10 tipov, ako na prázdnu stenu

Určite sa vám už pri zariaďovaní stalo, že sa vám podarilo pekne zladiť celý byt, ale jedna stena sa vám zdá nejaká prázdna. Mám pre vás pár tipov, čo sa s ňou dá urobiť.

Najväčší problém, je vtedy, ak priestor nedovoľuje umiestniť k stene nejaký nábytok. Môže to byť z dôvodu, že je to stena na úzkej chodbe, alebo v tom mieste vedie komunikačná cesta v interiéri a nábytok by tam zavadzal.

Takže aké máte možnosti?

Možností čo so stenou je viac. Vymenujme si niektoré z nich.

Pri premýšľaní nezabudnite aj túto stenu zladiť s celkovým konceptom priestoru.

1.Obraz, alebo galéria obrázkov, či fotiek.

Prvou možnosťou a asi tou najjednoduchšou, ktorá aj vás napadne ako prvá, je zavesenie obrazu, alebo viacerých obrázkov, či fotiek.

Pokiaľ chcete nechať vyniknúť jeden obraz, tak je dobré, aby bol väčšieho rozmeru, aby nepôsobil na stene „stratene“. Ak chcete použiť obrazov viac, môžu byť strednej, alebo menšej veľkosti.

foto: clockcanvas.com

Väčšinou platí, že čím menšie sú obrázky, tým ich môže byť viac.

Obrazy môžu byť zavesené v jednej línii, môžu byť zavesené do tvaru štvorca, alebo obdĺžnika. To už záleží na ich tvare a veľkosti. Ak máte veľa malých obrázkov, môžete z nich vytvoriť nejaký tvar, alebo ich vešať podľa nejakej šablóny.

foto: pinterest.com

2. Dekorácia alebo umenie.

Na stenu však môžete dať aj nejaký dekoračný predmet, teda zaujímavé hodiny, zrkadlo, macramé, kvetinové dekorácie, alebo aj umelecké dielo, ako keramiku, alebo plastiku, či drevorezbu, alebo iný umelecký predmet.

Drevená dekorácia
foto: pexels.com

3. Tapetu, alebo dekoračnú stierku.

Ďalšou možnosťou, ako urobiť stenu zaujímavou je otapetovať ju, alebo na ňu aplikovať dekoračnú stierku.

foto: Dekoračnéomietky Trnava

Pri oboch variantách si premyslite farbu a vzor, aby vám ladil k celej miestnosti. Pokiaľ je vzor veľmi výrazný, nechajte ho vyniknúť a už na stenu nevešajte nič iné. Ak je vzor jemný a nevýrazný, môžete tento nápad kombinovať s bodom 1 a 2.

Nezabúdajte, že menšie a nenápadné vzory sa vám „neokukajú“ a sú nadčasové. Veľké a výrazné vzory zase priestor opticky zmenšujú.

foto: unsplash.com

Zaujímavo môžu interiér doladiť aj tématické fototapety. Tu však postupujte obzvlášť opatrne, aby tapeta nepôsobila gýčovo. Napríklad taká pláž s palmami v panelákovej obývačke určite nie je z dizajnového hľadiska to pravé orechové. 😉

foto: pexels.com

4. Plastické 3D steny a modulárne panely

Sú zaujímavé a moderné. Môžete ich nechať jednofarebné, aby vynikla ich štruktúra, alebo sa dajú aj natierať. Záleží, aký typ si vyberiete. Vyzerajú zaujímavo a vyzerajú trendy.

Ak ich cielene nasvietite, vytvárajú zaujímavé pohľady, ktoré budú iné cez deň a iné večer pri osvetlení.

foto: MK Design Bratislava

5. Kamenné a tehlové obklady

Sú dnes už rozšírených štandardom aj inde, ako v historických budovách. Dnes sa s nimi často stretávame aj v panelákových bytoch, lebo sú cenovo dostupné. Na trhu existuje obrovská škála prevedení, od obkladov z pravého kameňa a dreva, až po rôzne imitácie.

