5 dobrých tipov pri zariaďovaní

Ako to, že jedna žena má talent na zariaďovanie a iná aj keď nakúpi ten najkrajší nábytok a doplnky to nevie zladiť tak harmonicky ako tá prvá? Robí niekde pri zariaďovaní chyby? Alebo len nepozná tie správne tipy?

Stalo sa aj vám, že ste si povzdychli na návšteve u kamarátky, že ona si to doma urobila také krásne a vy to nikdy u seba zariadiť tak dokonale nedokážete?

Alebo naopak ste boli hrdá, keď vás všetky návštevy chválili, že to máte doma prekrásne. Možno padla aj otázka, či so zariaďovaním nechcete pomôcť napríklad sestre alebo kamarátke?

Ako je možné, že jedna žena má talent a druhá nie? Je to ako s matematikou. Niektoré z nás sa v škole na matematiku tešili a iné z nej mali hrôzu. A pritom, ak učiteľ správne a logicky vysvetlil postup, tak aj antitalent sa naučil podľa určitého vzorca príklad vyrátať.

Netvrdím, že dizajn sa dá naučiť. Určite treba mať aj cit a trochu talentu. V každom prípade aj v tomto obore existuje množstvo pravidiel, ktoré ak dodržíte, môžete dosiahnuť veľmi dobrý výsledok. Minimálne sa vyhnete trapným chybám.

Na pár  takých pravidiel a tipov si teraz posvietime:

 

1. INTERIÉROVÝ DIZAJN NIE JE O VÝBERE FARBY NA STENY A KÚPE NÁBYTKU

Často počujem názory, že veď vybrať farby a pekný nábytok dokážem aj ja, tak načo platiť dizajnérovi? Chápem, že táto myšlienka napadne veľa ľudí. Ale ruku na srdce, každý z nás sa učil v mladosti minimálne prišiť gombík, či zaplátať dieru a predsa si netrúfneme ako chirurg zašívať rany. Alebo dám iný príklad – každý sme sa v prvej triede naučili písať a predsa sa spisovateľom stane iba zlomok z nás. Nie je to o tom, čo vieme, ale ako k práci pristupujeme.

Vždy musíme poznať aj širšie súvislosti a myslieť komplexne. Nestačí nakúpiť nábytok a vybrať na steny farby. Treba premyslieť ako najlepšie usporiadať priestor, ako rozložiť nábytok tak, aby sme sa napríklad nemuseli často zohýbať, alebo naťahovať a nebolel  nás chrbát. Treba premyslieť každý detail domu aj príslušenstva, aby sme mali miesto nielen pre to, čo používame dennodenne, ale aj na sezónne veci a činnosti, ktoré robíme iba občas.

Musíme myslieť vždy aj na pár rokov dopredu, zohľadniť vkus partnera a ak treba navrhnúť a urobiť aj stavebné úpravy, ktoré môžu bytu pomôcť. Môžu ho zväčšiť, alebo presvetliť.

Pomôcka: preštudujte si čo najviac informácií o ergonómii, správnom rozvrhnutí priestoru, o psychológii farieb a o kvalite materiálov, o orientácii nehnuteľnosti vzhľadom na svetové strany a o rozdelení bytu na dennú a nočnú časť.

2. TREBA SI DOPREDU PREMYSLIEŤ AKÝ MÁME PRIESTOR A ČO  JE NÁŠ CIEĽ

Niekedy môžeme pracovať len s tým čo máme, inokedy sa nám núkajú možnosti svoj príbytok vylepšiť (vymurovať jadro a zväčšiť kúpelňu, zmeniť pôdorys a zrušiť dlhé chodby, premýšľať nad iným pôdorysným usporiadaním) a nad tým musíme zodpovedne pouvažovať. Čo je našim cieľom? Mať veľkorysý otvorený interiér? Alebo nájsť nové úložné priestory?

Sme športovo založená rodina a teda sa nám hodia 2 kúpeľne a veľká komora na športové náradie? Alebo sme dvaja a máme garsónku, kde bojujeme s každým centimetrom a teda vyberieme multifunkčný nábytok?

Ak vieme čo potrebujeme, vieme aký je náš cieľ, tak nám to zjednoduší výber nábytku a jeho rozloženie. Všetko bude hneď jasnejšie. A hlavne bude to zariadenie šité presne pre nás.

Pomôcka: sadnite si s celou rodinou a spíšte všetky veľké aj malé pripomienky a návrhy. Spíšte čo sa komu páči, čo by potreboval a po čom túži.

3. UJASNITE SI SVOJ ŠTÝL

Veľmi častou chybou je to, že sa nechávame strhnúť reklamou a módnymi trendami. Alebo akciovými cenami. Z obchodu sa potom vrátime s niečím úplne iným, ako sme pôvodne zamýšľali. Alebo vyberáme zvlášť podlahu a zvlášť nábytok a ono to potom k sebe neladí.

Je to ako so šatami. Tiež občas podľahneme módnym trendom a kúpime si blúzku, ktorú ale na seba nikdy nedáme. Proste je nádherná, má perfektnú farbu, ale necítime sa v nej dobre, lebo to nie je náš štýl.

Rovnako je to s bytom. Zariadenie musí byť v súlade s nami. Nezávislé od módnych trendov. Musíme sa tam cítiť príjemne a pohodlne a je jedno, či sme obklopený moderným drahým talianskym nábytkom, alebo recyklovaným nábytkom z druhej ruky. Dôležité je, ako sa doma cítime. Elegantná dáma nebude spokojná vo vidieckej chalupe a moderný muž sa nebude cítiť najlepšie v romantickom interiéri plnom volánikov a kvetinových motívov.

Pomôcka: ujasnite si svoj štýl zariadenia. Pozrite sa do skrine, aké oblečenie nosíte, aký životný štýl vyznávate, aké farby preferujete. Aký štýl nehnuteľnosti ste si vybrali? Moderný, klasický, či vidiecky? To všetko vás navedie.

4. NAPLÁNUJTE SI FINANCIE A UROBTE ROZPOČET

Často vidím ľudí, ako na začiatku sú nadšení tým, že idú stavať. Majú krásne a veľkolepé predstavy o svojom bývaní. O tom čo a ako doma chcú mať. Keď sa potom dostaneme až ku skutočnému vyberaniu materiálov a k naceneniu navrhovaných riešení, sú prekvapení z cenovej ponuky. Väčšinou nasleduje fáza ústupkov a kompromisov.

Pracovná doska už nie je kameň, ale stačí štandardná kvalita, obklady do kúpeľní už nie sú vysnívané talianske, ale stačia podobné poľské, batérie sa tiež vyberú z nižších cenových hladín. Musí sa proste niekde ubrať.

Rozpočet a hlavne plán a cenová kalkulácia je veľmi dôležitá vec. Nestačí snívať, treba si ceny preveriť už dopredu. Či máme taký objem, aký by vybrané materiály a komponenty stáli. Ak nie, treba zvážiť iné alternatívy, alebo premyslieť, či sa rozpočet naozaj nedá navýšiť podľa reálnych potrieb. Poznáte to: každý sen niečo stojí…

Pomôcka: urobiť si dopredu kalkulácie a nechať si vypracovať predbežné cenové ponuky.

5.UROBTE SI VIZUALIZÁCIU

Každý turista potrebuje pre úspešnú výpravu poznať svoju trasu. Odkiaľ vychádza, kade pôjde a kde je jeho cieľ. K tomu potrebuje mapu. Aby sa vedel po ceste orientovať. Rovnako je to so zariaďovaním.

Navrhovanie interiéru je proces, kde je treba prejsť veľa krokov,ktoré na seba postupne nadväzujú. Ak chcete vytvoriť naozaj harmonický interiér, tak žiaden krok nesmiete vynechať, ani podceniť. Občas to od počiatočnej prvej vízie po skutočne reálne zariaďovanie trvá aj niekoľko rokov (hlavne ak staviate nehnuteľnosť svojpomocne), preto sa môže stať, že to, čo ste si naplánovali na začiatku a začali uskutočňovať časom zmeníte. Môže to byť z praktických, ale aj finančných dôvodov.

Môžu sa vám v živote prihodiť rôzne veci, pre ktoré zmeníte svoje priority a tak sa ľahko môže stať, že na začiatku ste vybrali podlahy a obklady, ktoré sa vám ale teraz nehodia, pretože nábytok ste vyberali o pol roka neskôr a odklonili ste sa od svojho pôvodného zámeru. Stratiť sa je jednoduché.

Práve na to je ale veľmi vhodná vizualizácia. Ak ju máte urobenú a naozaj v nej máte naplánované to, čo skutočne chcete a potrebujete, viete v každom okamihu, čoho sa máte držať. Nedovolí vám pomýliť sa, ani sa odkloniť. Je to vaša mapa, podľa ktorej celý čas idete, aby ste prišli do toho správneho cieľa.

Pomôcka: nájdite si na internete aplikácie zdarma, v ktorých si aspoň predbežne nakreslíte svoj vysnívaný interiér. Môže to byť Homestyler, Roomstyler, alebo 3D sweet home. Pracuje sa v nich jednoducho a intuitívne.

Alebo sa prihláste do kurzu interiérového dizajnu, v ktorom sa toto všetko a ešte omnoho viac naučíte. K tomu dostanete domáce úlohy, na ktorých si každú oblasť  štúdia vyskúšate. Môžete dostať ešte podporné konzultácie a spätnú väzbu od dizajnérky, ktorá vás skontroluje, poradí vám, alebo ukáže lepšie riešenie. Študovať môžete z pokoja domova a v čase, ktorý vám vyhovuje najlepšie. K dispozícii máte aj podpornú skupinu ostatných študentov, kde môžete konzultovať a zdieľať svoje otázky a nápady. Ak vás informácia zaujala, preštudujte si viac na stránke online kurzu  (kliknite TU) a možno sa už o pár dní v kurze uvidíme.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.