Príbehy slávnych domov z obľúbených filmov

Každý z nás už niekedy videl film, ktorý v ňom zanechal hlboký dojem. Často sa dej filmu spája s nejakým domom, jeho interiérom, alebo exteriérom. Niekedy hrá dom vo filme veľmi silnú úlohu, vytvára romantickú, tajomnú alebo strašidelnú atmosféru.

Tak sa poďme pozrieť na niekoľko zaujímavých domov.

Dom z filmu Mlčanie jahniat.

Film Mlčanie jahniat bol natočený v roku 1991 ako hororový thriller. Bol ocenený Oscarom za najlepší herecký výkon v mužskej aj ženskej hlavnej úlohe, za najlepšiu réžiu a scenár i ako najlepší film. Každý z nás, kto ho videl, si pamätá na obrovské napätie a strach vo chvíľach, kedy agentka (Jodie Foster) vstupuje do tmavého domu psychopata, sériového vraha a kanibala Bufala Billa, v ktorom mal vykopanú v pivnici hlbokú jamu, v ktorej väznil svoje obete.

Tento dom pôsobil vo filme svojim zjavom a tiež interiérom veľmi strašidelne a depresívne a týmto podčiarkoval atmosféru strachu a napätia vo filme.

Tento dom v koloniálnom štýle stojí v Pensylvánii od roku 1910. Od svojho postavenia sa v podstate veľmi nezmenil. Dom má 3 poschodia, 4 spálne, jedáleň a chodbu v tvare osemuholníka. Má stále pôvodné dubové podlahy, krby, obloženie, otapetované steny a členité okná. Vzadu k nemu prislúcha terasa a bazén. Samozrejme, jamu v pivnici nemá, tá bola vytvorená v ateliéri. 😉

Dom našla filmová producentka jeden večer a hneď ponúkla vtedajším majiteľom jeho nafotenie. Neskôr trvalo filmovému štábu 6 týždňov, kým dom na natáčanie pripravili a samotné natáčanie trvalo 3 dni.

Starý južanský dom z filmu Forrest Gump

Film Forrest Gump sa od roku 1994, kedy bol natočený stal kultovým snímkom americkej kinematografie. Film získal v roku 1995 šesť cien Oscarov.

Dom, kde mladý Forrest vyrastal, vyzeral uprostred zelene romanticky. Tento starý južanský dom s dvojitými verandami v Greenbow v Alabame bol však iba dočasnou stavbou, ktorú po ukončení filmovania producenti zbúrali.

Dom ktorý stál asi štvrť míle od cesty číslo 17 a asi pol míle od mesta Greenbow v Alabame vyzerá vo filme tak autenticky, že je ťažké uveriť, že tam skutočne nestojí niekoľko generácií.

Bol postavený na “zelenej lúke” medzi Varnville a Beaufort, SC, kde si ateliér Paramount Pictures kvôli tomu prenajali pozemok. Produkčný dizajnér hľadal vhodné miesto a keď zbadal tento park so všetkými starými stromami a starou dubovou alejou, bolo rozhodnuté.

Interiér domu prispôsobili tomu, ako v čase v ktorom sa dej odohráva vyzerali priemerné domy v okolí. Mal vo filme pôsobiť domácky a útulne. Všetko v tomto dome bolo vyrobené tak, aby vyzeralo autenticky a skutočne.

Dom bol dosť veľký, ale na natáčanie bolo v skutočnosti dokončených a zariadených iba niekoľko miestností. Je škoda, že dom už nestojí, určite by sa po úspechu filmu stala z neho navštevovaná atrakcia pre turistov a fanúšikov filmu.

Najznámejší dom s vianočnou výzdobou je z filmu “Sám doma”.

V roku 1990 vznikla jedna z najznámejších vianočných komedií – film Sám doma. Dom, ktorý zažil svoju slávu už pred viac ako 30-timi rokmi sa stal vďaka svojej vianočnej výzdobe a úspechu filmu veľmi populárnym.

