Ako sa pri rekonštrukcii a zariaďovaní ľahšie dohodnúť s partnerom?

Dnes mám pre vás inšpiratívny rozhovor o veľmi dôležitej téme, ktorá sa opakuje v každej domácnosti:

Ako sa pri rekonštrukcii, stavbe, alebo zariaďovaní dohodnúť na sporných veciach so svojim partnerom?

Fungujete ako jeden team, alebo sa na každom rozdielnom názore pohádate a nastáva tichá domácnosť ? Viete, že existuje porekadlo, že

ak partnerstvo vydrží stavbu domu, tak už vydrží skoro všetko?

Prečo je to tak?

Pretože stavba domu, alebo jeho rekonštrukcia je veľmi psychicky náročné a často aj časovo dlhé obdobie.

Partneri sú počas neho vystavení mnohým rozhodovacím procesom, okrem toho musia kontrolovať finančné záležitosti, musia riešiť problémy, ktoré môžu vznikať na stavbe  (nedodanie materiálu, neskoré dodanie, zlá kvalita materiálu, zlá kvalita práce, rôzne záludnosti, ktoré dopredu neboli jasné, atď…). A okrem toho samozrejme existuje náš reálny život, teda naša práca, rodina, škola, deti, zdravie, ktorý nikam nezmizol, ale stále ho žijeme a aj tam sa stretávame s rôznymi starosťami a problémami. Je toho proste na nás veľa, sme unavení a podráždení.

A potom príde partner s informáciou, že chce miesto šatníka svoju pracovňu. A pritom my už roky snívame o vlastnom prehľadnom šatníku, aspoň z desatiny takom, ako má Carrie v seriály Sex v meste. Je jasné, že na partnera naštvane vyletíme, alebo sme vrámci zachovania pokoja v rodine ticho, ale prinajmenšom frustované a smutné.

Zdroj foto: www.iconiq.cz

Zdroj foto: www.iconiq.cz

Alebo sme si vysnívali krásnu obývačkovú stenu so zabudovaným biokrbom. Ale náš partner trvá na obrovskej hi-fi sústave, alebo domácom kine s výsuvným plátnom a o biokrbe nechce ani počuť.  Viem si predstaviť, že problém je na svete.

No a takto môžeme pokračovať. Ktoré obkladačky? Akú farbu steny? Ktorú tapetu?

Tých príležitostí na konštruktívnu debatu, alebo hádku je neúrekom. Každý deň určite niekoľko. No pozor.

Pokiaľ trvá rekonštrukcia, či zariaďovanie viac ako tri mesiace, každý pár je ohrozený krízou.

Tento stav je totiž veľkou záťažou pre každého. Preto pri každom sťahovaní, stavbe, zariaďovaní, ktoré trvá viac ako tri mesiace môže prísť kríza, lebo každý na takúto záťaž reagujeme inak. Niekto je unavený, niekto demotivovaný, niekto nervózny. A potom je to už len otázkou času, kedy vznikne medzi partnerská  nezhoda, ktorá poľahky prejde nevyriešená do trvalého vzťahového problému.

Je na to nejaké riešenie?

To je otázka, ktorá nás ihneď napadne. Ako to urobiť, aby sme to všetko zvládli, vedeli sa dohodnúť a nerútiť sa nebadane hromadiacimi sa problémami k hádke, či nebodaj rozchodu?

Jedným z riešení je vykomunikovať si čo najviac vecí dopredu. V kľude a bez časového stresu. Pri tom vám môže pomôcť aj možnosť svoj projekt zvizualizovať. Proste si ho nakresliť s reálnymi materiálmi, farbami a možno budete prekvapení, keď zistíte, že partner prestane tvrdohlavo odmietať vaše návrhy (pretože si ich nevie predstaviť), ale miesto toho si sadnete nad obrázky a budete spolu premýšľať čo a ako naplánovať.

Pri tom by vám mohla pomôcť napríklad vizualizácia.

Tú sa môžete naučiť nakresliť aj sami. Je viacero rôznych free verzií programov. V niektorých si môžete vytvárať aj vlastné kreácie a použiť reálne fotky materiálov, tapiet, podláh a obkladov.

Kreslíte si svoje predstavy takto? Neviete kresliť a je to skôr spleť čiar, ako kresba? A partner si podľa toho vôbec nevie predstaviť, čo od neho chcete?

 

 

Čo keby ste mu to vedeli nakresliť takto? S konkrétnymi farbami a materiálmi? Bolo by mu to hneď všetko jasné? Vedel by si vaše sny predstaviť?

 

Toto všetko vám môžem ukázať na workshope Staň sa dizajnérom vlastného domova, kde si okrem všetkých základných pravidiel zariaďovania ukážeme aj to, ako sa vizualuzácia tvorí a kreslí.

A ja mám pre vás ešte jedno skvelé video,

ktoré je natáčané pred pár mesiacmi, ale je stále nanajvýš aktuálne. Je to rozhovor so Zdenkou Némethovou, ktorá je psychologička a trénerka vzťahov a pomáha párom vylaďovať svoj vzťah a znovu sa do seba zamilovať.

Nájdete v ňom plno skvelých tipov, ako zvládnuť takú veľkú a dlhodobú záťaž na vzťah, akým sú situácie ako stavba domu, rekonštrukcia, alebo zaraďovanie nehnuteľnosti. Ako sa dohodnúť a nehádať sa, ako sa starť nielen o problémy na stavbe, ale aj o svoj vzťah tak, aby ste sa do nového domova sťahovali šťastní, že ste to spolu zvládli.  Videjko si môžete pozrieť kliknutím na obrázok tu:

 

Ak by mal niekto záujem prísť na workshop do Bratislavy a naučiť sa nielen krásne a správne si zariadiť byt, ale aj zistiť, ako sa kreslí vlastná vizualizácia zdarma, tak mám ešte voľné miestočko. Viac informácií o workshope nájdete tu:

 

Budem sa na vás tešiť 😉

 

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.