ZADANIE

Viete čo sa Vám páči?

ČO BUDETE NAVRHOVAŤ

Navrhovať budete časť 2-izbového bytu pre matku samoživiteľku s malou dcérkou. Jedná sa o byt 2+ KK (dvojizbový byt s kuchyňou a kúpelňou). Navrhnúť stačí 1 miestnosť, ale kto je šikovný a chce a stihne, môže navrhúť aj obe izby. 

MÁTE 2 MOŽNOSTI AKO POSTUPOVAŤ:

1. Môžete navrhnúť multifunkčnú obývačku, ktorá by mal slúžiť aj ako pracovňa (homeoffice) a spálňa pre maminu.

alebo

2. Navrhnete odrazu obe miestnosti. Multifunkčnú obývačku a aj detskú izbu pre dcérku.

 

Základné informácie o byte:

 

Byt je dvojizbový s kuchyňou a kúpelňou. Z väčšj izby je východ na balkón. Byt sa nachádza na 2. poschodí. Izby sú otočené smerom na západ, takže sú dosť svetlé. Z obývačky je východ na balkón. Kuchyňou a kúpelňou sa nebudeme zaoberať, keďže mamička, ktorá je  zadávateľkou požiadavky na návrh nemá financie na úplnu rekonštrukciu bytu. 

Potrebuje však prispôsobiť izby meniacim sa potrebám. Jej predstava je, že väčšiu izbu prenechá dcérke ako detskú izbu a ona sa uskromní v menšej izbe. 

Predostrela som jej pri rozhovore aj možnosť, že dcérke by sme ako detskú izbu zariadili tú menšiu izbu a tá väčšia by sa rozdelila na spoločenskú obývačkovú časť a súkromnú spálňu a pracovňu. Klientka to nezamietla, ale vyjadrila sa, že si túto alternatívu nevie vôbec predstaviť. 

Byt nemá iné úložné priestory (napr. na chodbe, alebo šatník či komoru), takže aspoň v jednej izbe musia byť 2 veľké skrine. Tie sa môžu vymeniť, alebo si ich klientka premaľuje. Rozmery majú 100cm x 60 cm a výška po strop. Kuchyňa a kúpelňa nie sú veľké, také kalasické panelákové. Do kuchyne sa im vojde stôl pre 3 osoby, takže na stlovanie nemusíte v obývačke myslieť. Klientka nevlastní TV prijímač a v dohľadnej dobe ho ani nechystá kupovať. V byte je pôvodná podlaha, ktorá sa tiež bude meniť. Meniť sa bude iba za laminatovu alebo vynilovu. Interierove dvere ostavaju, su kvalitne a nechce ich menit, ale je ochotna si ich dat prefoliovat, ak by nepasovali farebne do noveho navrhu. Pod oknom sú radiátory. 

V izbách by mali byť zatemňovacie závesy, nakoľko  v noci pri spánku majú radi tmu. Žiadne iné požiadavky a obmedzenia klientka nemá. Finančný strop je 15 tisic eur, ale rada by bola, ak by aj z tychto penazi ušetrila a nevydala sa uplne von z penazi. 

 

Mamička a naša klientka: 

Vek: 40 rokov, žije sama bez partnera a vychováva dcérku. Pracuje z domu, takže potrebuje miesto na homeoffice. K práci potrebuje notebook, telefón a miesto na pár šanónov. Zatiaľ pracovala prevažne na kuchynskom stole.  Doteraz bol ich byt rozdelený na 1. väčšiu izbu, ktorá slúžila ako obývačka a zároveň herňa pre dcérku. Tá tam mala poličky na hračky a kuchynku.  Druhá menšia izba fungovala ako spálňa, kde spali obe na manželskej posteli. V spálni boli aj 2 veľké skrine. 

Teraz však pôjde dcérka do školy a potrebuje svoj kľud na učenie a potrebuje mať aj svoje súkromie a chcela by mať svoju postieľku v detskej izbičke. Mama si teda praje oddeliť priestor tak, aby jedna izba slúžila ako detská izba a druhá ako pracovňa, spálňa a obývačka. Zvažuje kúpiť rozťahovaciu sedaciu súpravu na ktorej by spávala. 

KLientka žije zatiaľ s dcérkou sama, ale nevylučuje, že v budúcnosti by si našla partnera a zdieľala by s ním svoj byt. 

Dcérka:

Má 6 rokov a ide do školy. Potrebuje svoje súkromie a miesto na učenie a školské pomôcky aj hračky. Túži po svojej posteli, ktorá by bola v tvare domčeka. Páčia sa jej dievčenské motívy a farby. Do izbičky by chcela teplý koberec na hranie na zemi. 

