Ako si vytvoriť jednoduchú mapu s ktorou sa pri zariaďovaní nestratíte?

Poznáte mapu, ktorá vám pri výbere nábytku a farieb vždy pomôže a vďaka ktorému sa v obchodoch nikdy nestratíte a nekúpite čo netreba?

Spoznáte sa v tomto príbehu?

Na internete ste našli plno nádherných inšpirácií a tak vyrážate na okružnú cestu po obchodoch, aby ste tie nádherné predstavy premenili u vás doma na realitu.

Prebehnete prvé obchody s nábytkom, ale nenašli ste to, čo ste hľadali. Ale odrazu v tom ďalšom zbadáte nádhernú komodu pod televízor. Je síce úplne iná, ako váš pôvodný tip, ale úžasne sa vám páči. V obchode sa k nej stále vraciate.

Nakoniec sa vám podarí kúpiť aj vitrínu akú ste hľadali a dokonca partner objavil aj prekrásny koberec vo výpredaji. Nie ste s ním úplne stotožnená, ale keď sa mu tak páči a chcete sa mu revanšovať, že vydržal ten nákupný maratón, tak proste ten koberec kúpite tiež.

O pár dní zbadáte v letáku, že komoda, ktorá vás tak zaujala je v akcii a tak neváhate a idete ju kúpiť. Cestou vám ešte do oka padne aj záves, ktorý by sa hodil ku kobercu, čo vybral partner, tak ho vezmete. Je to dobrá kúpa.

Keď to všetko doma nadšene rozložíte, zistíte, že k tej staršej sedačke vám to až tak dobre neladí, ale utešujete sa : “ to nevadí, časom si kúpime druhú.“

Keď je už všetko na svojom mieste, tak ste trochu sklamaná. Nie je to celkom ono. Niečo tomu chýba. Nevyzerá to tak fajn, ako ste si predstavovali. Vymeníte závesy, koberec premiestnite do detskej izby a stále to nie je ono?

Že by sme znovu vymaľovali a zmenili farbu stien? Pomohlo by to? Hodíte fotku do nejakej fejsbúkovej skupiny o bývaní a požiadate o radu: „Holky, akú mám k nábytku vybrať farbu na stenu?“

K tomu mám len jednej komentár: toto je celé zle. Stratili ste sa.

Stratiť sa pri zariaďovaní? Aj to sa dá?

Nielen že sa to dá, ale stáva sa to veľmi často.

Veď to poznáte. Ak sa loď potrebuje dostať presne do cieľa, potrebuje kompas, mapu a maják, ktorý svieti aj v tme na cestu.

Keďže množstvo obchodov, internetové e-shopy a vyhľadávače sú niekedy ako rozbúrené more a nám sa z ich ponuky už točí hlava, bolo by dobré mať nejakú mapu, ktorá nás dovedie do prístavu, teda do nášho cieľa, aby ste zbytočne takto nenariekali:

Ako je to možné, že to stále nie je ono, keď som mala tak krásne inšpirácie a plány? Veď som nakúpila to najkrajšie zariadenie aké som v obchode videla a aj tak to nie je to pravé orechové“, vzdychnete si.

Ako to teda urobiť správne, aká je to mapa, čo ma dovedie spoľahlivo do cieľa?

Je to jednoduchá forma vizualizácie, tzv. visionboard, alebo povedané dizajnérskou rečou moodboard. Sú to pre vás cudzie slová? Čo to znamená v preklade?

Je to taká koláž. visionboard znamená nástenka predstáv, vízií, alebo plánov. Moodboard znamená zase v preklade nástenka, alebo koláž nálady, atmosféry.

Ako mi môže pri nákupe pomôcť nejaká nástenka, alebo koláž?

Veď to sme robili kedysi v škole.

Áno presne tak, koláže sme robievali v škole a práve preto, že majú hneď na prvý pohľad silnú výpovednú hodnotu, je to výborná pomôcka pre dizajnérov a ich klientov.

Jednoducho a rýchlo ukazuje, aký štýl, farebnosť a atmosféru chcete vo svojom domove vytvoriť. Obrázky nemusia byť presné, môžu byť referenčné, teda len akýsi príklad, ktorý sa veľmi podobá tomu, po čom túžite.

Môžu tam byť aj vzorky reálnych látok, tapiet, závesov, prípadne plochy s reálnymi farbami, môžete tam pridať popis, náladu, alebo názov a cenu produktov.

Ako si vytvorím túto koláž, teda ten moju mapu?

Je to absolútne jednoduché. Sú dve možnosti.