Tu by som doporučila dávať si pozor na veľmi lacné napodobeniny, ktoré pôsobia skôr gýčovo ako elegantne.

foto: pexels.com

6. Zelené steny, alebo obrazy

Jednou z krásnych možností, je priniesť do interiéru kúsok prírody. To je možné pomocou živých vertikálnych stien, resp. záhrad, alebo pomocou stabilizovaného machu.

foto: unsplash.com

Okrem krásneho relaxačného pohľadu na zelenú plochu, majú rastliny aj úžasné vlastnosti: čistia vzduch od niektorých škodlivých látok a CO2, produkujú kyslík a celkovo zlepšujú klímu v miestnosti.

Machové steny a obrazy zase pomáhajú vyrovnávať vlhkosť a niekoľko rokov sa o ne vôbec netreba starať, pretože sú stabilizované.

foto: koneridesign.sk

7. Závesný biokrb

Je pekným dekoračným prvkom, keďže má malú hĺbku, hodí sa aj do malých priestorov. Okrem dizajnovej a dekoračnej funkcie, dokáže podľa veľkosti a výkonu jednu miestnosť aj pretepliť a zároveň k tomu nemusíte riešiť starosti s drevom, ani s dymom.

Je vhodný pre romantické povahy, ktoré radi hľadia do plameňov ohňa, ale v miestnosti si krb, ani piecku nemôžu dovoliť, lebo to nedovoľuje priestor, alebo sa tam nedá postaviť komín.

foto: klimatizaciakureniedomu.blogspot.com

8. Dekoračné lamely

Sú dnes veľkým hitom. Dajú sa dať na stenu, ale môžu sa použiť aj ako deliaca stena. Stolár vám ich vyrobí na mieru a v dekore, aký sa vám do priestoru hodí. Je to ale cenovo náročnejšie.

Dnes existuje však aj cenovo dostupnejšie a na manipuláciu jednoduchšie riešenie. V ponuke sú aj hotové skladačky, ktoré si doma ľahko inštalujete sami. Sú to predpripravené lamely na podkladovej doske, ktoré sa veľmi jednoducho namontujú na stenu. Na výber máte z niekoľkých drevodekorov a bieleho a čierneho podkladu.

foto: archív autorky

9. Dekoračné panely

Môžu byť z rôznych materiálov, podľa typu a výrobcu. Na trhu je niekoľko dodávateľov: Artstone má v ponuke dekoračné panely imitujúce kovové, plechové, kamenné, betónové a tehlové steny. Imitácie sú veľmi verné, kvalitné a vysoko odolné. Sú zo zmesi sklených vlákien, živíc a prírodného kameňa.

foto: eshop dekorativnepanely.sk

Na stránke dekoračné panely zase nájdete hotové dosky z hliníka, nerezu, alebo ocele, ktoré vám nastriekajú na vami požadovanú farbu z RAL vzorkovníka.

10. Nástenné lampy

S nástennými lampami môžeme vyčarovať rôzne zaujímavé dekorácie. Nielen so samotným tvarom a dizajnom svietidla, ale aj so svetelnými lúčmi a kuželmi, ktoré na stene vytvárajú.

Výberom viacerých svietidiel a ich vhodným rozmiestnením a kompozíciou môžeme stenu zaujímavo dekorovať. Vždy však premýšľajte, ako bude stena vyzerať za denného svetla a ako večer, pri zapnutých svetlách.

foto: archív autorky

Nezabúdajte však, že menej je vždy viac a netreba priestor prekombinovať.

Pokiaľ práve zariaďujete, alebo vás to v blízkej dobre čaká, tak tieto všetky tipy a aj konkrétne návody sa môžete naučiť v kurze interiérového dizajnu:

Viac informácií nájdete tu: https://slavkaramsova.sk/on-line-kurz-akcia/

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.