 

Štýl a farebnosť, ktorú klientka preferuje

Štýl zariadenia - jednoduchý a čistý inšpirovaný škandinávskym štýlom. Vzdušný, svetlý, aby izby vyzerali priestranne. Kľudne vybrať a použiť IKEA nábytok, keďže má na návrh obmedzený rozpočet a tento štýl sa jej páči. Takže nič extra drahé, alebo luxusné, všetko pekné, praktické a účelné, vzhľadom na to, že je tam dieťa a klientka si to bude financovať sama. Doteraz to mala vyskladané z rôznych nábytkov od nej a bývalého partnera, takže teraz by to chcela mať pekne ujednotené a zladené. 

Farebnosť - svetlé farby, prárodné, naturálne, biela, smotanová a podobné odtiene. Ak by ste navrhovali aj detskú izbu, tak tam môžu byť použité aj dievčenské farby a motívy, ale striedmo. Základom by mala byť tá biela a jej odtiene. 

Atmosféra - vzdušnosť, voľnosť, svetlé farby, ale nie aby to pôsobilo studené. Malo by to byť útulné, príjemné, teplé, ako keď prídete domov a cítite sa ako v bavlnke, ako a teraz budem citovať klientku: " ako keď sa ponoríte do šlahačkovej smotany". 😉

 

Fotky interiéru:

1.rad sú fotky spálne

2. rad sú fotky terajšej detskej s obývačkou (odskok pri dverách je dorovnaný sadrokartonom a fotka trochu skresluje, izba je dostatocne velka, tu vyzerá menšia ako v skuutočnosti.

 

 

VAŠA ÚLOHA NA DNES A ZAJTRA:

1. Rozhodnúť, ktorá izba bude detská a ktorá obývačka s časťou pre maminu

Premyslite si, čo by ste klientke mamine doporučovali. Ako by podľa vás bolo lpšie rozdeliť izby a ich funkčné zóny. 

Potom si vyberte, či budete navrhovať iba obývačku (nezávisle od toho, či to bude tá väčšia či menšia izba), alebo navrhnete obidve. 

2. Nakresliť pôdorys a rozvrhnúť rozmiestnenie nábytku

Skúste popremýšľať, aký nábytok by ste do izby, ktorú navrhujete vybrali a kam by ste ho umiestnitnili.

Vyskúšajte viac alternatív rozloženia nábytku a vyberte tú, ktorá je lepšia a praktickejšia. 

Pôdorys s nábytkom si zakreslite.

PRÁCA S PODORYSOM:

Každý správny dizajnér musí na začiatku spolupráce zistiť čo najviac. Ako klient žije, v čom je výnimočný, čo doma potrebuje, ako bude byt využívať a hlavne v čom sa klient cíti dobre, čo sa mu páči a čo preferuje.

Občas príde klient, ktorý nevie čo vlastne chce. Musí sa sám nájsť. Klasická veta znie často takto: "Viete, na výber je toho tááák veľa a mne sa páči toooľko vecí a ja sa potom neviem rozhodnúť." 🙂

Chvála bohu v tomto prípade je to jasné. 

Ak by ste mali ohľadom využitia a potrieb nejaké otázky, napíšte ich do FB skupiny.  

 

AKO TEDA POSTUPOVAŤ PRI NÁVRHU?

 

Takže naprv si musíte ujasniť ktorú časť miestnosti bude klientka a dvéra pri akých činnostiach využívať.
Kde sa budú najviac ako rodina stretávať, v ktorej časti budú stolovať, učiť sa, pracovať na počítači, oddychovať, spať, kde budú mať najväčšie úložné priestory.

Zohľadnite všeobecné otázky: 
koľko členov má rodina, v akom veku, aj to či sa v budúcnosti rozrastie......
* Inak zariadite jednotlivé miestnosti ak máte veľkú komoru a teda nepotrebujete veľké skrine.
* Inak zariadite priestor, ak sa rodina rada stretáva a trávi čas spolu – vtedy je dobré mať veľkú kuchyňu, alebo obývačku.
* Inak musíte rozvrhnúť priestor, ak ide o menší byt a pritom klient plánuje rodinu a časom pribudnú do rodiny viaceré ratolesti
* Myslite na to, či je to aktívna rodina. Má veľa športových potrieb, alebo niektorý člen domácnosti hrá na hudobný nástroj? Myslite aj na zvieracích miláčikov!
* Myslite na všetkých členov rodiny terajších aj možných v budúcnosti. Pribudne časom imobilná babička? Alebo dieťa? 
* Myslite na bezbariérový prístup na toaletu a do kúpeľne, ak to bude v blízkej budúcnosti potreba.

