miesto. Tiež sú dnes dostať špeciálne regále, alebo skrinky, ktoré sú už prispôsobené tak, aby sa zmestili nad práčku.

Využiť priestor netradične a originálne

Často sa nám zdá, že máme vecí neúrekom a preto potrebujeme veľa skríň a odkladacích priestorov. No mnohokrát stačí, ak si veci preberieme, urobíme inventúru a nepotrebných vecí sa zbavíme. Mnohokrát som bola svedkom toho, že ak človek nemá dosť priestoru, núti ho to radikálne prehodnotiť čo mu ešte slúži a čo potrebuje a čoho sa už treba zbaviť.

V prípade, že máme úložných priestorov dosť, tak nás to môže zvádzať k hromadeniu vecí, hlavne ak sú ešte v poriadku a je nám ich ľúto vyhodiť.

Ak dokážeme veci prehľadne usporiadať, zistíme, že sa nám ľahšie udržiava poriadok a tiež nám to pomáha využiť priestor netradične.

Preto je dobré využiť každý roh, výklenok, alebo iný drobný priestor na rôzne malé úložné priestory, dekoratívne krabice a truhlice, do ktorých sa zmestí kopec drobností.

Ak využijete kreatívne rôzne škatule, zakladače, háčiky a použijete ich na správnych miestach, tak dosiahnete poriadok a prehľad aj vo veciach, na ktoré ste si mysleli, že budete potrebovať ďalšiu skriňu. Stačí len mať dobré nápady. Niektoré som na internete našla za vás a nájdete ich na mojej FB stránke: https://www.facebook.com/vitajtedoma/posts/3793280187411168

A pre všetkých, ktorí sa pýtali, kedy bude ďalší kurz interiérového dizajnu mám dobrú správu. Kurz sa otvára už o pár dní a to v piatok 15.5.2020.

Viac informácií nájdte tu:

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.