Vintage – starý a ošúchaný a pritom populárny.

Vintage štýl je stále viac populárny. Pritom vyznáva nedokonalosť. Poškodenia a ošúchanosť sú skôr žiadané, ako nechcené. Preto asi nebude vhodný pre puntičkárske povahy, ktoré majú radi dokonalosť a strohý poriadok. Tento štýl sa presadil vlastne len nedávno, ako nostalgická spomienka na časy minulé. Jeho vznik sa udáva vo Francúzku a je to štýl, ktorý je plný ženského šarmu a nedbalej elegancie. Zároveň je to však upomienka na časy, ktoré sú dávno preč. Akoby sa v interiéri zastavil čas.

zdroj:BestDesignIdeas.com

 

Pri zariaďovaní v tomto štýle je dôležité mať nábytok, ktorý má čo -to prežité, lebo hlavným znakom tohto štýlu je dať najavo to, že použité prvky a materiály majú svoju historickú hodnotu. Preto nábytok pôsobí ošúchane, kovové predmety,  majú patinu, steny sú popraskané a na veciach je vidieť, že sú staré, používané a ochytané. A to práve vytvára tú skutočnú atmosféru domova s dušou.

Ako takýto interiér vytvoriť?

V prvom rade treba použiť nábytok, na ktorom je viditeľné, že je starý. Ďalej je dôležitý textil, poprípade tapety s jemným vzorom, často sú to motívy kvetov, vtákov, alebo romantické prírodné vzory. Farby sú jemné, od bielej, cez smotanovú, béžovú, ružovú, až po modrošedú a zelenošedú.

zdroj: spectraair.com

Je vhodné, aby v interiéri boli všetky prvky prírodné, teda drevené, alebo keramické podlahy, steny s omietkou, hodne sa vyskytuje aj tehla, alebo kameň.

Môžete vytiahnuť všetky veci zdedené po babičke, alebo zabudnuté a zapadané prachom na povale.

K tomuto štýlu sa hodia staré lampy, kufre a komody aj háčkované dečky. Interiér je doladený množstvom dekoratívnych prvkov, ako je porcelán, zrkadlá, obrázky, hodiny, vázy, prútené košíky a množstvom drobností pripomínajúcich staré časy.

Pokiaľ sú veci jemne poškodené, majú trhliny, sú ošúchané, či zájdené, tak je to presne to, čo sa sem hodí. Treba si však dať pozor, aby priestor nebol veľmi „preplácaný“ a nepôsobil ako skladisko, či múzeum.

Dnešní výrobcovia nábytku dobre postrehli, že tento štýl je stále viac obľúbený a preto začali vyrábať síce nový nábytok, no má umelo vytvorené známky patiny a dlhodobého používania.

zdroj:vintageindustrialstyle.com

Tento štýl je šetrný k životnému prostrediu, lebo podporuje recykláciu a obnovu vecí a je teda ekologický.

Okrem toho nám pripomína „staré dobré časy“ a našich predkov. Pôsobí veľmi útulne a domácky. A pokiaľ nemáte na pôjde po babičke celú obývačku, nevadí, postačí vám aj jeden – dva kúsky, ktoré vhodne naaranžujete do svojho domova, tak, aby ste vytvorili „svoj kútik spomienok“.

nature.desktopnexus.com 

Pokiaľ vás tento štýl našich babičiek priťahuje, tak nezabudnite, že v interiéri musí vládnuť trocha nedokonalosti a nedbalosti. Pretože práve krásu nedokonalosti tento štýl vyzdvihuje. 🙂

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.