Spíšte si všetko na papier. 
Vypíšeme si všetkých členov rodiny a pripíšte k nim záľuby, ktorým sa venujú.
Nezabudnite na náradie a potreby, ktoré pri tom používajú (športové náradie, rybárske potreby, hudobné nástroje, elektronika....) Skontrolujte, či v byte, alebo dome je na tieto potreby dostatočné miesto. Či Váš návrh ráta s týmito úložnými priestormi.

Ak sa členovia rodiny venujú doma rozličným činnostiam, počítajte s nimi. Ak niekto doma cvičí, číta, šije, venuje sa nejakej tvorbe,
pracuje na PC, potrebuje na to vhodné pracovné miesto. Rátajte s tým. Ak vám napadnú ďalšie body, tak ich tam dopisujte.

 

Je dobré myslieť na tieto veci dopredu a rátať so zariadením tak, aby si ho klient v budúcnosti ľahko prispôsobil, posunul, alebo zmenil. Najlepším riešením je potom dať vyrobiť nábytok na mieru, ktorý šikovne využije každé zákutie bytu alebo domu a zväčší úložný priestor.

NAKRESLENIE PÔDORYSU:

Nakresli si pôdorys izby. Najlepšie v mierke (teda, že napríklad 1 centimeter na papieri bude v realite 50 centimetrov. 1 milimeter na papieri bude 50 milimetrov v izbe. Samozrejme mierku si môžeš prispôsobiť, podľa veľkosti papiera. 

Pôdorysy a rozmery v nich bývajú štandartne udávané v milimetroch. 

Ak nechceš prerátavať v mierke, môžeš použiť štvorčekový papier

Ak si zbehlejšia v rôznych aplikáciách môžeš skúsiť zakresliť pôdorys v programe Homestyler, alebo Floorplanner, prípade SketchUp, alebo ďalších. Toto však už učím v 3-mesačnom kurze a teraz to nie je vôbec nutné. 

Pri kreslení buď čo najpresnejšia, zakresli aj okno, dvere, ak v miestnosti sú rôzne niky, odskoky a hlavne nezabudni radiátor a podobne. Tiež je dôležitá výška miestnosti a výška parapetu.  

ROZVRHNUTIE NÁBYTKU:

Čo budete na to potrebovať?
- štvorčekový papier s pôdorysom, alebo pôdorys na papieri
- pravítko a nožnice
- priesvitný papier (pauzák, alebo papier na pečenie)
 
Na túto metódu je najlepší štvorčekový papier. (Pokiaľ ste zdatní, môžete si svoj pôdorys narysovať aj priamo na papier v mierke). Pre menej zdatných bude stačiť štvorčekový papier. Na ňom si určíte (podľa veľkosti štvorčekov a papiera), že napríklad jeden štvorček je pol metra, teda 50cm vášho rozmeru miestnosti.

1. Podľa toho si naznačíte veľkosť svojej miestnosti a vyznačíte tam presne aj umiestnenie okien a dverí. Pozor! Rovnako nezabudnite označiť, kde máte radiátor. Zakreslite všetko, čo je dôležité a pri rozmiestnení nábytku by vám mohlo vadiť.

2. Dobre je aj vyznačiť, ako sa otvárajú dvere a koľko vám otvorenie zaberie miesta (to sú tie štvrťoblúčiky v pôdoryse). Budete jasne vedieť, koľko miesta máte. To isté platí aj o oknách.

2. A teraz si z papiera vystrihnite štvorčeky a obdĺžničky nábytku - tiež v mierke. Teda preveďte jeho rozmery v pomere na papier a tieto geometrické tvary si vystrihnite. Označte si ich pomenovaním - posteľ, skriňa, stôl a podobne, aby ste v tom mali jasno.

3. Rozložte váš plánovaný nábytok do pôdorysu. Teraz jasne vidíte, či je rozloženie v poriadku, alebo sa vám niekde nábytok nezmestí, či ostáva málo miesta a potrebujete nábytok uložiť inak. Posúvajte nábytok dovtedy, kým nenájdete najlepšiu alternatívu.

Myslite na to, že ak sa skriňa otvára, treba myslieť na miesto pre otvorenie dverí, ak sa rozťahuje gauč, treba myslieť na rozmer roztiahnutého nábytku, pri jedálenskom stole, treba myslieť na priestor na odsunutie stoličky, atď.

Ja túto metódu volám "krabice hýbte sa" a je síce trošku pracnejšia, ale je celkom zábavná a hlavne si pri nej oddýchnete a vyčistíte si hlavu. Pracujete hlavne rukami.

Pokiaľ máte možnosti na rozloženie nábytku viac a neviete sa rozhodnúť, zapamätáte si ich ľahko. Na jedno aj druhé rozloženie nábytku priložte priesvitný papier (gazdinky môžu kľudne použiť papier na pečenie) a prekreslite si obe varianty.

Dajte si čas na rozmyslenie a potom sa k pôdorysu vráťte. Pozrite si obe varianty a porovnajte.

Táto metóda je trochu staršia, ale je stále rovnako účinná. Nevyžaduje žiadne veľké financie, ani vedomosti, ako digitálne nakresliť svoj pôdorys v mierke. Chce to len trochu času a zručné ruky.

PÔDORYS A ROZVRHNUTIE NÁBYTKU V DIGITÁLNEJ PODOBE:

Digitálna vizualizácia pôdorysu v Homestyler, alebo inej aplikácii:

Kto je zbehlejší v digitálnych technológiách a softwéroch, môžete využiť na zakreslenie pôdorysu rôzne aplikácie.

Ja odporúčam Homestyler, ktorý dokáže urobiť aj peknú vizualizáciu priestoru nielen v pôdoryse, ale aj v 3D. Ale o tom si budeme hovoriť až neskôr pri výbere nábytku. Teraz nás zaujíma pôdorys.

V ňom veľmi jednoducho vytvoríte pôdorys v mierke a dokonca môžete vyberať z knižnice aj nábytok a upraviť mu požadovaný veľkosť, takže krásne uvidíte, ako sa vám tam nábytok zmestí a koľko miesta vám ostane. 

Ako sa s programom pracuje učím v ďalších kurzoch, ale používanie je veľmi intuitívne a aplikácia má aj návodové videá, takže to zvládenete určite aj sami. 

Aplikáciu nájdete tu:   https://www.homestyler.com/int/home

Návody na používanie nájdete tu: https://www.homestyler.com/int/learn/video

Aplikácia je v angličtine, ale dokážete si ju v hornej lište prehliadača dať preložiť do slovenčiny.

Návody nájdete na ďalšej strane. 

Štandardné rozmery, s ktorými treba v pôdoryse rátať:

V obývačke býva hĺbka sedačky 80-90cm. Pri jednom klasickom gauči býva dĺžka 200-220cm. Pri sedačkách do "L" alebo do "U" si treba pozrieť konkrétne rozmery nábytku. Pri rozkladacej sedačke treba pozrieť rozmer rozloženej časti a s ňou rátať aj v pôdoryse.

Medzi sedačkou a konferenčným stolíkom by malo byť aspoň 40-60cm na prechádzanie. Konferenčné stolíky mávajú minimálne 60 x 60cm, alebo 60 x 80cm, alebo aj viac podľa typu.

Nábytok a knižnice mávajú hĺbku 30cm alebo 40cm, dĺžku podľa konkrétneho typu.

V spálni je dôležitá posteľ. Klasická jednoposteľ máva 90 x 200xm (najmenej však 80 x 190cm). Manželská posteľ máva štandardne šírku 180 x 200cm dĺžku (najmenej však 160 x 190cm). Ak má hrubé čalúnené čelo, môže byť dĺžka postele o 5-10cm väčšia.

Šatníkové skrine mávajú hĺbku 60cm, šírku podľa typu skrine. Ak nemá skriňa posuvné dvere, ale otváracie, treba rátať s priestorom pred skriňou na otvorenie dvierok. 

Pracovný stolík by mal mať minimálny rozmer 60 x 120cm. Stolička máva rozmer sedacej plochy 40 x 50cm a výšku sedu cca 45cm a treba rátať za ňou ešte s priestorom minimálne 80cm na odsunutie stoličky. Lepšie je vždy viac.

V detskej izbe platia štandartné rozmery pre jednolôžko 90 x 200cm (najmenej 80 x 190cm) aj pri poschodovej posteli. Tiež platia vyššie spomínané rozmery skríň a pracovného stolíka. 

DOMÁCA ÚLOHA:

 

Aby mal kurz pre vás skutočný význam, je dôležité uvedené vedomosti dať do praxe.

V tejto lekcii by ste si mali nakresliť pôdorys, premyslieť, ktorú izbu budete navrhovať a zakresliť umiestnenie nábytku, teda základné pôdorysné riešenie. 

Až potom budme vyberať farby a materiály a konkrétny nábytok. 

Stiahnite si pôdorys s rozmermi izieb. Priložený je aj pôdorys celého bytu, ale rozmery tam nie sú, lebo tie sme nezameriavali, lebo tam sa zatial nič meniť nebude:

 

  • viem, aký štýl zariadenia preferuje klient a ako tento štýl vyzerá
  • mám zakreslený presný pôdorys
  • viem, kde chcem umiestniť ktorý typ nábytku

VRÁTIŤ SA NA ÚVODNÚ STRÁNKU, ALEBO ÍSŤ ĎALEJ: