Existuje návod na domáce šťastie?

Pracujem ako interiérová návrhárka a dizajnérka profesionálne už niekoľko rokov. Vždy keď prídem do nového priestoru, ten ku mne prehovorí. Rečou neviditeľnej energie, nálady a mne v hlave ihneď naskakujú obrazy formou predstáv.

Pre mňa ako dizajnérku, je občas veľmi ťažké pretaviť svoje pocity a emócie do slov. Ja priestor cítim a vo fantázii už vidím ako by mal vyzerať. Preto som časom dospela k poznaniu, že

krásny a pohodový domov nevytvára ani tak pekný nábytok, nové a moderné materiály, ale pozitívna energia, ktorá v dome či byte  je.

Navštívila som už veľa interiérov a aj keď mnohé neboli práve najmodernejšie, energia ktorá z nich sálala bola tak úžasná a príjemná, že som vôbec nemala pocit, že tam treba niečo meniť.

Občas však prídem do priestoru, kde sú nádherné materiály a moderné zariadenie, ale celkový pocit je strohý, nie veľmi útulný. V takých priestoroch mám pocit, že tam niečo chýba. A to niečo je láska, harmónia, pohoda, dobrá energia. Nie že by ju obyvatelia nemali, ale akosi sa neodráža v interiéri.

Dnes už mám potvrdené,  že v  našich domovoch sa zrkadlí láska a energia, ktorou ich vytvárame a s ktorou  sa o ne staráme. Teraz mi už nezáleží na tom, aby som mala to najmodernejšie zariadenie, ale aby sa mi v byte dobre bývalo, aby sme sa tam všetci cítili príjemne a pohodlne.

Domov musí byť ako náruč našich rodičov. Musíte mať pocit, že je tam bezpečno, príjemne a vždy sa tam tešíte.

Iba vtedy je dom alebo byt skutočným domovom.

A ako teda vytvoriť tú skutočne domácu atmosféru? 

Určite  to dokážete farbami a materiálmi, ktoré na vás pôsobia príjemne a samozrejmosťou sú  aj doplnky a dekorácie.

Ak v dome prevládajú takzvané studené materiály, teda chróm, sklo, kameň, betón, ktoré sú dnes hodne obľúbené, môžete takýto priestor zútulniť doplnkami z prírodných materiálov, z dreva, alebo použitím textilu. Farebnosť voľte v teplých farbách, čím zvýšite kontrast protikladov, ale pritiahnete tak do priestoru pocit útulnosti a pohody.

Veľmi veľa robia aj doplnky a osobné veci, ktoré vám niečo pripomínajú. Sú to obrazy, ktoré vyžarujú pozitívnu energiu, fotky, keramické doplnky ako vázy, misy a iné. Pozitívne pôsobia aj knihy alebo veci a malé drobnosti ku ktorým máte citový vzťah.

Obrovskou silou pôsobí v byte zeleň a živé kvety. Miestnosť dokážu vyslovene rozžiariť.

No a nesmiete zabúdať na rôzne náladové osvetlenie. Lampy a lampičky na čítanie, led pásiky, ktoré podsvecujú určité časti interiéru a tým ho zvýrazňujú. Takéto osvetlenie dokáže s priestorom čarovať a dlhé večery vám urobí príjemnejšími.

Ako sa zrkadlí naša energia v priestore vám teraz ukážem na  príklade.

Nebude to celkom o doplnkoch, ale aby ste lepšie pochopili ako v byte cítiť atmosféru života, použijem tento príklad:

Predstavte si dva byty. Oba rovnaké.

V jednom je moderná kuchyňa s americkou nerezovou chladničkou, krásne až sterilne uprataná. Všade sa odráža lesk chrómu, lešteného kameňa a kuchynskej linky vo vysokom lesku. Kuchynský stôl je sklenený, bez jedinej omrvinky. V miestnosti je minimum doplnkov.

Kuchyňa v druhom byte je tiež moderná s nerezovou chladničkou, ale na chladničke sú magnetkami pripnuté detské výkresy, ktoré zobrazujú šťastnú rodinku, na dlážke je pár rozhádzaných hračiek a na pracovnej doske sú usporiadané detské fľašky a krabičky od detskej výživy, aby boli po ruke. Na stole je stále prichystané prestieranie a uprostred je váza s rozkvitnutými kvetmi z ktorých práve odpadlo pár lupienkov.

Použite svoju predstavivosť. Čo myslíte, ktorá kuchyňa pôsobí útulnejšie?

Na mňa jednoznačne  tá druhá. Aj keď možno nie je sterilne uprataná, ale odráža život rodiny, detskými rúčkami s pastelkami zvečnené rodinné šťastie a hračky na zemi evokujú radosť zo zdravých  a šantiacich detí.

Dovoľte preto vášmu domovu žiť a nestresujte sa, že to nevyzerá u vás v každom okamihu ako v časopise.

Nežeňte sa zbytočne za dokonalosťou vo svojom okolí. Oveľa dôležitejšie je, že vás obklopuje pohoda a harmónia.

Dôležitý je váš osobný pocit, vaša radosť z toho že ste doma a môžete si ten pocit skutočne vychutnávať. Verte mi, že váš domov vám všetku lásku a starostlivosť s ktorou ho tvoríte bude stále vracať.

Dnes som dostala ako posolstvo nádhernú vetu:

Ľudia sú ako vitrážové okná. Ligocú a žiaria, keď je slnko vonku, no keď príde tma, ich pravá krása sa objaví, ak tam svieti svetlo zvnútra.

Takže ak vyžarujete lásku, váš byt ňou nasiakne a bude vám ju vracať späť. Verte mi. Ja to cítim 🙂

A ako to cítite vy? Nechajte mi odkaz pod článkom, ak máte chuť 🙂

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.