Produkčný team jazdil niekoľko týždňov po Severnom pobreží v oblasti Wilmette, Winnetka, Glencoe, Lake Forest, kým našiel ten správny dom na natáčanie. A keď konečne produkčnému (John Hughes) ukázali fotky, ten s nadšením povedal: ” To je perfektné. To je presne taký dom, ako som si ho predstavoval. “

Hľadali totiž dom, ktorý je nielen krásny zvonku, ale aj vhodný na kaskadérske kúsky, ktorými sa film len hemží. Zároveň mal dom pôsobiť domácky, útulne a pritom aj tajomne. Tak, aby vzbudzoval dojem, že na dieťa, ktoré ostane samé doma v ňom čaká kopec dobrodružstva.

Film nemal prehnaný rozpočet a tak sa všetky kaskadérske kúsky, ktoré sa odohrávali na prízemí a na záhrade natáčali skutočne v tomto dome, keďže si filmári nemohli dovoliť postaviť jeho celú repliku v štúdiu. Tam sa natáčali iba kaskadérske kúsky, ktoré sa diali na hornom poschodí domu.

Majitelia najprv po oslovení filmárom odmietli dom na natáčanie zapožičať. Neskôr si to ale rozmysleli a súhlasili.

Natáčalo sa kvôli svetlu nadránom od 5:30 a filmári tvrdia, že susedia aj keď boli milí a spolupracovali, museli mať po čase toho hluku a kriku dosť.

Aj keď bol dom pre svoju veľkosť a schodisko aj zadné dvere a podkrovie pre film ideálny, aj tak museli filmári urobiť niekoľko úprav. Zadné schodisko vedúce do kuchyne bolo falošné a vytvorené len pre účely filmu. Tiež zadný vchod do pivnice zvonku zo záhrady bol vykopaný filmármi a po filmovačke znovu zasypaný.

Vzorové tapety a nábytok domu pretrvali bez zmeny mnoho rokov. Režisér chcel vytvoriť nadčasový interiér s červeno-zelenou vianočnou výzdobou tak, aby pôsobil domácky a útulne. Až pri návšteve domu v roku 2004 bolo vidieť, že majitelia tapety pre rekonštrukcii strhli a dom vymaľovali.

Natáčanie trvalo niekoľko týždňov a majitelia si na neho radi spomínajú. Momentálne má už dom nového majiteľa.

“To je vražda” napísala Jessica Parkerová vo viktoriánskom penzióne.

Tento populárny detektívny seriál sa natáčal 12 rokov (1984 – 1996) v dome postavenom roku 1888 vo viktoriánskom štýle. Leží severne od San Francisca v kalifornskom Mendocine.

Dom slúži dodnes ako penzión ( Blair House) a jedna z izieb je pomenovaná práve podľa herečky Angely Lansbury. Tá v seriáli hrala staršiu spisovateľku Jessicu, ktorá sa vždy pripletie k nejakému nešťastiu, z ktorého sa neskôr vykľuje vražda.

Mestečko sa v seriáli volalo Cabot Cove a učarovalo filmárom pre malebnú architektúru a vidiecku atmosféru. V meste je prístav s dokmi a plno krčmičiek a obchodíkov. Nie všetky scény sa natáčali iba v dome, často sa točilo v štúdiu, ale tiež sa využívali aj exteriéry pre účely filmovania a obyvatelia mestečka robili s radosťou komparz a dostali aj menšie úlohy vo filme.

Hovorí sa, že natáčanie seriálu prinieslo mestečku viac ako 2 milióny dolárov zisku. Dom dodnes slúži ako penzión a na pamiatku natáčania pred neho majitelia umiestnili ako dekoráciu bicykel, na ktorom spisovateľka pravidelne v seriáli jazdila. Tiež VIP apartmán penzióna nesie dodnes na pamiatku jej meno.

Zdroj: https://hookedonhouses.net

Slávka Ramsová
Dizajnérka, návrhárka interiérov a lektorka. Pomáha ľuďom vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj sami.
Vytvorila pre ľudí úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a knihy 9 tipov na rýchlu a originálnu premenu bytu v ktorej ponúka kreatívne rady a tipy na úžasnú, rýchlu a lacnú premenu bytu.
Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Tajomstvo ako si domov pritiahnuť šťastie, spokojnosť a hojnosť

    Zaujíma vás Feng shui? Stiahnite si e-book zdarma: