Ako sa dostať od nápadu až k realizácií rekonštrukcie?

Prídete domov z práce a po vstupe do bytu dostanete nápad: „už sa teším na koncoročné prémie, naša kuchyňa by veľmi potrebovala zmenu“.

alebo

Pozeráte lifestylovú reláciu v TV a veľmi sa vám páči, ako je prerobený byt, v ktorom sa aktéri pohybujú. Byt je presne ten istý typ v akom bývate vy  a zrazu príde nápad:  „takto nejako chcem, aby to u nás vyzeralo.“

alebo

Boli ste na návšteve u kamaráta zo školských čias a u neho ste videli skvelé riešenie prerábky bytu, tak ste sa ho opýtali na cenu. Po odpovedi ste zistili, že by ste to asi zvládli aj vy a tak zauvažujete: “ aj náš byt už nejaký čas volá po zmene, ideme do toho?“

Ako však pretaviť myšlienku do reality?

Trápia vás otázky, ako: „Veď keď budeme chcieť vymeniť jadro, určite bude treba stavebné povolenie, alebo ohlášku, rovnako pri spojení obývačky a kuchyne do veľkej jedálne.“ A tisíc ďalších.Chce to ale najprv riadnu prípravu. Ako nájsť dobrého vodára, elektrikára, majstrov na toto a tamto; a vôbec, kade v tomto byte vedú elektrické drôty, voda a odpad?

No nič, dnes nemám čas riešiť to, porozmýšľam nad tým zajtra. Poviete si v jeden deň. V druhý deň ste prišli z roboty príliš unavený. V tretí deň vás pohltili nákupy … a tak to ide nejaký čas. Nápad by bol, ale do realizácie sa vám veľmi nechce.

Na reláciu v telke ste pomaličky zabudli, na návštevu u kamoša pomyslíte len v zmysle, že to tam má pekné a koncoročné prémie nakoniec zhltlo niečo, čo bolo ďaleko dôležitejšie ako sen o parádnom byte.

Tá myšlienka je síce lákavá, ale kto vie, kde vôbec začať…  A tak sa rekonštrukcia odkladá, lebo … V duchu si vymenujete „aj tisíc dôvodov“, prečo do toho neísť hneď.

 

Mnoho z našich plánov (nie len s rekonštrukciou bývania) končí takto. Ostanú len snami a plánmi. Veď to nie je týždenný nákup, kedy viete, že máte v rukách presný obnos peňazí a potrebujete kúpiť mlieko, paradajky a na nedeľu jeden knedlík a kačicu.

Tak ako sa konečne rozhýbať a kde začať?

Máte dve možnosti. Buď sa v tom plácať sami a hľadať informácie u kamarátov, na internete a v časopisoch, alebo nakupujte u odborníkov!

Nie nie, nemám ani tak na mysli odborníkov na jednotlivé rekonštrukčné práce. Mám na mysli niekoho, kto si s vami sadne, pomôže vám urobiť pekný a praktický návrh, rozpočet, prípadne návrh zmien a kto vám poradí, aká je najlepšia podlaha do izby ak máte malé deti, či je lepší vinyl, alebo laminát, aké bude v kuchyni vhodné svetlo a či by ste v obývačke LEDku mali dať „len“ do kútika, kde budete čítať, či aj do vitrínky a tisíc iných drobností.

Možno si poviete, že:  investovať do bytového dizajnéra sa mi zdá príliš drahé.

No iste, zadarmo to nebude, no práve on vám zaručí, že neskôr sa vaša rekonštrukcia nepredraží o položky „s tým sme teda nerátali“. Alebo si o pol roka po rekonštrukcii nebudete búchať hlavu o  múr, že „na toto sme nemysleli a mali sme to urobiť  inak.“ Ukáže vám nápady, na ktoré by ste sami neprišli a vytiahne z vášho bytu to najlepšie riešenie. A hlavne, pomôže vám vytvoriť váš osobitý domov, ktorý bude vašim spoločníkom dlhé roky.

Ale hlavne, ušetrí vám kopu času, peňazí a hlavne nervov. A to je v dnešnom rýchlom svete na nezaplatenie. 😉

Často sme totiž ochotní investovať peniaze, do nového modelu inteligentného telefónu, ktorý aj tak o dva roky vymeníme za druhý.  Do služieb odborníka ako je dizajnér však nie. Pritom byt tu s nami bude oveľa dlhšie a musí splňať oveľa viac funkcií a kritérií, aby sa nám aj celej rodine v ňom dobre bývalo dlhý čas. Zaslúži si preto naozaj zodpovedný a odborný prístup.

Váš domov je miesto, kde sa musíte cítiť pohodlne a spokojne a zaslúži si predsa nie len to najlepšie, ale aj najsprávnejšie riešenie.

A pokiaľ ste fanda do bývania, je to vaše hobby a milujete zariaďovanie, vymýšľanie nových kombinácií, ladenie detailov a doplnkov, tak si dajte šancu, naučiť sa aspoň základné a dôležité pravidlá dizajnu. Naučiť sa urobiť si návrh, plán a vizualizáciu, aby ste hneď na začiatku presne vedeli kam smerujete a ako sa tam krok po kroku aj dostanete.  Aby vaše bývanie vyzeralo ako zo žurnálu a nie ako z výpredaja 😉

Pokiaľ sa chcete vo svojom hobby zdokonaliť a niečo nové sa naučiť, nakuknite na stránky s akciami, workshopmi a kurzami pre verejnosť, ktoré práve z toho dôvodu poriadam. Možno si niečo vyberiete. Bude to robiť radosť nielen vám, ale hlavne vašemu bytu.

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.