DEŇ 1

Viete čo sa Vám páči?

Štýly interiéru a ich význam

Predstavte si teraz, že máte prázdny byt. Musíte sa rozhodnúť ako a čím ho zaplniť.

MÁTE 2 MOŽNOSTI AKO POSTUPOVAŤ:

1. Pozeráte ponuky obchodov a vždy, keď sa Vám niečo zapáči, alebo bude niečo v obchode za dobrú cenu, kúpite si to. Veď je to také pekné a bola to dobrá kúpa za dobrú cenu !

alebo

2. Ujasníte a naplánujete si najprv svoj štýl a farebnosť a všetok výber materiálu a nábytku tomu podriadite. Nech sa Vám vec v obchode páči akokoľvek, ak sa nehodí do vášho plánu, tak si ju nekúpite! Ešte lepšie je, ak máte pripravený hotový návrh a vizualizáciu a idete krok po kroku podľa nej.

 

Ako postupujú profi návrhári a dizajnéri?

Čo myslíte? Ktorý postup je lepší? A prečo?

 

 

No jasne, že ten druhý 😉

Lebo najprv si musíte uvedomiť svoj obľúbený štýl, farby a svoje priority. Musíte sa vyznať sami v sebe!
Nie v ponuke trhu, ale V SEBE!

Musíte si ujasniť, čo sa páči Vám a Vášmu partnerovi. Musíte zistiť, v čom sa cítite dobre. Čím sa chcete obklopovať.

Interiérový dizajn je totiž postavený hlavne na pocitoch a emóciách.

Asi by nebolo rozumné, ak by ste si byt zariadili ako kamarát, či známy, aj keď podľa najnovšieho trendu, ktorý je práve v móde. Vaši priatelia by pri návšteve u vás, síce váš byt uznanlivo obdivovali, no Vy, alebo váš partner, by ste sa tam necítili úplne pohodlne. Bolo by to super, bolo by to moderné, ale "nesedelo" by vám to. Bola by to iba bezduchá kópia. Dobre sa budete cítiť iba v interiéri, ktorý je ušitý na vašu mieru a presne pre vašu rodinu.

Prečo?

Lebo módne trendy sa menia v určitých časových intervaloch. Ale vaše preferencie sa tak často nemenia. 

Tiež sa stáva, že si jeden z partnerov tvrdohlavo presadí zariadenie interiéru podľa seba. Čo sa môže stať?  Druhý partner sa v priestore nebude cítiť dobre. Nebude tam nič, čo by mu bolo blízke, čo by sa mu páčilo, v čom by sa cítil doma. Interiér musí byť vyhovujúci obom partnerom, nie iba jednému. Ak sa tam jeden necíti úplne dobre, môže to časom vyústiť aj do vážnejších partnerských problémov. 

Prečo?

Kazdý má potrebu vytvárať si harmonický domov tak, aby bol obklopený predmetmi a farbami, ktoré u neho vyvolávajú pocit pohody a bezpečia. Ak to tak nie je, človek má tendenciu byť nespokojný, nervózny, alebo sa v priestore necíti pohodlne a častejšie ho opúšťa.

Prestavte si mužného chlapa, ako musí žiť v byte, ktorý je čisto ženský až dievčenský, s prevahou sladkých a romantických farieb a vzorov. Asi si tam nebude pripadať úplne vo svojej koži.

Presne tak, ako sa krehká žena nemusí cítiť úplne príjemne a pohodlne v priestore zariadenom v drsnom pánskom štýle, obklopená napríklad šedým betónom, industriálnymi prvkami a chladnými farbami. 

V prvom prípade sa bude muž asi utiekať do miest, ktoré mu budú pocitovo bližšie - napríklad garáž, alebo dielňa, kde sa bude cítiť ako ryba vo vode. V druhom prípade sa bude žena snažiť prostredie aspoň trochu zjemniť rôznymi doplnkami, kvetmi a drobnosťami, aby sa tam cítila príjemnejšie.

Preto si treba na začiatku správne ujasniť svoj štýl zariadenia interiéru, ktorý vyhovuje vám aj partnerovi. Taký, ktorý sa vám páči a cítite sa v ňom dobre. 

NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ŠTÝLU ZABÚDAŤ:

1. Na váš spôsob života.

Nezabúdajte, že určité zariadenie síce v časopise
vyzerá úžasne, ale nie je vhodné práve pre Vás.

Ak ste aktívna športová rodina, tak nemáte čas denno-denne leštiť nábytok, sklenené plochy, zrkadlá, vysávať koberce v celom byte. Miesto toho idete radšej von za zážitkami a chcete dom praktický a ľahko udržiavateľný.

Ale aj naopak je to správne, ak to tak máte nastavené. Možno vás leštenie a upratovanie baví a najradšej ste doma. 

Bývanie vám má robiť radosť a nie pridávať zbytočný stres a starosti. 

NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:

2. Na vaše rodinné potreby.

Berte pri plánovaní vždy do úvahy životný rytmus rodiny a jej individuálne potreby.

Myslite na to, že tam budete predovšetkým žiť. To znamená relaxovať, spať, variť, pracovať na počítači, skladovať všetky vaše veci, hrať sa s deťmi, prať a žehliť.......

A k tomu musí byť prispôsobený priestor aj jeho zariadenie. Váš byt vás musí podporovať. Každý člen rodiny aj každá vec tam musí mať svoje miesto.

Proste váš byt vám musí dovoliť ŽIŤ Váš život...... So všetkými vašimi požiadavkami aj osobitosťami.

Každý správny dizajnér musí na začiatku spolupráce toto všetko zistiť. Ako klient žije, v čom je výnimočný, čo doma potrebuje, ako bude byt využívať a hlavne v čom sa klient cíti dobre, čo sa mu páči a čo preferuje.

Občas príde klient, ktorý nevie čo vlastne chce. Musí sa sám nájsť. Klasická veta znie často takto: "Viete, na výber je toho tááák veľa a mne sa páči toooľko vecí a ja sa potom neviem rozhodnúť." 🙂

Ako sa v tom zorientovať? 

Svoj štýl nájdete najľahšie vďaka obrázkom v časopisoch, alebo na internete. Listujte, prezerajte a hlavne sa o tom rozprávajte so svojim partnerom. Nájdite si pár vzorových obrázkov a pri plánovaní svojho bývania sa im snažte priblížiť. Vždy však s ohľadom na Vaše potreby.

Napríklad:

Ak je pre Vás moderný minimalistický štýl veľmi strohý a potrebujete okolo seba živšie farby, máte radi veľa textilu a doplnkov, vyberiete si určite iný štýl, ako v časopisoch, kde vidíte práve opačné trendy (moderné strohé línie, minimum dekorácií a doplnkov, chladné šedé farby....). Vytvorte si svoj vlastný originál, v ktorom sa budete cítiť dobre.

NAJROZŠÍRENEJŠIE TYPY ŠTÝLOV U NÁS:

Aby sa v možnostiach a typoch zariadenia lepšie pohybovalo a orientovalo, boli interiéry rozdelené prehľadnejšie, podľa charakteristických čŕt do kategórí štýlov:

-moderný elegantný štýl ( trendy štýl, preferujúci jednoduché čisté línie a funkčnosť)
- minimalistický štýl ( vyznačuje sa minimom nábytku, doplnkov a textilu, je nadčasový)
- retro štýl ( čerpá z prvkov nedávno minulej histórie, oblé tvary, plast a nápadné vzory)
- klasický štýl ( tmavé masívne drevo, honosnosť, textil, koberce, umelecké diela)
- vidiecky, country, provance štýl ( príbuzné naturálne štýly, drevo, tehla, doplnky, prírodné motívy a materiály)
- industriálny štýl ( priznané technické a industry prvky, nerez, kovové trubky, betón, tehla)
- glamour štýl ( luxusný štýl, vysoký lesk, zrkadlá, sklo, kov, kvalitné textílie)
- historizujúci štýl ( zameraný na určité obdobie, starožitný nábytok, lampy, komody, zrkadlá, obrazy, veľa textilu)
- exotický štýl ( orientálny, ázijský, japonský,... - vychádzajú z rôznych kultúr)

A to sú len tie u nás najznámejšie. Často sa štýly medzi sebou prelínajú a mixujú. Všetko však treba robiť s citom. 

NAJČASTEJŠIE CHYBY:

Veľa ľudí si myslí, že zariadiť byt predsa nie je žiadna veda. Áno, pre niekoho kto má cit, alebo talent od prírody, to môže byť jednoduché. Ale tak, ako nemá každý talent na cudzie jazyky, alebo na matematiku, či kreslenie, rovnako nie každý má vyvinutý cit pre krásu a harmonické zladenie priestoru okolo nás. Nie je to žiadna hanba. Proste každý máme iné vlohy a talenty.

Aké chyby môžete urobiť, v spojitosti so štýlom interiéru ak začínate?

1. pri zariaďovaní sa nedržíte jedného štýlu, kupujete veci, ktoré navzájom neladia, nehodia sa k sebe. Výsledok je taký, že aj keď máte doma pekné kúsky, ktoré vyzerali v katalógu, alebo v predajni super, ak sa stretnú v jednej miestnosti, tak to proste nejde dohromady. Miesto výslednej harmónie, vznikne miš-maš. Výsledok? Aj napriek vašej snahe, interiér stále nevyzerá dobre a "niečo tomu chýba". 

2. nepoznáte detaily konkrétneho štýlu a neviete ako s ním pracovať, takže výsledok je polovičatý a stále to "nie je ono". Skúšate niečo pridať, odobrať, premiestniť, vymeniť závesy, alebo koberec, ale s výsledkom stále nie ste spokojní. 

V takom prípade, radšej oslovte profesionála. Naozaj. Aspoň na konzultáciu. Aby to nedopadlo, ako na priložených negatívnych príkladoch. 

Dizajnéri síce často štýly zámerne spolu miešajú, ale vždy to majú dobre premyslené a hlavne vedia, kam, čo a prečo umiestnia, akú to bude mať funkciu, či podporia kontrast, alebo vytvoria zaujímavý pohľad, či protichodnými prvkami zvýšia dynamiku interiéru. Na to však treba veľkú dávku citu a pokiaľ iba začínate, radím držať sa jedného štýlu.

 

Vybrala som iba pár ukážok a dúfam, že nimi nikoho neurazím, lebo sú to reálne byty z portálu nehnuteľnosti.sk. Takže žiadne nastajlované katalógy, alebo zahraničné obrázky, ale reálne fotky zo života.

Nižšie potom prikladám inšpiráciu, ako by malo skutočne vyzerať zariadenie v konkrétnom štýle, keď je priestor vizuálne aj proporčne zvládnutý a vyváženy a všetko má svoje miesto a harmonicky ladí.

 

Negatívne príklady:

 

Byt v ktorom sa vedľa seba striedajú moderné prvky s tými pseudohistorickými. Byt nemá jasný štýl a pôsobí, ako keby jednotlivé komponenty do priestoru niekto "nahádzal" bez ladu a skladu. 

Sedačka moderného tvaru a farby s konferenčným stolíkom je štýlovo niečo úplne iné, ako skrinková zostava. Ešte viditeľnejšie je to v chodbe, kde stojí vedľa seba moderná vstavaná skriňa a hneď vedľa je historicky vyzerajúca komoda z masívu. Celý interiér pôsobí neusporiadane a neharmonicky. Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/4254005/3-izb-byt-s-lodziou-za-novym-mostom-pecnianska-ul/

V ďalšom byte sa dokonca skĺbili obe chyby. Nielenže tu je mix rôznych štýlov, ale ani jeden nie je dominantný, ani jeden nie je dotiahnutý a dôsledne uplatnený v priestore. Vidíme v chodbe pokus o nejaký vidiecky štýl s industriálnymi prvkami. V obývačke je zase moderná sedačka so zástenou z bambusu a kuchynská časť pôsobí úplne nedokončene a ako mix náhodne prineseného nábytku. Realitná agentúra byt prezentuje ako zaujímavý a originálny, ale v skutočnosti pôsobí ako nedokončený a ako spleť nesúrodých prvkov.

Zdroj: •https://www.nehnutelnosti.sk/3948648/predaj-jedinecneho-bytu-s-terasami-125-m2-ba-i-dunajska-ulica/

Posledné tri obrázky sú každý z iného bytu. Prvý vyzerá, že sa tam pokúšal niekto vytvoriť zariadenie v industriálnom štýle. Bohužiaľ veľmi nepodarene, lebo nie je dotiahnutý do detailov a vyzerá ako nedokončený priestor. Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/4115088/zariadeny-1-izbovy-byt-s-klimatizaciou-v-novej-lokalite-v-senci/

Druhý obrázok je kuchyňa, ktorá je úplne bláznivá znôška všetkého možného. Kuchynská linka sa asi pôvodne mala tváriť ako vidiecky štýl. Ten je však úplne "zabitý" dorábanými skrinkami pod stropom a lištou s bodovými svetlami. To určite do tohto štýlu nepatrí. Sklenený stôl a moderné stoličky s bláznivým kvetinovým vzorom to už len "zaklincovali". 😉 

Posledná fotka je zase pokus o bohémsky štýl priestoru, ale ten nakoniec vyznieva len ako preplnené skladisko a výsledný dojem je veľmi nešťastný. Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/4193701/priestranny-2-5-izb-byt-v-luxusnom-prevedeni/

Pozitívne príklady:

 

