Tomášova cesta od predstáv ku práci dizajnéra

Pred časom mi Tomáš poslal správu, v ktorej ho oslovila firma na spoluprácu pri tvorbe vizualizácií. A dnes už Tomáš podniká sám na seba. Je z neho profesionálny dizajnér a musím povedať, že veľmi dobrý.

Som z toho veľmi nadšená, lebo k práci dizajnéra som mu trochu pomohla aj ja. On bol totiž jeden z mnohých dôvodov, prečo som začala vytvárať kurz pre začínajúcich dizajnérov. A tu je príbeh, ako sa to všetko vyvíjalo. Zaspomínali sme s Tomášom, ako to celé vzniklo.

Prečo si ma pred pár rokmi oslovil?

Prvý krát som ťa oslovil asi pred 2-3 rokmi, keď som potreboval poradiť. Tak som googlil 😀 a hneď na začiatku  vyhľadávania sa mi zobrazila tvoja stránka. Pozrel som si ju aj tvoje prace.

Povedal som si, že je to presne to, čo chcem robiť aj ja. Tak som ti napísal email a v zápätí si mi zavolala. V rozhovore si mi v krátkosti vysvetlila veci, ktoré som potreboval.

S čím si potreboval poradiť a pomôcť?

Nevedel som určiť  cenu mojich vizualizácií, ktoré som začínal robiť pre kamarátov a známych. Bál som sa pýtať od ľudí peniaze za návrhy, kedže som ešte nebol skúsený v oblasti návrhu interiéru a zároveň som bol zvedavý ako vlastne funguje dizajnér.

Pretože ma to veľmi bavilo a uvažoval som nad prácou dizajnéra ako o hlavnej činnosti. Potreboval som nájsť človeka, ktorý už má niečo za sebou a je ochotný mi poradiť. Som rád, že sme stále v kontakte a mám sa s kým poradiť, keď s niečím potrebujem pomôcť, alebo usmerniť.

Ako to bolo ďalej?

Tomásov návrh obývačky

Po pár vymenených správach , kedy som ti ukázal moje práce, si mi ponúkla, či by som ti nepomohol vypomôcť občas s tvorbou vizualizácií k tvojim návrhom, keďže máš veľa práce a nestíhaš.

Popritom si bola ochotná ma aj niečo naučiť. Samozrejme som to prijal a nejaký čas sme spolupracovali. Aj dnes sme v kontakte a som rád, že sa môžem s tebou občas poradiť.

Čo všetko si sa naučil?

Jeden deň si prišla so správou, že ideš robiť kurz pre začínajúcich dizajnérov. Opýtala si sa, či chcem kurz absolvovať, keďže som presne cieľová skupina, pre ktorú je kurz určený. A nech skontrolujem, či by si mohla ešte niečo do kurzu doplniť. Keďže ako začínajúci najlepšie viem, aké otázky mi ešte víria v hlave.

Tak sa aj stalo. Kurzom som prešiel a dalo mi to veľký prehlaď o tejto oblasti práce. Zistil som,

-ako si vybaviť živnosť,

-čo všetko k tomu potrebujem, aby som sa osamostatnil,

-tiež ako získať nových zákazníkov,

-ako vystaviť faktúru, ako pracovať, aby som mal vždy všetko uhradené,

-ako dať o sebe okoliu vedieť , ako si urobiť reklamu

-ako si nastaviť web a FB stránku

-a proste všetko, čo som potreboval vedieť, som zistil na tomto kurze. Odporúčam ho každému. Je to dobrý štart .

Aké vlastne boli tvoje začiatky?

Začínal som popri štúdiu na VŠ. Bolo to tak, že keď som sa mal učiť na štátnice na bakalára, tak som prokrastinoval a premýšľal nad úplne inými vecami 🙂 Hlavne ma trápilo to, že ak skončím VŠ, kde sa zamestnám a ako by som chcel bývať. Ako by som si zariadil byt a ako by to tam malo vyzerať. Tak som hľadal program, ktorý robí vizuály.

Začínal som v základnom programe Sweet Home, ktorý je zdarma. Tu som urobil miestnosť, z knižnice som vybral modely a ukladal som ich a ladil farby. Tento program robí aj render (fotky priestoru), tak som ho používal asi pol roka.

Tomášov návrh spálne

Potom som však objavil Sketchup a Vray, ktorý používam dodnes. Nadchol ma. SketchUp umožňoval x-krát viac funkcií a Vray vytvára super rendre.

Taktiež som založil vlastnú FB stránku“ „Artom Design“ aj webovú stránku www.artom.sk , kde propagujem svoje návrhy . Takto som si trochu finančne vypomáhal tvorbou pre známych popri štúdiu a zistil som, že je to moja vášeň a chcem sa tým po skončení VŠ živiť.

Vyzerá to celkom ľahko.

No vyzerá, ale začiatky boli ťažké. Mal som pocit, že nič neviem, bál som sa, nemal som suverenitu, rozbiehal som sa pomaly. Spočiatku si moje práce pozerali len známi a pár ľudí.

Dnes mám aj vďaka tebe na stránke už skoro 2000 lajkov a oslovujú ma ľudia úplne. Až tvoj kurz ma nakopol a toto všetko som sa naučil. Bez tvojich rád a skúseností by som sa v tom dlho plácal a nemal by som úspech tak skoro.

Jeden z Tomášových prvých návrhov

A vďaka škole , ktorá mi umožnila ako absolventovi ísť na zahraničnú stáž, ktorú som aj využil, som našiel firmu, teda kuchynské štúdio CULINA v Znojme, kde som bol 4 mesiace a zbieral skúsenosti. Po skončení stáže sa mi podarilo nájsť prácu v Kežmarku v interiérovom štúdiu KC Interier, kde kreslím a robím vizuál priamo do výroby, takže sa stále vzdelávam, hlavne čo sa týka technických vecí.

Keďže som odbor dizajnéra, ani návrhára nábytku neštudoval, tak každá informácia a skúsenosť je pre mňa veľké plus. Dnes už pracujem samostatne, mám svoju živnosť a som spokojný, že robím prácu, ktorú som si vybral a ktorá ma baví a živí.

Aká je najzaujímavejšia vec, na ktorej si doteraz pracoval?

Podarilo, sa mi pred časom získať zákazku pre jedného mladého fotografa, ktorému som navrhol celý 3 izbový byt v industriálnom štýle, ktorému som sa venoval asi 2 mesiace. Momentálne sa byt  prerába a dokončuje podľa návrhu a zatiaľ čo mi posiela klient fotky vyzerá to veľmi dobre.

Na FB stránke vizualizácia ešte nie je zverejnená, keďže sa čaká, kým bude byt celý hotový a potom sa zverejní odrazu vizuál aj reálne prerobený byt. Takže určite dajte stránke like,  ak to chcete vidieť 😀 Na stránke mám plno svojich návrhov. Veľmi ma bavia hlavne kuchyne.

Návrh bytu v industriálnom štýle.

Čo ťa na práci dizajnéra najviac baví?

Asi moje NAJ je, že vďaka práci v tejto oblasti ako interiérový dizajnér som v kontakte s novými ľuďmi, ktorým zároveň pomáham a ukazujem im, ako môže vyzerať ich nové bývanie ešte pred pustením sa do prerábky.

S niektorými som sa aj spriatelil a som im vždy k dizpozícii, keď budú niečo potrebovať. Veľká vďaka, že si mi pomohla sa naštartovať a rozbehnúť úspešnú kariéru.

Ak máte o kurz „Ako rozbehnúť kariéru dizajnéra“ záujem, viac informácií nájdete tu: https://slavkaramsova.sk/kurz-ako-rozbehnut-karieru-dizajnera/

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.