Jednoduchý kľúč na výber podlahy. Všímajte si tieto symboly :-)

Krúti sa Vám pri výbere podlahy hlava?

Viete ako vybrať správnu podlahu pre Váš byt? Nie je to jednoduché, pretože výrobcovia nás každoročne zahrnujú množstvom nových materiálov a nápaditého dizajnu.

Slováci majú vo výbere jasno:

TOP je laminátová plávajúca podlaha. Je to najpredávanejší typ podlahy, pre rôzne stupne záťaže, v rôznych cenových reláciách, má dobrú udržiavateľnosť, dobrú izolačnú schopnosť a je aj v dobrých cenových reláciách.

Hneď po nej je dlažba. Keramická dlažba je klasika. Gresová dlažba má tú výhodu, že ak Vám na ňu niečo spadne a ostane Vám diera, je skoro neviditeľná.  Vyberať môžte z nepreberného množstva farieb a dekorov, rôznych formátov (rozmerov) a hrúbky, rôznej povrchovej úpravy (vysoký lesk, protišmyková….)

Ako tretí skončil stále obľúbený koberec. Ten sa delí na dve základné    kategórie:    a to bytový koberec  alebo záťažový koberec.

stupne

 

Ak môžete investovať do podlahy viac peňazí, je ďalším obľúbencom drevená podlaha. Má u nás spolu s kameňom najdlhšiu históriu. Kvalitná drevená podlaha pri správnom ošetrovaní a údržbe má životnosť často rovnajúcu sa životnosti nehnuteľnosti. Je príjemná na dotyk, teplá, má dobré izolačné vlastnosti. Ošetrené sú lakovaním, voskovaním a olejovaním. Niektoré mäkké druhy dreva sú však málo odolné voči nárazu.

Jednoduchá pomôcka na čo sa zamerať pri výbere laminátovej podlahy:

1. Hrúbka podlahy štandard je 6 – 8 mm  (samozrejme čím hrubšia tým kvalitnejšia!

2.Záťažová trieda:  najčastejšie sú to čísla 31-33 ( 31 znesie menšiu záťaž – spálne, menej používané priestory a samozrejme 33 je vhodná aj do viac zaťažených priestorov)

3.Odolnosť voči oderu: najčastejšie sú AC1 – AC5 ( AC1 menej odolné, AC5 odolné aj vo verejných priestoroch)

4.Odolnosť voči nárazu tupého predmetu: IC1-IC3 – vyššie číslo znamená vyššiu odolnosť

5. Dĺžka záruky – kvalitné podlahy majú často záruku až 20 rokov

Ďalej to môže byť aj vhodnosť na podlahové kúrenie a koeficient prestupu tepla, vodeodolnosť, váha.

(Čím je podlaha na meter štvorcový vyššia, tým je v HDF doske zalisovaného viac materiálu, doska má teda nižší tepelný odpor a teda lepšie vedie teplo (vhodná na podlahové kúrenie) a tiež má tým pádom pevnejší CLICK spoj.)

znacka-podlaha

  Veľmi jednoducho – čím viac panáčikov a väčší domček   (vyššie čísla), tým je podlaha odolnejšia 🙂

Ale na výber mate ešte aj :

Vinylovú podlahu – delí sa na dva druhy: na lepený vinyl a plávajúci (clickový) vinyl. Je vodovzdorný, vysoko kvalitný, teplejší na dotyk ako laminát, má nízku kročajovú hlučnosť

Korkovú podlahu – je ekologická, veľmi príjemná, teplá, nehlučná, ľahko udržiavateľná  má veľmi veľa dekorov, takže si zachováva kvality korku, ale dizajn je veľmi krásny a efektný

PVC podlahu – dnešné moderné varianty sa hodia aj do frekventovaných priestorov, nie je chladná, ľahko udržiavateľná, v dobrých cenách

Marmoleum – z prírodných surovín, má výbornú životnosť, je antialergénne a antistatické

Liatu podlahu – je to súvislá liata epoxidová plocha bez škár a medzier. Pridaním pigmentov možno vytvárať rôznu farebnosť či dokonca vzory a 3D obrazce.

Koberec – dnes sa vyrába z moderných materiálov, pôsobí teplo a útulne. Je príjemný na dotyk, dobre udržiavateľný a čistiteľný. Pohlcuje zvuky. Dnes existuje už veľa druhov aj do namáhaných priestorov. Dnes sa viac používajú menšie kusové koberce, ktoré sú skôr doplnok ako celoplošné koberce.

notes-podlaha

Takže čo si vyberiete? Čo sa Vám páči? Aký materiál máte okolo seba radi?

To záleží od funkcie, ktorú má podlaha v jednotlivých miestnostiach plniť, od nárokov, ktoré na ňu máte a od estetickej funkcie. Takže je jasné, že inú podlahu vyberiete do technickej miestnosti a inú do kuchyne.

eat-in-kitchen-907611_1920Kuchyňa – tu je dôležité, aby podlaha bola ľahko udržiavateľná, odolná voči vlhku a tiež odolná voči nárazom

a poškriabaniu. Najčastejšie preto voľba padne na dlažbu alebo laminátovú podlahu s vodovzdornou úpravou

alebo vinylovú podlahu.

 

Obývačka a ostatné obytné miestnostihome-office-569153_1920

– tu je dôležitá funkčnosť ale aj príjemný pocit a preto voľba padá na laminátovú, vinylovú,

alebo drevenú podlahu najčastejšie. Nezriedka sa používa aj dlažba, ktorá ale ak nie je zapnuté

podlahové kúrenie je na bosú nohu chladná. Kto obľubuje príjemný pocit z bosej chôdze

po hrejivom materiály si vyberie celoplošný koberec.Dnes už existujú materiály veľmi odolné voči zašpineniu.

 

shower-389273_1280Kúpeľňa – v nej víťazí dlažba. Existujú ale aj iné alternatívy, ktoré dokážu inak chladne pôsobiacu miestnosť pretepliť.

Sú to vodeodolné vinylové podlahy alebo korkové podlahy, ktoré dobre znášajú aj vlhké prostredie.

 

 

Najdôležitejšie zásady pri výbere podláh:

  • Svetlá podlaha miestnosť zväčšuje, ale pôsobí chladnejšie
  • Tmavá podlaha priestor opticky zmenšuje, ale pôsobí útulnejšie
  • Podlahové lišty sa vyberajú vo farbe podlahy (miestnosť opticky zväčšia), alebo vo farbe steny, prípadne neutrálne – napr. nerezové
  • Prechodové a ukončovacie lišty treba vždy zjednotiť s podlahou aby boli čo najnenápadnejšie
  • Pri veľkoplošnom pokladaní musí byť pri niektorých materiáloch zachovaná po určitých metroch dilatačná špára
  • Pri výbere podlahy si požičajte vzorku, ktorú prirovnáte k dverám a nábytku. V každom svetle  môže podlaha vyzerať trošku inak.
Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre
  1. Lea píše:

    my sme jednoznačne za PVC konkrétne vinylové thermofix dielce od fatra.cz – odolne, perfektne sa udrzuju a su super aj v kupelni ci kuchyni

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.