V tomto byte je krásne vidieť, ako úplne inak pôsobí priestor, keď je vyladený, keď je celý v jednotnom štýle, s ktorým korešpondujú farby, materiály, všetky prvky, doplnky a dekorácie a je domyslený a dotiahnutý do detailov. Podkrovný byt v škandinávskom štýle pôsobí ako harmonický celok. Nič tam nie je navyše, nič tam neprekáža, práve naopak, všetko spolu ladí a zapadá do seba ako puzzle. Po zabývaní a pridaní dekorácií to bude veľmi príjemné a krásne bývanie.  Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/4158445/manazersky-2-izb-byt-zilina-centrum/ 

Ďalší byt je v elegantnom, až glamour štýle. Celý byt je ujednotený farebne aj materiálovo. Je premyslený každý detail a všetko krásne do tohto konceptu zapadá. Či sú to dekoračné stierky, zaujímavo riešený nábytok na mieru, alebo svietidlá. Všetko spolu krásne "hrá" a podporuje sa.  Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/4166456/zamocka-811-01-bratislava/

Posledný byt je zariadený v modernom elegantnom štýle, s retro prvkami vo sviežich farbách. A zase tu vidíme, že preferovanému štýlu zodpovedá výber nábytku, doplnkov, ale aj farebnosť. Tento byt by ešte zniesol doladenie v podobe doplnkov a drobných detailov, ale základ je v jednom štýle a teda doladiť ho, je už hračka. Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/4180137/delta-slnecnice-viladomy-zariadeny-2-izbovy-byt-v-novostavbe-fialova-ulica-petrzalka-54-m2/

Dúfam, že po praktických príkladoch je vám jasné, prečo sa držať jedného štýlu a ujasniť si ho ešte pred tým, ako začnete vyberať podlahy, dvere a nábytok v obchodoch. 😉

 ČO AK SI NEVIEM VYBRAŤ A PÁČI SA MI VEĽA

RÔZNYCH PRVKOV Z ROZLIČNÝCH ŠTÝLOV?

 

Niekedy sme zmätené. Páči sa nám všeličo a nevieme si vybrať iba jednu vec, jeden štýl.

Ponuka na trhu je obrovská a my si nevieme vybrať. Potom ssa práve môže stať, že nakúpime nábytok a doplnky, ktoré sa k ssebe štýlovo veľmi nehodia. 

PREČO SA TO STÁVA? 

Každý človek sa rodí ss určitým chrakterom, dávkou energie, tým či je pravák, alebo ľavák, atď, tak sa rodí aj s tým, že je štýlovo určitý typ osobnosti. Jeho štýl sa prelína potom do všetkého. Nielen do obliekania.

Ako žije, s kým sa priatelí, akú školu a zamestnanie si vyberie, ako sa oblieka, aké veci si kupuje a proste vo všetkom.

Mnohokrát však rodičia neakceptujú, aká sme osobnosť, aký máme štýl a chcú mať z nás niečo iné.  Chcú aby sme sa inak správali, aby sme sa inak obliekali, aby sme boli viac podľa ich predstáv.

A my poslušné deti sa to často snažíme splniť.  A začneme sa cielene správať inak, ako je nám vrodené. Takže dievčatká, ktoré sú energické a milujú behať v nohaviciach a blbnúť s chlapcami sa na neustálu kritiku svojej mamky potom snažia teda nosiť sukne a stať sa poslušnými dievčatkami a nie rebelkami, ktorými v skutočnoti sú. Krotia svoj temperment a nasadzujú si v živote masku, aby vyhoveli rodičom a často aj okoliu.

Veď tak sa to má. Dievčatá nemajú chodiť s roztrhanými kolenami, ale v ružových sukničkáck, ako si to predsstavuje naša mamka, ktorá je štýlovo dáma

ČO S TÝM?

V tomto nám môže pomôcť test, aby sme sa vedeli zaradiť správne a zitiť o sebe to, čo sme zabudli, že sme rebel, alebo sme skôr víla, praktická priateľka, či skutočne elegantná dáma. 

Veľmi dobre to vystihla návrhárka Táňa Havlíčková, ktorá dlhoročným pozorovaním rozdelila ženy do 8 skupín

Citujem: 

"Metodu osmi stylových klíčů objevila poprvé v roce 1994, kdy si všimla, že existují určité principy a zákonitosti, vycházející z psychologie lidských typů, které navazují na oblékání. S touto metodou podvědomě pracovala i v práci módní návrhářky až do roku 2012 - kdy se rozhodla věnovat se naplno práci konzultantky, jíž nazvala fashion terapie.
Veřejnosti svou nezvyklou metodu představila poprvé v roce 2014 v Mahenově divadle na akci Ženy ženám živě, kde měla ohromující úspěch a od té doby se metoda OCTO CODES – jak ji Táňa posléze nazvala – stala ohromným fenoménem.

