Rekonštrukcia v nedohľadne a vy už nutne potrebujete doma zmenu?

Ak už dlhšie túžite po zmenách v byte, ak si ho chcete skrášliť, alebo čaká vás rekonštrukcia, či snívate o novom nábytku, ale ešte stále na to nemáte dosť peňazí, tak vám poradím jeden tip, ktorý vás nebude stáť  veľa peňazí, ale urobí vám veľa radosti. Aj za málo peňazí a času viete urobiť veľkú zmenu.

Kým príde ten čas, že sa pustíte sa do finančne nákladných a časovo náročných prerábok, urobte si zatiaľ jedno malé potešenie pre seba. Vytvorte si len pre seba doma malé zátišie, také oddychové miesto. Vytvorte si len pomocou pár eur svoj malý útulný kútik, kde budete s radosťou relaxovať, ktorý vám dodá trochu spokojnosti a potešenia, kým prídu na rad veľké zmeny.

Prvý krok k novej radosti:

Stačí vám staré kreslo, nové tienidlo na staršiu lampu, starší stolík otapetovaný samolepiacou tapetou, alebo urobený hoc len z natretej bedničky od ovocia, či zeleniny a vaša obľúbená kniha, časopis, obrázok, či fotka. Je fajn, ak toto zatiaľ provizórne miesto bude na prvý pohľad milé pre vaše oči. Ak sa na neho budete tešiť.

A teraz druhý krok:

Každý deň si vedome nájdite chvíľku, aby ste mohli vo svojom novom kútiku posedieť. Stačí 10-15 minút. Napríklad keď prídete z práce a uvaríte si doma kávičku a potrebujete si oddýchnuť a preladiť sa z pracovného tempa na to oddychové – domáce.

zdroj: internet

Choďte do svojho kútika, popíjajte kávu, či čaj a tešte sa z drobnej zmeny, ktorú ste si dopriali. Tu je vaše malé kráľovstvo, kde môžete oddychovať, alebo plánovať väčšie zmeny v byte. Môžete tam mať po ruke katalógy, či časopisy s inšpiráciami, alebo len dobrú knihu, či album s fotkami.

Je úplne jedno, čím sa obklopíte, hlavne vám to musí robiť radosť.

Prečo vám to radím? Príprava na rekonštrukciu, alebo stavbu domu nie je jednoduchá. Je to zložitá, namáhavá a zdĺhavá činnosť, ktorá vás môže časom vyčerpať. Už len šetrenie financií je obtiažne. Snažíme sa nekupovať nič zbytočné, aby sme ušetrili čo najviac a najrýchlejšie. Ale zabúdame sa starať o seba a robiť si malé radosti. Preto veľa energie vydáme, ale späť ju nedočerpáme a tak sme unavení, mrzutí a smutní, že nejde všetko tak, ako by sme chceli, že to nejde ľahšie a rýchlejšie.

A práve takéto drobné radosti, ktoré si pre seba urobíme, nás môžu dobiť chýbajúcou energiou a môžu byť takým „medzistupňom“ medzi starým stavom vecí a chystanými životnými zmenami. A čo robiť, ak v byte nemáme naozaj miesto, na vytvorenie svojho „relaxačného kútika“?

Nevadí, ponúkajú sa aj iné možnosti malej a časovo a finančne nenáročnej zmeny.

Môžete si napríklad skrášliť kuchyňu. Vytvorte si pekné a zaujímavé prestieranie, naaranžujte kvety na stôl alebo na okno.

Milujete len tak relaxovať v posteli, čítať knihy, alebo pozerať z nej televízor? Tak sa povenujte spálni. Ušite si, alebo kúpte nový prehoz na posteľ, doplňte vankúšiky, zaveste nad posteľ pekný obraz, alebo fotogalériu vašich najkrajších životných momentov, alebo si urobte zo zvyšku záclony princeznovské nebesá, na ktoré naaranžujete biele vianočné svetielka, či zaujímavý doplnok na stenu…

zdroj: living.cz

Je vaša chodba, alebo izba nudná a už nutne potrebuje rekonštrukciu? Kým ten čas príde, kúpte dve rolky zaujímavej tapety a oživte ňou jednu stenu. Ušite si k tomu nové kreatívne poťahy na vankúšiky na gauč či válendu (zo starých obrusov, oblečte ich do starého svetra, alebo použite manželovú vyradenú košeľu) a zmena bude dokonalá. Ak nechcete tapetovať, nalepte na stenu samolepiacu dekoráciu. Za pár eur si urobíte veľkú radosť.

zdroj:living.cz

zdroj:dran.webnoviny.sk

Nápadom sa medze nekladú. Čím vám zaujímavý nápad urobí viac radosti, tým lepšie.

Ako na to? Keďže tieto úpravy sú dočasné, iba dovtedy, kým príde čas rekonštrukcie „od podlahy“, dovoľte si byť hravý a kreatívny. Vytvorte si svoj kútik pomocou drobných nenáročných zmien, ale za to s veľkým nadšením a s radosťou z tvorenia.

Poobzerajte sa, čo už v domácnosti máte. Staré poháre, rôzne skleničky? Nepoužívanú deku, alebo krabice, ktoré ste chceli zahodiť? Obrázok s obitým rámom?

zdroj: wonderfuldiy.com

Nezahadzujte, ale recyklujte a vytvárajte svoju vlastnú krásu.

Lepte, farbite, batikujte, prišívajte, vymýšľajte. Stačí vám k tomu fantázia, lepidlo, farby, zvyšky textilu a trošku času. Cez víkend, alebo prázdniny je  ideálne  do tohto procesu zapojiť aj deti. Uvidíte, že budú nadšené. Dokonca vám prinesú aj svoje vlastné nápady.

zdroj:woohome.com

Popri tom si dovoľte uvoľniť aj svoju detskú dušičku, ktorá je schovaná hlboko pod tvárou dospelosti. Nemyslite na stres, starosti, ale sústreďte sa na tvorenie tu a teraz. Dovoľte si byť chvíľku veľkým dieťaťom tak, ako keď ste boli malé dieťa, bezstarostné a šťastné.

Myslím, že šťastie je to, čo nám všetkým v dnešnej hektickej dobe tak veľmi chýba.

Spočiatku to pôjde ťažko, to verím, lebo v dospelosti sme zovretí v mantineloch, ktoré nám hovoria, čo sa môže a čo nie, čo je pre dospelých už nevhodné, alebo tabu.

Ale kto to vraví? Nič sa predsa nestane, ak doma na pár hodín uvoľníte to neposedné a výmyselné dieťa, ktoré je tam hlboko vo vás ukryté.

Ak si dovolíte byť chvíľu bláznivý a prehodíte svoje myšlienky z roviny: „to sa nerobí, už máš predsa svoje roky, či to sa nepatrí“ do roviny: „toto mi prináša radosť a to chcem teraz naozaj robiť a nezaujíma ma, kto čo hovorí“, uvidíte, ako si to užijete.

zdroj:dran.webnoviny.sk

A tu prinášam aj zopár jednoduchých tipov a trikov, ako si oživiť svoje bývanie:

https://www.living.cz/celo-postele-100x-jinak-2/27/

32 Crazy Things You Will Need In Your Dream House

33 Best Christmas Decorating Ideas for Your Bedroom

 

 

 

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.