Viete určiť ktorý štýl milujete Vy a Váš byt?

Minulý týždeň som na mojich FB stránkach „Vitajte doma“ uverejňovala seriál o najčastejších štýloch bývania, ktoré sú u nás na Slovensku preferované. Snažila som sa každý deň uverejniť jeden, ale pre pracovné vyťaženie sa mi to nie vždy podarilo pripraviť načas. Aby ste to mali pekne zhrnuté a nemuseli hľadať, napíšem to aj sem na blog vo forme článku.

Takže, viete aký štýl preferujete Vy? Aké tvary, farby a materiály sa Vám páčia?

Tu je prehľad tých základných a najčastejších:

Štýl č. 1. – MINIMALIZMUS

Vyznačuje sa heslom menej je viac. Menej nábytku – viac priestoru, menej doplnkov – viac času (menej upratovania). Tvary sú jednoduché, bez ozdôb, línie sú rovné, čisté, materiály kvalitné. Najviac drevo, kov, sklo, chróm. Ak doplnky, tak len pár a originálne. Farby sú tiež strohé, bez vzorov, textilu je minimum….. Je to elegantný nadčasový štýl…. ale pre niekoho môže byť až chladný….

MINIMALIZMUS

Štýl č. 2. – VINTAGE

Riadi sa heslom čím staršie, tým lepšie. Ak máte zdedené kúsky po babičke, tak ich určite nevyhadzujte. Tento štýl oceňuje známky opotrebenia časom, kvalitu ručného spracovania a príbeh starého nábytku, ktorý má každý kúsok v sebe.

Podľa typu vintage prevládajú aj prvky v ňom – buď je viac industriálny, alebo škandinávsky, alebo vidiecky, atď… Materiály v u nás najviac preferovanom vidieckom: veľa textilu, vzory (kvety, káro, ornamenty), kov, drevo, porcelán…. Veľa doplnkov a drobností. Je náročný na upratovanie, ale je veľmi útulný ….

VINTAGE

Štýl č. 4 – GLAMOUR

Tento štýl je svojou prezdobenosťou, zakrivenými líniami a dekoráciami protipólom minimalizmu. Kladie dôraz na kvalitné a luxusné materiály, sýtejšie farby, strieborné a zlaté doplnky a krištáľ. Steny sú výrazné použitím tapiet, bordúr alebo ozdobných líšt. Obrazy a zrkadlá majú masívne bohaté rámy. Pri zariaďovaní treba veľa citu, lebo ak to s týmto štýlom preženiete, môže vzniknúť veľmi ľahko gýč.

GLAMOUR

Štýl č.  6 -VIDIECKY 

Je to štýl našich starých rodičov z domov a chalúp. Ale každá krajina má ten vlastný (americký country, anglický vidiek, francúzky provance, taliansky, škandinávsky…. atď) My sa zameriame na ten náš. Vyznačuje sa poctou remeslu a ručným prácam.

Dominuje drevo a masívny nábytok, keramika, prútie, ručne vyrobené doplnky- tkané koberce, výšivky, čipka, maľované ornamenty….. Centrom diania je kuchyňa v ktorej často dominuje stavaná kachľová pec… Tento štýl je veľmi domácky, útulný a u nás obľúbený hlavne na vidieku a v rekreačných stavbách….

VIDIECKY

Štýl 7 -RETRO ŠTÝL


Po nežnej sme nábytok zo 60-70-tich rokov hromadne vyhadzovali a nakupovali nekvalitný poľský a holandský brak. A koľko dizajnérskych skvostov je z tohto obdobia. Dominovali mu jasné farby, veľké vzory, textil, tapety…. Oblé tvary nábytku aj elektrospotrebičov…. Mix materiálov….. Bol to proste štýl plný energie a slobody…..

 RETRO

 Štýl č. 8 -ŠKANDINÁVSKY 

Ako názov naznačuje pochádza zo severu a vyznačuje sa veľkou praktickosťou, jednoduchými tvarmi a útulnosťou. Ľudia žijúci v drsných klimatických podmienkach, kde je málo dní slnečný svit, prispôsobili svoje obydlia úplne geniálne okolitej prírode a tomu čo ponúka.
Dominuje biela – pretože je svetlá a odráža najviac svetla v kombinácii s množstvom svetlého dreva. V interiéri býva veľa textilu, koberčekov, prehozov (keďže je tam prevažná časť roka zima) a tiež veľa lámp, svietnikov (lebo dni sú krátke, slnka je málo) a nesmie chýbať piecka alebo krb na drevo. Pre svoju praktickosť je vo svete veľmi obľúbený, u nás známy hlavne z reťazca IKEA.
skandinavsky

Štýlov a podštýlov je však oveľa – oveľa viac

Napríklad Klasický štýl preferujúci určitú historickú dobu – napr.  BIEDERMAYER, ART DECO, SECESIA, atď… podľa historickej doby na ktorú sa orientuje. Dominujú v ňom starožitné a cenné kusy nábytku z kvalitného dreva, kvalitný textil, umelecké diela.

Ďalej rôzne exotické štýly, napríklad JAPONSKÝ, ÁZIJSKÝ, MEXICKÝ, ORIENTÁLNY atď. Tieto sa nedajú jednoducho popísať, keďže každý je absolútne odlišný podľa tradícií a histórie krajiny.

Ďalej napríklad Vidiecky štýl môže byť veľmi rôzny podľa krajiny z ktorej pochádza a to napríklad TOSKÁNSKY (taliansko), PROVANCE (Francúzko), ANGLICKÝ vidiecky štýl, atď. Tiež sa hodne líšia, spája ich história a tradície tej ktorej krajiny.

Takto by sme mohli pokračovať ešte dlho. Stále vznikajú nové štýly tak ako sa vyvíja doba a mení sa móda a potreby ľudí. Existujú rôzne EKO štýly, SHECKERSKÝ štýl, atď.

Často záleží aj od autora, ako štýl zaradí a pomenuje.

Štýly sa navzájom prelínajú a mixujú

Ak sa neviete presne zaradiť, nevadí. Nie vždy je v interiéri jednoznačný určitý typ. Je bežné, že štýly sa navzájom prelínajú alebo mixujú. Vznikajú tak zaujímavé kreácie alebo kontrast, ktorý je navrhovaniu zaujímavých interiérov len ku prospechu.

Dôležité je, aby ste vedeli, čo sa Vám páči, k čomu inklinujete, v čom sa cítite dobre. Od toho sa potom odpichnite pri vyberaní nábytku a doplnkov. Viac informácií o ujasnení svojho štýlu a nasmerovaní pri zariaďovaní svojho bývania nájdete v mojom ebooku: „13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov“. 

Ak chcete nájsť iba nápady, návody a inšpirácie ako originálne oživiť svoj interiér, pripravila som pre vás e-book: „9 tipov na rýchlu a originálnu premenu bytu“ na stiahnutie zdarma. Budem sa tešiť, ak Vám moje rady a návody pomôžu.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.