A. buď si ho budeme vytvárať reálne na papieri, ako tú klasickú školskú koláž s nožnicami a lepidlom, alebo

B. si ju budeme vytvárať v počítači pomocou rôznych aplikácií a obrázkov z internetu a e-shopov.

Tak poďme na tú prvú možnosť a vysvetlíme si aj detaily.

Najprv si pri prezeraní časopisov ujasníme, aké farby a aký štýl zariadenia sa nám páči. Ak je ich viac a nevieme sa rozhodnúť, nevadí, urobíme si viac moodboardov a visionboardov a tie nám to lepšie ukážu.

Vezmeme si čistý papier nožnice, lepidlo a kopec časopisov a katalógov. Tiež si nachystáme kúsky textilu, vzorky tapiet, alebo podláh ak už sme si ich priniesli z obchodov.

Z časopisov si potom povystrihujeme obrázky zariadenia, svetiel, doplnkov a predstavíme si, že papier je biela stena miestnosti, takže vystrihnuté obrázky rozmiestnime na papier ako by boli v priestore.

Do spodnej tretiny ukladáme fotky podláh, kobercov, na to ukladáme sedačku, stolíky, vyššie dáme nábytok, komody a do vrchnej tretiny dávame svietidlá, obrazy, závesy a police, tak, ako by to bolo rozmiestnené v priestore.

Hráme sa pri tom nielen s umiestnením, ale aj s kombináciou farieb a nábytku. Môžete si jednotlivé komponenty popísať, alebo si hneď k tomu robiť rozpočet. Je to len na vás.

Môžeme do toho zapojiť aj deti, takže si vytvárajú vlastný návrh izbičky. Je dôležité byť kreatívny a baviť sa pri tom.

Keď ste s výberom a rozložením spokojná, nalepte si výstrižky napevno na papier. Ak máte na výber viac možností, porovnajte výsledok.

A ako to urobiť v počítači?

Ktorý moodboard, alebo ktorá koláž na vás lepšie pôsobí? Ktorý výber nábytku a farieb je lepší? Ak takýto predbežný návrh vo forme visionboardu, alebo moodboardu uvidí partner, bude si môcť lepšie predstaviť to, čo sme mu už minimálne 3x opakovali 🙂

Aké aplikácie sú na to najlepšie? Dá sa použiť Canva, Power point, ale existuje aj mnoho iných. A toto je len začiatok pri návrhu interiéru a pri zariaďovaní.

Všetky takéto tipy a triky ako na to, sa môžete naučiť v online kurze interiérového dizajnu, ktorý začíname už o pár dní. Ak sa naučíte ako správne na to, už nikdy v obchode nekúpite nábytok, ktorý by sa k sebe nehodil.

Ako teda bude vyzerať váš nákup s kompasom?

Na internete ste našli plno nádherných inšpirácií a tak vyrážate na okružnú cestu po obchodoch, aby ste tie nádherné predstavy premenili u vás doma na realitu.

Prebehnete prvé obchody s nábytkom, ale nenašli ste to, čo ste hľadali. Ale odrazu v tom ďalšom zbadáte nádhernú komodu pod televízor. Úžasne sa vám páči a v obchode sa k nej pár krát vrátite a váhate.

Keďže sa neviete rozhodnúť, vyberiete svoj moodboard, svoju koláž, ktorá je vašim majákom a hneď zbadáte, že napriek tomu, že komoda je fakt nádherná, do vášho návrhu sa vôbec nehodí.

Takže ju nekúpite, ale hľadáte ďalej, lebo viete, že by to spolu s tým čo máte v pláne nevyzeralo dobre. Tým si ušetríte peniaze, ale aj kopec nervov, lebo presne viete, čo chcete, čo si máte v obchode vybrať, aby váš domov vyzeral presne tak, ako ste si ho vysnívali.

Toto je len jeden z tipov dizajnéra, ako správne postupovať a ako si zariadiť svoj domov. V kurze int.dizanu sa však môžete naučiť oveľa, oveľa viac.

Ak vás ponuka interiérového kurzu, ktorý je pre širokú verejnosť a študuje sa z domova zaujala a chcete o ňom vedieť viac, kliknite na link pri obrázku:

ONLINE KURZ INTERIÉROVÉHO DIZAJNU

Ak sa pre kurz rozhodnete, budem sa na vás tešiť. Ale určite si na začiatok aspoň vytvorte vlastnú mapu, vlastný moodboard, ktorý vás povedie bez chýb a omylov celým procesom nákupu a zariaďovania až do cieľa, ktorým je krásny domov a vaša spokojnosť s výsledkom snaženia.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.