Trendy v interiéroch na rok 2016

Mnohí sa ma pýtate, aké sú tohtoročné trendy v interiérovom dizajne. Tak v prvom rade sa trendy nemenia rýchlosťou svetla a nestriedajú z roka na rok. Premena je postupná a nové veci sa pomaly prelínajú so starými. Nedá sa povedať, že čo ste si kúpili minulý rok už nie je moderné.

Väčšiu a razantnejšiu zmenu vidíme až po viacerých rokoch. Moje postrehy čo bude naďalej „in“ sú tieto:

  1. Farebnosť
  2. Materiály a vzory
  3. Doplnky
  4. Inšpirácia dizajnérov
  5. Smer a odkaz dizajnérov

Zhrnula som ich do piatich bodov a teraz ich vysvetlím.

FAREBNOSŤ

janandhenrycom1farebnapaleta

Kráľovnou farieb je biela. Táto farba je nadčasová a zosobňuje svetlosť, vzdušnosť, čistotu. Interiér rozžiaruje a všetky materiály a farby popri nej vyniknú.

Ďalšie farby sú všetky pastelové a hlavne ich tlmené odtiene…

MATERIÁLY A VZORY

Táto doba sa vyznačuje mixovaním materiálov a štruktúr, aké v minulosti nebolo bežné. Využíva sa hlavne kontrast jednotlivých prvkov. Napríklad drsnosť betónu a lesk metalických materiálov, odkrývajú sa staré tehlové steny a kombinujú sa s lesklými povrchmi, do interiéru vstupuje krása a nedokonalosť starého dreva v kombinácii s novými modernými prvkami.

Maina-17-850x567byvaniejehra

Veľký boom zažívajú preto steny. Okrem prírodných prvkov znovu ožívajú tapety a hlavne vzory. Všetky geometrické a prírodné. Nielen na tapetách, ale aj na obkladoch a dlažbe.

54c08ed8bddc3_-_10-hbx-moroccan-bar-whittaker-0912-s2housebeautiful.com-farby2gallery-1447777813-blue-tree-bathpodlaha

 

DOPLNKY

Veľmi výrazným a dominantným prvkom sa stávajú visiace lampy, hlavne industriálneho typu. Visiace káble so žiarovkami, zväzky malých lámp, alebo drôtené geometrické tvary…. To všetko vyzerajúce ako z výrobných hál sa teraz presúva do domov a bytov…

janandhenrylampickx

 

A ako protiklad sú zase doplnky inšpirované prírodou, dokonca sama príroda v upravenej podobe nám prichádza do obývačiek. Stolíky z častí stromov, upravené konáre, kamene, prútie…. Všetko krásne čo príroda ponúka….Siluety, tvary a prírodné materiály, domácky vyrobené dekorácie.

 

INŠPIRÁCIA DIZAJNÉROV

Z predchádzajúceho už jasne vyplýva, že inšpiráciou je minulosť, hlavne v podobe retro štýlu. No a samozrejme naša príroda okolo nás. Tam sa dizajnéri nielen inšpirovali, ale vťahujú prírodu a prírodné materiály priamo k nám domov. To čo bolo doteraz len von sa presúva do interiérov.

carafes-791588_1280small-bathroom-sliding-door

 

SMER A ODKAZ DIZAJNÉROV

Dizajn má pre nás jasný odkaz. Vážiť si a chrániť čo máme. Byť hrdý na našu minulosť a tradície. Nezaťažovať životné prostredie, recyklovať, dávať starým veciam novú tvár a poslanie. Byt priateľský k našej matke zemi.

janandhenrycomsmall-bathroom-vanity

 

Zdroj: www.homedsgn.com, janandhenry.com, housebeautiful.com, www.benjaminmoore.com

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.