Tato metoda si získala velké renomé, které je naprosto zasloužené, jak vypovídají reakce a zpětné vazby žen v obou našich republikách i v zahraničí. Metoda OCTO CODES je vzácným a nesmírně jednoduchým a snáze uchopitelným způsobem, jak poznat a pochopit sama sebe a své blízké.
Pokud se chcete seznámit s prací Táni Havlíčkové a kouzelnou metodou OCTO CODES, můžete shlédnout videa na yotube kanálu, přečíst si knihu, nechat se inspirovat při sledování webinářů, absolvovat projekty, které vedou k pochopení vaší role, kterou hrajete a nalezení pravé podoby sebe sama. Tato metoda je léčivá pro každého z nás.

Abyste správně nakupovala oblečení, musíte vědět, jaký typ ženy skutečně jste! Jako módní návrhářka jsem během mnohaleté praxe vypozorovala a ověřila, že mezi ženami, navzdory veškerým rozdílům, je i jakási stylová podobnost. A tak jsem pro Vás sestavila 8 profilů:

8 typů žen – 8 stylů oblékání - 8 různých způsobů nákupu oblečení a rôznych štýlov zariadenia domova."

Sú to tieto typy štýlov:

Princezna                Dáma

Diva                          Čarodějka

Kamarádka              Pozorovatelka

Rebelka                    Hvězda

 

K tejto metóde si môžete urobiť aj test a zistiť o sebe viac: https://www.tanahavlickova.cz/stylovy-test-3/

 

AKO SÚVISÍ OBLIEKANIE S INTERIÉROM?

 

No veľmi. Sú to spojené nádoby. Ak máme svoj určitý štýl osobnosti, to sa prejaví nielen v obliekaní, ale aj v zariaďovaní.

Elegantná dáma bude vyznávať pravdepodobne elegantný štýl oblekania a rovnako elegantné zariadenie interiéru. Bude sa dobre cítiť v modernom, alebo galmour štýle a im podobných. Určite nebude chcieť bývať vo vidieckom štýle, alebo v industriálnom interiéri.

A rovnako praktická kamarátka nebude vyžadovať okolo seba luxus, eleganciu, ale skôr pratický interiér.

Rebelka sa možno zamiluje do indusstriálneho štýlu a čarodejka do naturálneho prírodou inšpirovaného zariadenia. 

Dáva to zmysel? 

O jednotlivých štýloch ssi budeme viac hovoriť na večernom vysielaní.

Takže chápete ssvoju dušu a nechávate ju prehovoriť vo všetkých oblastiach žvota, alebo ste si kedysi nasadili masku a preto ste teraz zmätené a neviete presne čo sa vám páči?

Ako to máte? Podeľte sa o svoje uvedomenia v skupine.

ÚLOHA - WORKSHOP:

 

Aby mal kurz pre vás skutočný význam, je dobré ukončiť každý deň praktickým záverom a 

V tejto lekcii by ste si mali na internete pozrieť obrázky rôznych štýlov a nájsť si jeden, ktorý je vám najbližší. Toho sa potom pri zariaďovaní treba držať.

1.)  Vyberte si obrázky, ako chcete, aby vyzeral váš nový interiér. Inšpirovať a môžete na Pintereste, alebo na ociálnych sieťach (FB, Intagram) kde ukazujú inšpirácie dizajnéri a architekti. Vypíšte si,  čo majú inšpiračné interiéri spoločné, čo sa vám na tom vlastne páči.

2.) Charakterizujte váš obľúbený štýl interiéru.

3.)  Charakterizujte samé seba, čím sa radi obklopujete vy a vaša rodina.

4.) Ak neviete presne, čo sa vám páči a aký ste typ, urobte si štýlový test na stránkach: https://www.tanahavlickova.cz/stylovy-test-3/

5.) SLEDUJ VEČER O 20:00 živé  vysielanie, na ktorom vysvetlím všetko podrobne.

 

INŠPIRÁCIE A VÝSLEDKY TESTU MÔŽETE ZVIDIEĽAŤ VO fb SKUPINE. TAM SA MÔŽETE INŠPIROVAŤ AJ NAVZÁJOM. 

NAPÍŠTE DO SKUPINY, KAM SA CHODÍTE NAJRADŠEJ INŠPIROVAŤ?

 

VRÁTIŤ SA NA HLAVNÚ STRÁNKU, ALEBO ÍSŤ ĎALEJ: