Deň 3
PRACUJEME S DOPLNKAMI
- CHYBA č.9nesprávne zavesené dekorácie
Pri zariaďovaní sú veľmi dôležité dekorácie a dokončenie do detailov. A tu zohrávajú hlavnú úlohu doplnky, ktoré sú takým zlatým klincom interiéru.
Pri vešaní doplnkov na steny, ako sú obrazy, hodiny, zrkadlá a podobne, sa musíme prispôsobiť priestoru a líniám, ktoré v priestore máme. Napríklad obraz by mal byť zavesený vo výške tak, aby ladil s výškou nábytku. Alebo by mal lícovať s nábytkom nad ktorým visí.
Pokiaľ zavesíme dekorácie v rôznych výškach, tieto "výškové skoky" nepôsobia na naše oči a vnímanie priestoru príjemne. Priestor vyzerá jednotnejšie a upravenejšie, ak pri vešaní dekorácií rešpektujeme okolité línie nábytku, alebo dverí a okien a držíme sa ich.
Môj tip: Pri vešaní doplnkov sledujte línie a rozmery vedľa stojaceho nábytku a prispôsobte sa im.
Takto zariadený priestor vyzerá harmonickejšie, príjemnejšie a čistejšie. Viď priložený príklad. Porovnajte si, ako tieto dva rôzne príklady na vás pôsobia.
zopakujeme si to:
Chyba č 9:
* doplnky a línie nábytku nesedia, vešiate doplnky "od oka"
Obrázky sú zavesené bez toho, aby lícovali s líniami výšky nábytku, alebo šírkou nábytku.
Obraz nelícuje s hranou postele, pôsobí to rušivo.
Asymetricky rozvešané obrázky, ktoré lícujú s hranami nábytku (podľa výšky, alebo podľa šírky nábytku). .
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* pri vešaní dekorácií zohľadňujte okolité línie nábytku
Ak sú obrázky zavesené vo výške knižnice, priestor vyzerá harmonickejšie.
Prvý obrázok je vo výške skrine, ale druhé dva už nie. Pôsobí to divne a nevyvážene.
Horná hrana obrázkov lícuje s výškou dverí, ale zrkadlo na náprotivnej strane už s hranou dverí nelícuje. Vhodnejšie by bolo vybrať väčšie zrkadlo.
- CHYBA č.10viac obrazov vedľa seba vešiame náhodne
Zaujímavým prvkom sú obrazy, obrázky a galérie z nich. Jeden obraz nad sedačkou môže byť pre niekoho nudný a ak máte viac malých obrázkov, tak je fajn vytvoriť z nich na stene malú galériu. S ňou sa vieme pohrať a vytvoriť rôzne variácie rozvešania, podľa štýlu interiéru a podľa svojho cítenia.
Ako sa tvorí galéria obrázkov?
Zase máme rôzne možnosti a to použiť symetrické, alebo asymetrické rozloženie. Pri tvorbe galérie s viacerými obrázkami sa držte mojich tipov a neurobíte chybu. Ak chcete harmóniu a stabilitu, použite symetricky zavesené obrázky.
Môj tip: pri symetrickom rozložení
-obrázky musí niečo spájať (buď veľkosť, rámiky, alebo štýl maľby)
-môžete použiť rôzne veľkosti, ale vtedy vyberte rovnaké rámy
-pri vešaní sa držte geometrických vzorov (šablón), alebo ich zaveste zrkadlovo
-nechajte medzi obrázkami rovnako veľké medzery
Takéto rozloženie obrázkov vyžaruje kľud, stabilitu a pôsobí harmonicky a "upratane". Pre niekoho to ale môže byť nuda a uprednostní trochu originality a dynamickej energie v asymetrickom zavesení.
Môj tip pri asymetrickom rozložení:
-môžete vybrať obrázky rôznych veľkostí aj rámikov, ale niečo by mali mať spoločné, napríklad mali by byť čiernobiele, alebo mali by mať rovnaký štýl maľby
-ak použijete rovnakú veľkosť aj farbu, tak ich uložte asymetricky
-ak zvolíte rovnakú farbu rámikov, môžete vybrať rôzne veľkosti a tvary
- naopak, ak zvolíte rovnakú veľkosť, môžete vybrať rôzne štýly
-rozvešajte ich asymetricky, ale podľa určitého vzorca
V každom prípade pri vešaní obrázkov musíte postupovať podľa šablóny, ktorú si vopred zvolíte.
