VYBERÁME FARBY A MATERIÁLY - 2 deň

Vzájomné ladenie

FAREBNOSŤ

Po prvých dvoch dňoch by ste mali mať jasno vo využití izieb a v rozložení nábytku. 

Teraz by ste si mali ujasniť, do akých farieb a materiálov bude projekt zladený. Myslite na žiadosť klientky, ktorá chcela IKEA a scandi styl, určila aj farby - veľa bielej, svetlé farby, prírodné a z toho vyplývajú aj materiály skôr prírodné, s rôznymi štruktúrami. 

Celý priestor má pôsobiť napriek svetlým farbám príjemne, útulne, akoby sa "ponorila do smotany". Premýšľajte, čím to docielite? Aby pri prebytku bielej a svetlých farieb nevyzeral priestor sterilne a chladno? 

 

DOPORUČENIE PRE ZAČIATOČNÍČKY: 

Studenú belu kombinujte s lomenými odtieňmi (teplé odtiene bielej, nie čisto biele, ale veľmi svetlé). Kombinujte to s prírodnou a teplou farbou dreva. Napríklad žlté a medové odtiene sú príjemne teplé. 

Vyberajte hodne textilných doplnkov, rôzne deky, kožušinky, veľa vankúšov, koberčeky. Na okná jemné záclony a svetlý záves, ktorý bude blackoutový (neprepúšťa svetlo). Môžete vybrať aj viacero lampičiek, lampášov, svietnikov. Na stenu by mohla ísť aj jemná tapeta, alebo farba. Vyberte novú podlahu, ktorá bude ale ladiť s drevom, alebo drevodekorom na nábytku. 

Keďže je ochotná dať inter.dvere prefóliovať, vyberte, aký drevodekor, alebo farba (jednofarebná fólia) by sa na ne hodila. 

 

 

INŠPIRÁCIE

 

 Niekedy nevieme presne, ako určitý štýl vyzerá, alebo máme blbý deň a nevieme sa nakopnúť do nápadov. Vtedy je fajn sa inšpirovať. Pozrieť si iné obrázky a návrhy a hľadať tam nejaký nápad, myšlienku, ktorú by sme vedeli pretvoriť do svojho návrhu. 

Samozrejme týmto nenavádzam na kopírovanie, to vôbec! Ale na inšpiráciu, ktorá by rozpúdila našu vlastnú fantáziu. 

Ak nájdeme obrázok, ktorý nás motivoval a páčilo sa nám  napríklad zladenie farieb, môžeme si tieto farby z obrázku "vytiahnuť". Na to tiež existujú aplikácie, ktoré vieme použiť. Napríklad medzi najjednoduchejšie patrí Canva, kam nahráme fotku interiéru, ktorý sa nám páčil (alebo fotku iného objektu z ktorého chceme vytiahnuť farby) a potom si urobiť svoju farebnú paletu. 

Generátor farebnách odtieňov z obrázka nájdete napríklad tuto: https://www.canva.com/color-palette/

Po aktualizácii  aplikácia vyzerá trochu inak (nestíham vždy pretáčať všetky videá), ale fukcia výberu farieb ostala nezmenená.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

VYTVORENIE VZORKOVNÍKA 

 

Ak chcete vedieť, či materiály a farby, ktoré si predstavujete k sebe dobre ladia, môžete si vytvoriť svoj vzorkovník. 

Môžete si ho vytvoriť ručne. Navštíviť obchody, požičať si vzorky (napríklad podlahu) a tie potom priložiť k sebe. Aby ste zistili, ako sa podlaha hodí k dverám, alebo nábytku.

Ak nechcete behať po obchodoch, môžete pre tento kurz urobiť kratšiu verziu a to takú, že si materiály vyberiete na internete v eshopoch.  (V reálnej praxi to neodporúčam, lebo obrázky môžu skresľovať a materiál v realite môže mať iný odtieň. Tam treba vzorky vždy vidieť, alebo mať reálny vzorkovník).

Ale pre tento "rýchlokurz" by to mohlo stačiť. Obrázky si stiahnite do svojho počítača a urobte si z nich koláž. Keď totiž poskladáte materiály vedľa seba, hneď vidíte, či sa k sebe hodia, alebo nie. 

Koláž si môžete urobiť v ľubovoľnom programe, v ktorom viete s obrázkami pracovať. Môže to byť napríklad Power point, Canva, a pod. 

Ale existuje aj hotový program na tvorbu vzorkovníkov a ten nájdete tu:  https://mattoboard.com/

Do neho môžete aj po prihlásení nahrávať vlastné obrázky materiálov, ale má aj tisíce pripravených materiálov na použitie. Vytvoríte v ňom napríklad takéto variácie: 

Ako s ňou pracovať nájdete tu: 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

LADENIE PODLAHY

 

 Ak máte vybraté materiály, viete z čoho a akej farby bude nábytok, tak je na rade podlaha. Prečo nie naopak a nezačať podlahou?

Lebo materiálov na nábytok je oveľa- oveľa menej, ako podláh. Oveľa ľahšie vyberiete podlahu so vzorom dreva k nábytku, ako naopak

Ak vyberiete prvú síce krásnu, ale veľmi výraznú podlahu môže byť potom problém doladiť k nej nábytok, alebo inter.dvere. S tým by vám mali pomôcť rôzne aplikácie, kde môžete nahrať fotky (z vlastného bytu, alebo fotky nábytku z predajne) a k nim krásne skúšať rôzne typy podláh. 

Samozrejme pri reálnej práci, treba podlahu aj skutočne vidieť naživo, pred výberom, ale keďže sme v kurze, tak na vyskúšanie tetjo práce to takto zatiaľ stačí. Ak by chcel niekto skutočne ísť do obchodu a reálne vybrať podlahu, tak to nezakazujem a určite to ocením. 😉 

Vizualizátor podláh nájdete tu: https://www.egger.com/cs/produkty/podlahy/sluzby-a-informace/vizualizator-podlah?country=SK 

Existujú aj iné na nete, tak si vyberte, ktorý chcete. Ako s ním pracovať nájdete tu: 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

DOMÁCA ÚLOHA:

 

Vybrať farby a materiál pre návrh, kto chce, tak môže vyberať rovno aj nábytok. Pre vhodné zladenie si môžete vytvoriť vzorkovník materiálov, aby ste videli, ako to celé spolu ladí a či sa to blíži tomu, čo si predstavuje klientka.  

  • Skúsila som si z inšpiračného obrázka vytiahnuť farby
  • Viem aké farby chcem v návrhu použiť
  • Mám vybratú aj podlahu, ktorá ladí s návrhom
  • Vytvorila som si vzorkovník

VRÁTIŤ SA NA ÚVODNÚ STRÁNKU, ALEBO ÍSŤ ĎALEJ: