Deň 2
PRACUJEME S PRIESTOROM A OPTICKY HO MENÍME
- CHYBA č.5rôzne výšky nábytku
Pri výbere nábytku a zariaďovaní dobre zvážte rozmery nábytku, hlavne jeho výšku. Prečo?
Pokiaľ je pri sebe uloženého viac nábytku v rôznych výškach, tieto "výškové skoky" nepôsobia na naše oči a vnímanie priestoru príjemne. Oveľa lepšie vyzerá, ak vedľa seba stojaci nábytok má rovnakú, alebo veľmi podobnú výšku. Priestor vyzerá "ujednotene a ucelene".
Môj tip: Pri výbere sledujte výšky nábytku, ktoré by mali byť rovnaké, aspoň pre vedľa seba stojací nábytok, resp. nábytok na jednej stene, alebo v jednej miestnosti. Držte sa pritom jednej, alebo dvoch výškových hladín.
Takto zariadený priestor vyzerá harmonickejšie, príjemnejšie a čistejšie. Viď priložený príklad. Porovnajte si, ako tieto dva rôzne príklady na vás pôsobia.
zopakujeme si to:
Chyba č 5:
* nábytok má rôzne výšky
Rôzne výšky nábytku vytvárajú to, že priestor vyzerá neusporiadane, výškové skoky nie sú pre naše oko harmonické.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* pri výbere nábytku zvažovať a snažiť sa zladiť jeho výšku
Ujednotená výška nábytku vytvára pocit harmónie a usporiadanosti.
- CHYBA č.6miešate rôzne štýly
Aj vyberanie nábytku a doplnkov do svojho bytu, má nejaké zásady. Vždy vyberajte nábytok v rovnakom, alebo príbuznom štýle. Aby vám to spolu celé pekne ladilo.
Napríklad pokiaľ ste vyznávači škandinávskej čistoty a jednoduchosti, tak ju nemiešajte s noblesnými nábytkami zo štýlu glamour. Pokiaľ chcete moderný minimalizmus, tak si nekupujte nábytok, ktorý vyzerá ako vidiecky, ak sa vám páči retro, tak ho nemiešajte s industriálom.
Áno dizajnéri to tak občas robia a vznikajú zaujímavé kreácie, ale treba na to veľa citu. Preto ak so zariaďovaním začínate, držte sa radšej jedného štýlu, tak nič nepokazíte.
Môj tip: Ak si nieste istí, či sa vybratý nábytok k sebe hodí, tak si z neho vytvorte vzorkovník. Naukladajte si obrázky nábytku vedľa seba a hneď uvidíte, či sa komponenty k sebe hodia alebo nie.
Dodržujte aj základnú farebnosť, ktorú ste si vybrali a ktorá je pre váš štýl charakteristická, aby bol vás výber čo najpresnejší a najharmonickejší.
zopakujeme si to:
Chyba č 6:
* miešate medzi sebou rôzne štýly nábytku a doplnkov
V interiéri je mix moderného a rustikálneho štýlu. Pôsobí to chaoticky a nejednotne.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* urobte si dopredu vzorkovník, aby ste videli, či sa vybraté komponenty k sebe štýlovo hodia
Celý interiér v jednotnom elegantnom glamoure, zladený farebne, aj celkovo v konzistentom štýle. Interiér pôsobí jednotne a harmonicky.
- CHYBA č.7priveľa výrazných drevodekorov
Veľmi často sa stáva, že vyberáte viac rôznych typov dreva, alebo drevodekorov do jedného priestoru. To môže byť problém, lebo ak sú vzorky dreva výrazné, budú navzájom pôsobiť rušivo. Ak vyberáte veľmi odlišné odtiene, môže nastať problém, keď jeden dekor ladí do siva, druhý do žlta a tretí do hneda.
Pravidlom je, že v priestore by mali byť najviac dva druhy dreva, resp. drevodekoru. Ak to nejde inak a máte napríklad veľmi výraznú podlahu, vyberte radšej jednofarebný nábytok.
Typickým príkladom je, že neviete ako zladiť podlahu a nábytok, ak majú obe štruktúru dreva.
Tu je môj tip: Vyberajte vždy príbuzné farby drevodekoru tak, aby spolu ladili. Vzorky si k sebe priložte. Nepoužívajte v jednom priestore viac, ako dva druhy dreva, resp drevodekoru.
To, ako sa podlaha bude hodiť k nábytku, si viete aj simulovať v aplikácii od Eggeru, ale majú ju už aj iní výrobcovia, alebo predajcovia podláh.
Vizualizátor podláh je super aplikácia, ktorá vám ukáže, ako sa vybratá podlaha hodí k vášmu nábytku.
Použitie je jednoduché:
Odfoťte si svoju izbu s nábytkom, alebo si urobte fotku nábytku v obchode. Vložte túto fotku do aplikácie a potom si vyberte z ponuky Eggeru podlahu, ktorá sa vám páči. Aplikácia vymení podlahu na fotke, za tú konkrétnu, ktorú ste si vybrali. Hneď uvidíte, či sa podlaha a nábytok k sebe hodia či už farebne, alebo kresbou dreva. Takto si môžete simulovať rôzne podlahy a nájsť k vášmu nábytku tú najvhodnejšiu.
Vizualizátor je zdarma a jeho použitie je úplne jednoduché. Nájdte ho tu:
https://www.egger.com/shop/cs_CZ/produkty/podlaha/vizualizator
zopakujeme si to:
Chyba č 7:
* kombinujete veľa druhov drevodekorov
* vybrali ste veľmi výrazné štruktúry a preto sa navzájom rušia
V priestore je veľmi výrazná podlaha a tiež dosť výrazný dekor na kuchynskej linke.
V jednej miestnosti je nábytok troch odlišných farieb dreva a drevodekoru. Pôsobí to chaoticky.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* kombinujte najviac dva druhy dreva v miestnosti
* vyberajte menej výraznú štruktúru, alebo ju kombinujeme s jednofarebným nábytkom
* vzorky k sebe prikladajte
Veľmi pekne zladený drevodekor na kúpelňovom nábytku, podlahy a dekor obkladu.
Pri výbere prikladáme vzorky podlahy, obkladu a nábytku k sebe, aby sme videli, či nám sedí odtieň a nebijú sa navzájom výrazné dekory dreva.
- CHYBA č.8neprávne vybraté vzory vzhľadom k priestoru
Ak vyberáte výraznú podlahu, tapetu, alebo obklad, myslite na to, pre aký priestor to vyberáte.
Často totiž vyberáme na základe momentálneho pocitu, že sa nám to páči. V katalógu, alebo v obchode to môže vyzerať výborne, lebo je to nastajlované vo veľkom, nasvetlenom priestore. Keď však rovnaký obklad, alebo podlahu, či tapetu dáme do malého bytu, tak výsledok môže byť prekvapivo odlišný.
V malom priestore konkrétny vzor nevynikne, ale naopak priestor opticky zmenší, zúži, takže celkový dojem je úplne odlišný ako sme zamýšľali. Hlavne vtedy, ak vyberáme vzory s pruhmi a uložíme ich nesprávnym smerom, môžeme priestor opticky ešte viac zmenšiť, či zúžiť.
Môj tip: Do menších priestorov vyberajte vzory opatrne. Radšej vyberte menší vzor, alebo vzor, ktorý priestor opticky zväčší, alebo rozšíri, nie naopak.
Na toto si dávajte pozor na všetkých dekoroch s veľkým, alebo výrazným vzorom, ako sú tapety, dekoračné omietky, podlahy, obklady, vzorovaná dlažba a podobne.
zopakujeme si to:
Chyba č 8:
* veľký vzor opticky priestor zmenší
* pruhy a pásy uložíte tak, že priestor ešte viac zužujú
Veľký vzor priestor opticky zmenšuje. Izba môže vyzerať preplnene a tým pádom menšia.
Zvislý (vertikálny) vzor úzky priestor opticky ešte viac zužuje.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* do malých priestorov nevyberajte veľké vzory
* vzory ukladajte tak, aby ste priestor opticky zväčšili
V tom istom priestore, hlavne ak je menší, pôsobí vhodnejšie menší vzor.
Vodorovný (horizontálny) vzor priestor opticky rozširuje.
VRÁTIŤ SA:
Zajtra vám e-mailom príde tretia lekcia kurzu.