Viete si doma vyčariť pohodu, ako to dokázali naše babičky?

Ako to, že u babičky doma bolo vždy tak útulne? V posledných rokoch sa v zariaďovaní teší veľkej obľube návrat prvkov vidieckych štýlov:

vintage, tzv. provance, shaby shick, vidiecky, rustikálny a podobné.

Názvy môžu mať rôzne, spája ich však čaro starých čias.

Zdroj: kouzlodomova.blogspot.com

 

Kedy prišla zmena a vymenili sme konečne konzum za tradície?

Slováci sa po revolúcii nevedeli nabažiť plných obchodov s moderným nábytkom (ktorý často nebol vkusný ani  originálny). Bohužiaľ v honbe za tým, aby boli trendy a „in“,  vyhadzovali von všetko staré.

Na smetiskách a vo zberných dvoroch končili a ešte často končia úplné poklady. Krásne staré komody, truhlice, stoly a stoličky. Domov si pritom mnohokrát priniesli lacný a nekvalitný nábytok, ktorý občas nemal ďaleko od gýču.  Ale tešili sa, že sú konečne moderní. Bohužiaľ taká bola doba.

Čas, keď sme boli od európy oddelení ostnatým drôtom a obchody zívali prázdnotou, na ľuďoch zanechal nepríjemné následky.

Dnes je konečne trend iný.

Ľudia pochopili a ocenili hodnotu starých vecí,

ktoré nám slúžia už roky a preveril ich čas. Tento nový  trend je veľmi osviežujúci a praje hlavne originalite a osobitému interiéru.

Veľmi sa teším, že klienti už neopakujú iba to, čo vidia v časopisoch a obchodoch, čo im núti reklama, ale dokážu urobiť svoj interiér originálny a jedinečný. Neboja sa prejaviť a ukázať, čo sa im páči.

Dokážu aj v modernom interiéri zladiť nové s krásou „stariniek“. Dokonca sa tomuto trendu prispôsobili aj výrobcovia, ktorí ponúkajú nábytok inšpirovaný históriou a vidiekom.

Zdroj: bydleni.idnes.cz

Prečo sú vidiecke štýly také obľúbené?

V modernom bývaní, ktoré preferuje tieto štýly, sa mixuje a kombinuje nové a moderné so starým a tradičným. Tieto štýly vyzdvihujú krásu prírodných materiálov a vážia si aj cenu tradícií a histórie.

Zdroj: byvaniehrou.sk

V interiéri sa preto preferujú prírodné materiály ako drevo, kameň, tehla atď… Nábytok má oku lahodiace tvary a rovnako aj farby. Priznané a cenené sú opotrebené a ošúchané časti na nábytku, staré kovania, starožitné doplnky a pohodu dotvára príjemný textil.

Aj vás čaro minulých čias tak priťahuje?

Hlavne preto, že tento štýl nám pripomína staré dobré časy. Letá a prázdniny strávené u našich starých rodičov na dedinách, v starých chalúpkach, kde sa zastavil čas. Ktoré boli síce malé a staré, ale dávali nám pocit pohody a lásky…

Spomíname si na stodoly plné dobrodružstva, povaly plné tajomstva a záhrady, kde sme si pripadali ako objavovatelia sveta.

Pripomína nám dobu, keď čas plynul pomalšie a rodiny a susedia sa spolu častejšie schádzali. Keď sa žilo veselo, súdržne a ľudia si pomáhali nielen na poli, v záhradách, ale aj pri svojpomocných stavbách domov. Keď dobe nevládla len honba za úspechom a peniazmi, ale radosť zo života tu a teraz.

Keď slová: „nestíham a nemám čas“, neboli dennodenným heslom vystresovaných ľudí.  Žilo sa síce ťažko, ale tak akosi skutočnejšie.

Aký nábytok patrí k týmto štýlom?

Aj keď najčastejšie si pod pojmom provance, vintage a shaby shic  predstavujeme biely nábytok s patinou, nie je to celkom tak… K týmto štýlom prislúchajú aj iné pastelové alebo zemité farby, ktoré nájdeme za oknom. Zelená ako farba machu, modrá ako farba mora, krémová ako farba piesočnej pláže, fialová a ružová ako farba kvetov ruže a levandule, atď… Všetky odtiene vychádzajú vždy z prírody.

Zdroj: styly-byvania.blogspot.com

Z našich tradícií čerpá vidiecky a rustikálny štýl, kde je základom prírodné, alebo tmavo morené drevo, nábytok natretý bielou, modrou, alebo zelenou farbou, hodne textilu z prírodných materiálov, ako ľan, bavlna, režné plátno a batikovaný textil. Neodmysliteľnou súčasťou sú tkané koberce, koža, výšivky a čipky.

Opotrebovanosť nábytku, ktorá môže byť originálna, alebo na novom nábytku iba imitovaná,  v nás vzbudzuje pocit bezpečia. Lebo ak je niečo staré a stále nám to dobre slúži, tak je to určite kvalitné a bezpečné.

Rovnako drevo, kameň a tehla, ktoré sú priznané v interiéri navodzujú pocit istoty a ochrany pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho sveta. Sú to materiály, ktoré odolávajú času a prežijú stáročia.

A ja sa teším, že na slovensku sa konečne začnú opravovať krásne staré kúsky nábytkov a doplnkov, ktoré by ešte pred časom skončili na smetisku. Miesto toho nám budú skrášľovať domov a občas aj pripomínať lásku našich deduškov a babičiek… Krásu úrodného kraja plného letnej vône lúk, sena a zrejúceho obilia a pohodu a kľud vidieka zaplaveného slnkom.

Zdroj: modrastrecha.sk

Ak vás čaro starých čias oslovuje, radi sa obklopujete krásnymi vecami, tak by vás mohol zaujať online kurz, v ktorom sa naučíte priamo zo svojho domova, vyrobiť si krásne čipky, ktoré sú romantické a perfektne sa hodia práve na dozdobenie interiérov zariadených v tomto duchu a štýle. Je to kurz paličkovania, ktorý vás naučí vytvárať takú krásu, ako to voľakedy dokázali naše babičky.

Kurz pre začiatočníkov začína 1.7.2018 a do kurzu pre pokročilých sa môžete prihlásiť už len dnes a zajtra, teda 27.6.2018. Ak vás téma zaujala, viac informácií nájdete tu:

online kurz pre začiatočníkov

online kurz pre pokročilých

 

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.