Pokiaľ sa nebudete držať týchto pravidiel, je možné, že budete mať peknú obrázkovú galériu, ale nebude pôsobiť dobre. Môžete vytvoriť podivný miš-maš, ktorý je skôr chaos a neporiadok, ako galéria obrázkov.
zopakujeme si to:
Chyba č 10:
* pri vešaní viacerých obrázkov nepostupujete podľa premyslenej šablóny
* obrázky nespája ani veľkosť, ani tvar, ani rám a ani štýl
Obrázky rozvešané bez ladu a skladu. Pôsobia chaoticky a neupratane.
Obrázky ujednotené rámikmi aj štýlom zavesené podľa šablóny, do tzv. do pomyselného kríža.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* premyslite si šablónu podľa ktorej obrázky zavesíte
* vyberajte obrázky podľa toho, čo ich spája (rám, veľkosť, štýl alebo tvar)
Obrázky uložené do tvaru kosoštvorca. Ujednotené sú farbou rámikov a čiernobielym štýlom. Majú rozdielne veľkosti, ale rovnaké medzery medzi sebou a rovnaký typ rámiku.
Obrázky majú rôzne tvary aj rámiky, ale uložené sú do tvaru obdĺžnika, ktorý lícuje s rozmerom sedačky.
- CHYBA č.11kuchyňa je nepraktická
V kuchyni je dôležitá ergonómia a správne rozloženie pracovnej plochy. Aby sme mali všetko poruke, aby sme sa veľmi nenabehali a aby sme sa nemuseli veľa zohýbať, alebo šplhať po stoličkách, treba dodržať funkčné zóny a ich nadväznosť.
A práve tým často spomínaným pravidlom je správna nadväznosť jednotlivých úkonov v kuchyni.
Môj tip: Skontrolujte si, či máte pracovné časti v tomto poradí: chladnička (vyberiem) - drez (opláchnem) - varná doska (vložim do hrnca)
Toto rozloženie je praktické a môže byť v smere hodinových ručičiek, alebo proti smeru, podľa toho či ste praváci, alebo ľaváci, alebo ako sa vám lepšie pohybuje - v akom smere.
Mali by sme to dodržať v rôzne usporiadaných kuchyniach. Inak robíme kopec zbytočných pohybov a nabeháme sa. Ak sú jednotlivé zóny aj na seba vhodne naviazané, ale sú od seba veľmi ďaleko (často sa to deje vo veľkých kuchyniach), tak je pohyb po kuchyni veľmi únavný a gazdinka sa viac nabehá, ako musí. Preto je vhodné premyslieť zariadenie a umiestneni spotrebičov ešte pred tým, ako budú natiahnuté inštalácie vody, plynu a odpadu.
Prikladám pár grafík, aby ste presne vedeli, ako je to myslené. Pri vhodnom rozložení zón sa vám bude v kuchyni dobre pracovať. Schválne, skúste si pozrieť katalógové kuchyne aj u známych predajcov, kolkí toto jednoduché, ale veľmi praktické pravidlo ignorujú.
zopakujeme si to:
Chyba č 11 :
* nemáte dodržaný pracovný trojuholník (chladnička-drez-varná doska), máte to poprehadzované
* jednotlivé zóny máte ďaleko od seba
Možnosti pracovných trojuholníkov v kuchyni.
Rôzne typy kuchyne a rozloženie funkčných zón. Čím sú strany pomyselného trojuholníka kratšie, tým menej sa v kuchyni gazdinka nabehá.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBRE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* ideálne je mať rozloženie : z chladničky do drezu a odtiaľ do hrnca
* pracovné zóny by ste mali mať na 2-3 kroky od seba
V kuchyni treba mať skutočne dobre rozvrhnuté funkčné pracovné zóny, aby ste mali všetko prakticky poruke.
- CHYBA č.12neprávne umiestnenie osvetlenia
Svetlo je jedným z veľmi dôležitých substancií pekného a praktického interiéru. Už pred samotným zariaďovaním musíte na množstvo svetla v priestore myslieť.
Ak je svetla málo, treba interiér doplniť o jasné a svetlé farby, lesklé a zrkadlové materiály. Naopak, ak máte v byte svetla veľa, môžete kľudne ísť aj do tmavých a matných farieb. Do priestorov, kde nemáte okno, sa dá v určitých prípadoch v rodinných domoch doviesť denné svetlo tzv. svetlovodmi.
Nedostatok denného svetla je nutné doplniť umelým osvetlením. Ale nielen to.
Zdrojmi umelého osvetlenia (lampami, lustrami, led pásmi, bodovkami, atď.) dokážete priestor modelovať, zútulniť, upriamiť na určité miesta pozornosť a používať ich aj ako peknú a zaujímavú dekoráciu. Mať iba jeden centrálny luster v izbe, je už veľmi málo. Čím viac rôznych druhov osvetlenia, lámp a lampičiek, tým lepšie využitie priestoru v zimných dňoch, keď je málo slnečného svitu, alebo večer, keď je tma.
Na to je ale nutné myslieť už dlho dopredu, keď sa plánuje elektrická inštalácia. Inak budete špatiť pekný interiér predlžovačkami. Tiež treba vybrať vhodnú farbu osvetlenia. V kuchyni by napríklad mala byť nad pracovnou plochou neutrálna farba osvetlenia, aby nám neskresľovala farbu potravín, alebo nad pracovným stolom by malo byť biele svetlo, aby sme dobre videli na prácu. Takéto osvetlenie pôsobí chladne. Náladové lampy by zase mali mať žlté svetlo, aby zasvietené lampy pôsobili útulne.
Dnes už existujú špecializované štúdiá, ktoré riešia komplexne osvetlenie celého domu. Na čo myslieť pri plánovaní lámp a osvetlení?
Môj tip: pri výbere je dôležité myslieť na priestor ako celok, aby každá časť mala správne a vhodné osvetlenie:
-premyslieť si, ktoré svietidlo vydáva aké svetlo (silu, smer lúčov, tvar svetelného kužela)
-predstaviť si, akú časť miestnosti bude osvetľovať a predstaviť si svetlo v kombinácii s nábytkom a zariadením, na aké plochy dopadá svetlo
-vziať do úvahy, ako vysoko má byť lampa zavesená tak, aby dobre osvetľovala pracovnú plochu a pritom neoslňovala
-vybrať si vhodnú farbu svetla (pre príjemnú atmosféru žlté, pre osvetlenie na klasické domáce činnosti neutrálne a pre pracovné činnosti biele svetlo.)
Vybrať a vhodne umiestniť osvetlenie je občas riadna fuška. Ale výsledný efekt stojí za to. Prikladám pár interiérov na ukážku, ako sa dá s osvetlením čarovať.
Našla som vám aj pár praktických grafík, na ktorých je dobre vidieť niektoré pravidlá osvetlenia.
zopakujeme si to:
Chyba č 12:
* v priestore je málo denného svetla
* v miestnosti máte málo svetelných zdrojov
* lampy sú umiestnené nesprávne, takže neosvetľujú priestor vhodne
* farba osvetlenia nie je vhodná (môže skresľovať, alebo nepôsobí útulne, ale chladne)
Na vrchnných obrázkoch sú nevhodne umiestnené svetelné zdroje, ktoré tienia, alebo oslepujú. Na dolnom obrázku je správne umiestnené osvetlenie, ktoré vhodne osvetľuje konkrétnu plochu priestoru.
Príklad umiestnenia svetlovodu, ktorý privádza svetlo cez strechu do slabo osvetleného priestoru denným svetlom.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* snažte sa priestor zosvetliť farbami a lesklými plochami
* okrem hlavného lustra použite vhodne umiestnené bodové osvetlenie, lampy, príručné lampičky, led pásiky a podobne
* vyberte vhodné umiestnenie a správnu farbu umelého osvetlenia
Správne umiestnený svetelný zdroj dopadá vo vhodnom uhle a osvetľuje presne tú plochu, ktorú potrebujeme. Dôležitá je aj správna intenzita osvetlenia a jeho farba. Nesprávne umiestnený svetelný zdroj môže robiť tiene, alebo neosvetľuje plochu, ktorú potrebujeme
Projekt umiestnenia svetelných zdrojov v celom interiéri. Na umiestnenie jednotlivých prvkov a tiež elektrorozvodov treba myslieť ešte pred procesom stavby, alebo rekonštrukcie.
Tak, práve ste sa dozvedeli o 12-tich najčastejších chybách v zariaďovaní. Môže ich byť samozrejme aj viac, ale ja som vybrala práve tieto.
Toto je posledný tretí deň kurzu zdarma. Páčil sa vám? Inšpiroval vás?
Radi by ste študovali ďalej?
Ak by ste chceli ďalšie zaujímavé informácie o dizajne, tak máte možnosť vstúpiť do 15-dňového kurzu, v ktorom sa dozviete, ako plánovať správne zariaďovanie.
A mám pre vás pripravené prekvapenie, ako poďakovanie za to, že ste sa zúčastnili kurzu.
Informácie o kurze nájdete dolu keď kliknete na pravé tlačítko.
Ak chcete vedieť o 15-dňovom kurze viac, kliknite na toto tlačítko:
Vrátiť sa na začiatok kurzu: