Vybrať si návrh interiéru na diaľku, či radšej nie?

V dnešnej dobe sa dá cez internet zistiť, ale aj zariadiť skoro všetko. Preto mnoho dizajnérov ponúka službu: návrh interiéru online. Ako táto služba funguje a je lepšie dať si urobiť takýto návrh, alebo radšej zavolať dizajnéra priamo do priestoru?

Ako to teda funguje v realite?

Pri klasickom postupe to funguje tak, že klient osloví dizajnéra a ten príde k nemu domov, alebo do priestoru, ktorého sa to týka. Tam sa s klientom porozprávajú o tom, aké je zadanie, čo klient požaduje, aké má predstavy a priania. Dizajnér si prezrie priestor a zameria si to.

Hneď na mieste vie klientovi povedať o možných rizikách, iných zaujímavých riešeniach, alebo nápadoch.

Niekedy je fajn, ak dizajnér pomôže klientovi aj pri kúpe materiálov a výbere farieb priamo v obchode, čo je pre mnohých neoceniteľná služba.

Dizajnér potom vypracuje návrh interiéru, predloží ho klientovi a spolu si prejdú navrhované riešenia a možnosti. Po úpravách podľa pripomienok klienta sa potom pristúpi k realizácii návrhu. To môže byť v rámci služieb dizajnéra, keď dizajnér robí nad realizáciou dozor, odporučí svojich dodávateľov a spolupracujúce firmy, alebo pri druhej možnosti klient osloví inú realizačnú firmu a nevyužije dozor dizajnéra, ale si realizuje návrh už sám.

Ako to funguje online?

Pokiaľ prebieha služba dizajnéra online, teda na diaľku, tak vypadáva návšteva dizajnéra u klienta a tiež osobné stretnutia.

Celý proces prebieha tak, že klient pošle dizajnérovi svoj zameraný a okótovaný pôdorys priestoru, jeho fotografie a tiež požiadavky, aké na dizajnéra má. Teda vysvetlí, všetko tak, ako by to dizajnérovi hovoril osobne. Môže to byť e-mailovou formou, alebo telefonicky.

Dizajnér na základe jeho požiadaviek a zaslaných podkladov vypracuje návrh interiéru na diaľku a zašle hotový návrh interiéru klientovi e-mailom. Klient sa k nemu vyjadrí, poprípade sa v návrhu urobia na prianie klienta a podľa jeho pripomienok úpravy a je hotovo.

Tiež výber materiálov prebieha len v réžii dizajnéra, ktorý materiály a farby vyberie sám a klientovi už pošle len zoznam vybraných komponentov.

V tomto prípade sa väčšinou realizácia nedeje prostredníctvom dizajnéra, teda dizajnér nemá nad realizáciou dozor, ani ho nezastrešuje. Je to preto, že takáto spolupráca je žiadaná aj preto, že diaľka medzi klientom a dizajnérom môže byť veľká a preto by dozor nad realizáciou mohol byť komplikovaný.

Výhody a nevýhody takejto spolupráce

Ja osobne som si vyskúšala obe varianty práce. Nielen osobne návrh a prácu na reálnom projekte aj s dozorom nad realizáciou, ale aj návrhy robené na diaľku.

Výhodou osobnej spolupráce je to, že dizajnér má prehľad o všetkom, čo je hlavne pri realizácii dosť podstatné.

Pri návrhu online sa dizajnér musí spoliehať na údaje a informácie, ktoré mu klient zašle, takže často musí dizajnér myslieť na rôzne eventuality. Ak niečo nesúhlasí, musí dizajnér žiadať klienta o kontrolu v priestore a preto pri väčších zákazkách, alebo komplikovanom zadaní to môže byť trochu nepraktické.

Pokiaľ je však zadanie a priestory pre ktoré sa návrh robí štandardné, bez rôznych záludností, môže byť návrh robený na diaľku veľmi dobré riešenie, ktoré obom stranám šetrí kopec času a tiež nákladov na cestovanie.

Dizajnér už potom musí len veriť, že klient pri vlastnej realizácii dodrží všetky aspekty dizajnérom vytvoreného návrhu.

Výhodou však je to, že môžete osloviť a dostať návrh aj od obľúbeného dizajnéra z opačného konca republiky, alebo zo zahraničia (ak takúto službu dizajnér ponúka).

Mne osobne sa návrhy na diaľku robia dobre, jediný problém vidím v tom, že mi klienti zabúdajú po hotovej realizácii poslať fotky interiéru 😉

Ak vás zariaďovanie zaujíma a baví, pripravujem pre vás tieto zaujímavé akcie:

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.