Idete maľovať? Tak to si musíte prečítať rady od profesionálneho maliara z Košíc – Mária Jelínka.

Idete maľovať? Tak to si musíte prečítať rady od profesionálneho maliara z Košíc – Mária Jelínka,

ktorého som pre vás vyspovedala. Som veľmi rada, že vám môžem položiť časté otázky mojich klientov a zákazníkov. Ako zákazníci sa totiž obávame, že profesionálny maliar je drahý, alebo že nenatrafíme na dobrého maliara a potom sa budeme dlho dívať na „spackanú“ robotu, alebo sa proste nevieme rozhodnúť koho osloviť a vybrať.

A je ešte druhá skupina ľudí a to sú domáci kutilovia a majstri, ktorí si chcú vymaľovať sami. Neboja sa toho, ale môžu sa im vypomstiť niektoré chyby, ako nesprávny postup, alebo nesprávny výber farby.

Takže moja prvá otázka samozrejme znie: prečo si najať profesionálneho maliara? Veď predsa maľovanie je také jednoduché a dokáže to snáď každý.

 

Áno, ísť do obchodu, kúpiť si farby a vymaľovať naozaj dokáže každý. Otázka znie, ako to potom vyzerá, aký je výsledný efekt. Prešiel som veľa príbytkov, kde si maľovanie riešili sami majitelia a často som videl opadávanie farby, nerovnomerne nanesené farby, fľaky, zlé prechody medzi farbami tzv. orezávanie a podobne.

Každý si musí zvážiť, čo chce a ako chce, aby vyzeral jeho domov, alebo to čo ide vymaľovať, vytapetovať. Ale pokiaľ to chcete kvalitne, bez starostí,  bez vedľajších skôd, čo v najkratšom časovom horizonte mali by ste si naozaj najať profesionálneho maliara.

V zahraničí je to už bežným trendom, že po určitom časovom období si nechajú profesionálmi vynoviť svoj byt, alebo dom a to nie len vymaľovaním stien, ale aj ošetrením všetkého dreva, či v interiéri, alebo exteriéri, čo u nás nie je až takým zvykom.

Ak by ste chceli túto problematiku preskúmať podrobnejšie, zvážiť všetky aspekty pre a proti, môžete si prečítať článok na našom webe o tejto tematike: https://malujemeke.sk/preco-si-najat-profesionalneho-maliara/

V poriadku. A keď sa rozhodnem, že najmem niekoho, ako ho mám hľadať? Na internete reklamuje svoje služby veľa maliarov. Ako si nájdem toho najlepšieho,  aby nebol veľmi drahý  ale pritom odviedol dobrú prácu?

Ponúk na internete je naozaj veľa, dôležitú úlohu pri výbere hrajú preferencie a odporúčania. Môžte si najať profesionála, buď odporúčaním od známych, alebo preštudovaním ponúk na internete, kde určite nájdete recenzie na každého, kto také služby poskytuje.  Neodporúčam si najímať tých najlacnejších, predsa len dobrí maliari poznajú cenu svojej práce a určite nebudú pracovať za bagateľ.

Niektorí majú zverejnené ceny na svojich stránkach, kde si môžte spraviť predbežnú kalkuláciu a niektorí zase, tak ako ja,  robia obhliadky a cenové ponuky zdarma priamo u zákazníka.  Preferujeme osobný kontakt a vzájomnou komunikáciou získajú obe strany viac informácií.

Vyhnite sa ponukám od vašich  priateliek a známych typu: „mám známu a jej manžel im nedávno perfektne vymaľoval byt“ a ten pán pritom pracuje v kancelárii. Alebo „moja kamoška má syna, má 20 a je strašne šikovný, pracuje v stavebnej firme a vie všetko, maľovať, tapetovať, opraví ti všetko a za lacný peniaz“.  Chlapec v tomto prípade je určite šikovný, ale ešte nemá prax. Neviem, či by ste v tomto prípade ušetrili. 🙂

Mám približnú predstavu, aké farby by som chcela, kde by som možno chcela tapetu, možno obklad. Vedeli by ste napríklad Vy poradiť zákazníkovi s výberom farieb, tapiet a obkladov? Viete poradiť aj výrobcov farieb a druhy tapiet a obkladov, lebo často sa práve v tomto nevie zákazník správne zorientovať. Čo s tým?

Neviem ako je to u konkurencie, ale naša firma poskytuje všetky služby, ktoré ste spomínali. Často sa stáva, že zákazník chce kombinovať maľovanie s tapetami a aj s obkladmi.

