4 časté chyby pri zariaďovaní

Kúpili ste si práve byt a tešíte sa ako si ho zariadite? Staviate dom a už premýšľate a vyberáte nábytok? Tak neurobte aj vy tieto najčastejšie chyby pri zariaďovaní svojho nového domova, na ktorý sa tak tešíte:

Z každého rožka troška 🙂

Nemáte svoj plán, nemáte vytvorený koncept interiéru, teda návrh, alebo vizualizáciu? Nie je to nutné. Musíte však vedieť presne čo chcete a kde to chcete. Inak sa stratíte, ako loď na mori bez kompasu.

V počítači máte uložených už asi tisíc inšpiratívnych obrázkov? Z časopisov máte už vystrihutých aspoň kilo stránok a papierov s fotkami zaujímavých a pekných nábytkov? V rohoch izby sa vám kopia katalógy?

Tak vám hrozí, že ani napriek výberu tých najúžasnejších dizajnových kúskov, nebude váš interiér oslňujúci. A tak ladíte, premiestňujete a stále to nie je ono. Vôbec to nevyzerá tak super, ako v tom katalógu. Sakra veď ten nábytok bol tak drahý a výsledok sa vám aj tak nepáči.

Kde je chyba?

Ak nemáte dopredu presne premyslenú víziu, ako má celý váš byt vyzerať, kupujete jednotlivé kúsky nábytku nahodilo a výsledok potom nie je jednotný a celok nepôsobí harmonicky.

Riešenie:

Urobte si skicu, urobte si svoj moodboard, vzorkovník, alebo jednoduchú vizualizáciu. Tam hneď uvidíte, či plánovaný nábytok a farby spolu ladia, či sa k sebe hodia a či bude výsledok pôsobiť ucelene a kompaktne. Alebo oslovte dizajnéra, ktorý vám s návrhom a zladením priestoru pomôže.

2. Farby ako v detskej izbe

Videli ste nádhernú inšpiráciu a presne podľa nej ste vyberali farby nábytku a stien? Ale výsledok je žalostný? Miesto jemnej pastelovej béžovej máte na stene hnedo-horčicovú farbu? Alebo svetlo zelený odtieň zo vzorkovníka vyzerá na vašej stene krikľavo a nedá sa na to pozerať?

Zabudli ste, že vymaľovaná prázdna miestnosť vyzerá inak, ako keď sa tam ešte pridá a rozmiestni nábytok? Je to možné.

Kde je chyba?

Vzorky v predajni sú veľmi malé a na veľkej ploche farba môže vyzerať úplne inak. Svetlé farby sú na veľkej ploche ešte svetlejšie a tmavé farby sú na veľkej ploche zase tmavšie. Tiež umelé osvetlenie v predajni môže farbu na vzorkovníku skresľovať.

Riešenie:

Pri výbere farby si kúpte najprv vzorku (má ich napríklad Dulux) a s touto vzorkou si vymaľujte časť steny priamo u vás doma. Najlepšie tak uvidíte ako farba pôsobí na konkrétnom svetle vo vašej miestnosti.

3. Miš – maš

Napriek tomu, že ste kupovali drahý a dizajnový nábytok, tak s výsledkom nie ste spokojní? Ani drahá podlaha, ani nová sedačka a skrinky vyrobené namieru nezachránili výsledok a v obývačke vám stále niečo vadí? Niečo nesedí a vy neviete prečo?

Príčinou môže byť viacero drevodekorov, ktoré sú výrazné a vzájomne sa tzv. „bijú“. Neladia k sebe. Je to ako keby sa na trhu prekrikovali dve papuľnaté ženské. Nebudete počuť poriadne ani jednu a z výsledku vás len bude bolieť hlava.

Príčina:

Na začiatku ste podcenili práve tú prípravu návrhu, nemali ste plán a išli ste z kroka na krok. Vyberali ste podlahu a pritom ste ešte ani netušili, aký chcete nábytok. Pri výbere nábytku ste sa zase riadili momentálnym pocitom, čo sa vám páči, ale nepremysleli ste si, či výber bude ladiť s podlahou a dverami a ostatným, čo máte už doma.

Riešenie:

Pri výbere viacerých materiálov ich musíme najprv zladiť. Tzn.musíme si priložiť k sebe vzorky podlahy a nábytku. Vzorky sa dajú v predajni za zálohu zapožičať. Až keď budete mať materiály tesne vedľa seba, uvidíte, či ste vybrali dobre. Ak neviete dekory spolu doladiť, vyberte si jednofarebný nábytok, alebo oslovte dizajnéra.

4. Veľký a malý priestor

Kúpili ste si pekná skriňu, ale pri postavení v izbe zistíte, že sa na miesto nezmestí a nedajú sa vám zatvoriť dvere? Alebo ste kúpili pod okno vytúženú komodu a teraz zisťujete, že je vyššia a tak sa nedá dobre otvoriť okno? Aj to sa stáva a dosť často.

Príčina:

Pred nákupom ste si dobre nezamerali priestor. Zabudli ste si odmerať výšku parapety, nerátali ste s radiátorom, alebo s výklenkom, ktorý tvorí komín v rohu miestnosti.

Riešenie:

Pred nákupom si zamerajte presne celý priestor. Označte si, kde začína zárubňa, kde je radiátor, ako je vysoký parapet od zeme, aká je výška miestnosti, kde je preklad,alebo komín, či trubky kúrenia. Nezabudnite rátať aj s podlahovými lištami, ktoré občas môžu zavadzať. Každý detail, každý centimeter vám môže radosť z rozloženia nábytku pokaziť.

Zariaďovanie obnáša tisíce drobných detailov, stovky rozhodnutí, mnohokrát o veciach, o ktorých toho veľa neviete, alebo v nich nie ste odborník. Preto je každá rada dobrá.

Nové vedomosti a informácie sa môžete naučiť aj v mojich kurzoch, alebo na živých workshopoch. Viac informácií nájdete tu: https://slavkaramsova.sk/rozcestnik-kurzy-a-akcie/

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.