Čo sa týka farieb a ich odtieňov, sledujeme farebné trendy, teda to čo je vo svete moderné a určite Vám poradíme, aké farby a kde použiť. Niečo o trendoch na tento rok sa môžte dozvedieť tu: https://malujemeke.sk/trendy-malovania/

Používame určité značky farieb od renomovaných výrobcov, ktoré nám vyhovujú, či po kvalitatívnej, ale aj kvantitatívnej stránke. Tu zase platí, že to, čo je najlacnejšie nemusí byť najlepšie. Je rozumnejšie kúpiť kvalitnejšiu farbu s lepšou prekrývacou schopnosťou a kúpiť jej menej, ako kúpiť tú najlacnejšiu, kde budeme musieť aplikovať minimálne tri nátery, aby to bolo v poriadku.

Tapety sa vyberajú na základe farebných odtieňov stien, ale aj farieb nábytku. Najpoužívanejšie sú vlieslové. Ale existuje viacero druhov. Výborný výber nájdete tu: https://www.glix.sk/luxusne-tapety-na-stenu

Obklady sú v tomto období naozaj moderné, najviac sa používajú tehlové, alebo kamenné, sú vhodné na obkladanie predelovacích priečok, ale určitých častí stien, len by som chcel podotknúť, že existuje aj lacnejšia varianta a to tapety s imitáciou týchto obkladov. Inšpirovať sa ohľadne originálnych obkladov sa môžte tu: http://www.obkladovy-kamen.sk/

Výborne. Takže všetko máme dohodnuté, pristúpime k samotnému maľovaniu, tapetovaniu a obkladaniu. Čo môžem očakávať po ukončení vašich prác? Budem potrebovať najať ešte upratovací servis, alebo statných chlapov na premiestnenie nábytku?

Niekedy bývalo zvykom, keď k vám prišiel maliar vymaľovať, tak ste museli za ním ešte dva dni upratovať a počas jeho práce mu chodiť kupovať pivo, aby náhodou nebol dehydrovaný :).

Dnes tomu tak nie je. Väčšina firiem k ukončovacej fáze pristupuje zodpovedne a necháva po sebe poriadok a nábytok v pôvodnom stave a v pôvodnom rozložení. Niektoré sú zodpovednejšie, niektoré menej.

V našej firme kladieme veľký dôraz na túto časť práce, lebo ju považujeme za dôležitú a dbáme, aby zákazník prevzal svoj príbytok čistý bez akýchkoľvek známiek maľovania, alebo inej práce. Priznajme si, konkurencia je veľká, prečo by ste vy ako zákazníčka mala ešte upratovať po maliaroch.

 A čo keď sa po zvážení všetkých aspektov predsa len rozhodnem vymaľovať si byt sama? Načo si mám dať pozor a s čím mám počítať?

Ak nemáte skúsenosti určite si nájdite niekoho, kto vám bude radiť. Pri výbere odtieňov farieb by vám teoreticky mohli poradiť v predajni, taktiež pri výbere nástrojov, ktoré budete potrebovať. Veľmi dôležitá je prípravná časť pred maľovaním, kedy je potrebné popresúvať nábytok a dôkladne všetko pozakrývať fóliou. Na zem sa kladú papierové poťahy, ktoré sa oblepujú páskou. Tieto zabránia zafarbeniu podlahy, alebo toho čo máte na zemi(dlažba, koberec).

Pred maľovaním nezabudnite očistiť steny od nečistôt(prach, pavučiny) a je taktiež potrebné steny odmastiť. Existujú na to prípravky. A aby ste získali rovnomerný, farebne stály povrch dôležitá je penetrácia. A potom vám už len stačí pevná ruka pri orezávaní ak budete aplikovať na steny viac farebných odtieňov a silné ruky pri rovnomernom nanášaní farby na stenu valcom.

Aká je optimálna hustota farby, aby vám to nekvapkalo a nestriekalo určite zistíte systémom pokus-výsledok. 🙂 A to je celé. Potom stačí už len postrhávať fólie, zrolovať papierové poťahy a máte vynovený byt.

Tak to sú super informácie. Ďakujem vám veľmi pekne za inšpiratívny rozhovor, dúfam, že mojim klientom pomôže sa zorientovať na trhu a či si už vyberú profesionála, alebo si budú maľovať sami, držím palce, aby to dopadlo perfektne.

A pokiaľ by ste chceli vedieť ako správne vyberať farby, ako ich doma skombinovať a ako si na svoj priestor dopredu urobiť vizualizáciu, to všetko sa môžete naučiť v online kurze interiérového dizajnu pre amatérov, ktorý sa otvára už o pár dní.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.