DEŇ 4
Ako pracovať s konceptom interiéru?
Máme hotový koncept, tak ako ho prakticky využiť?
Posledné tri dni ste poctivo pracovali (ak ste naozaj skúšali doporučené aplikácie) a vytvorili ste svoju farebnú paletu, pripravili ste si obrázky nábytku a odstránili ste z neho nepriesvitné pozadie a naučili sa robiť koláž obrázkov v power pointe, alebo canve.
Ok a čo teraz?
Ako tento koncept využiť? Ako s ním pracovať?
Keď už sme strávili toľko času jeho prípravou, bolo by fajn, aby vám aj dobre poslúžil.
AKO MÔŽETE KONCEPT VYUŽIŤ?
1. AKO INŠPIRÁCIU PRED SAMOTNÝM VÝBEROM:
Ak si urobíte koláž skôr náladových, alebo inšpiratívnych obrázkov, ako presných nábytkov, tak vám môže ukázať smer, ktorým sa chcete uberať.
Navodí atmosféru, ktorú chcete vytvoriť, ktorú chcete v priestore cítiť.
Alebo si tam zoradíte inšpirácie, z ktorých si potom môžete vytiahnuť vaše preferované farby, alebo štýl interiéru, či fotky materiálov, ktoré sú pre tento štýl špecifické.
Toto je vlastne v preklade presný význam názvu "moodboard" - náladová nástenka.
Na týchto moodboardoch sú skôr inšpirácie a náladové obrázky atmosféry, ako konkrétne zariadenie. Ukazujú, akým smerom sa chcete vydať, aké farby a štýl vybrať.
2. AKO JEDNODUCHÚ VIZUALIZÁCIU S KONKRÉTNYMI PRVKAMI:
Ďalšou možnosťou využitia je v podstate jednoduchá vizualizácia návrhu zariadenia priestoru. Tu by už mali byť v koláži použité konkrétne nábytky a bytové doplnky a tiež farby a materiály (podlaha, obklad a podobne).
Pokiaľ tieto komponenty rozložíme tak, ako ich v realite vidíme v priestore, dostaneme celkom konkrétny pohľad na budúcu zariadenú miestnosť. Teda fotku alebo obrázok konkrétnej podlahy, či koberec dáme do spodnej časti, na ňu rozložíme fotky nábytku a doplnkov (preto sme menili pozadie obrázku na priehľadné) a do hornej časti umiestnime veci, ktoré sú zavesené na stene, alebo visia zo stropu, teda aj v realite ich vidíme v hornej časti miestnosti.
Doporučujem do moodboardu vložiť aj požadovanú farebnú paletu, v ktorej sa chcete hýbať, aby ste pri výbere doplnkov neurobili "prešľap" a vybrali všetko vo farbách, ktoré budú v priestore ladiť.
Môžete si urobiť aj niekoľko farebných verzií, alebo si urobte viac nábytkových verzií a to tak, že k jednej sedačke vyberiete rôzne stolíky, alebo rôzne koberce a podobne. Oveľa lepšie tak uvidíte, ktorá kombinácia je tá správna.
Poprípade ak sa neviete rozhodnúť, tak si urobte 2 varianty jednej miestnosti a uvidíte, ktorá sa vám zapáči viac.
Určite je potom dobré vydať sa na nákupy s konečnou finálnou verziou a mať ju vždy pri sebe. Pokiaľ uvidíte v obchode niečo, čo sa vám páči, ale nie ste si istí, že sa vám to hodí, tak vyberte moodboard a pozrite sa na neho. To vám hneď ukáže, či je to iba chvíľkové pobúznenie, alebo je to kúsok, ktorý sa vám do celkového konceptu presne hodí a zapadne tam ako puzzle.
Preto tento typ moodboardu volám "koncept interiéru". Lebo je to už konkrétny zariaďovací plán - by sa dalo povedať.
Môžete si robiť aj rôzne varianty jednej miestnosti a meniť doplnky, aby ste videli, čo k sebe ide najlepšie.
Dolu sú 3 varianty doplnkov k jednej sedačke.
A pod tým sú potom 4 verzie jednej miestnosti. Každá v trochu inom štýle.
Takto presne vidíte, ktorá verzia je lepšia, poprípade môžete jednotlivé nábytky a doplnky medzi sebou poprehadzovať, až kým nebudete spokojné s výsledkom.
Ako dopasovať postel, ktorá v miestnosti ostane tak, aby ladila vždy s novým nábytkom? To vám ukáže ten koncept interiéru:
3. AKO VZORKOVNÍK NÁBYTKU ALEBO MATERIÁLOV:
Treťou možnosťou ako koláž použiť, je vytvoriť si vzorkovník. Môže slúžiť ako zoznam, ktorý máte, alebo chcete nakúpiť.
Ak si k takémuto zoznamu urobíte tabuľku s názvom nábytku a cenou, budete mať celkom dobre pripravenú aj cenovú kalkuláciu zariadenia. Doporučujem si to urobiť a zrátať, väčšinou príde prekvapenie, aká je výška konečnej sumy.
Môžete porovnať jednotlivé cenové varianty.
Alebo môžete vytvoriť koláž materiálov, ktoré chcete použiť. Keď ich uvidíte pri sebe, tak ihneď zbadáte, či sa k sebe hodia, či ladia farebne, či ladia vzory a štruktúry.
Rôzne varianty využitia konceptu interiéru:
Zoznamy nábytku a doplnkov
Očíslujte si položky, aby ste na nič nezabudli a urobte si z nich tabuľku s cenami a zoznamom obchodov.
Vzorkovníky materiálov
Ako vytvoriť vzorkovník materiálov:
Ak chcete vidieť, či sa jednotlivé materiály a farby k sebe hodia a nepotrebujete tam mať obrázky konkrétnych nábytkov, iba chcete vidiť materiály, vemi dobre sa na to hodí aplikácia zdarma: Mattoboard. Nájdtete ju tu: https://mattoboard.com/
Tu je príklad, ako s ňou pracovať:
ÚLOHA:
Sme skoro na konci a teraz už treba len tvoriť, hľadať najvhodnejšie varianty, urobiť si z toho zoznam a cenovú kalkuláciu a potom šup-šup nakupovať a zariaďovať 😉
ÚLOHA DNEŠNÉHO DŇA:
1. Skúste si zo svojho konceptu urobiť nákupný zoznam
2. Urobte si jednoduchú cenovú kalkuláciu
3. Pozrite si večer webinár o 20:00 s ďalšími radami a informáciami, kde ukážem aj možnosti, kde sa môžete naučiť vytvárať realistickú vizualizáciu interiéru.
Ak ste webinár nestihli, prejdite na záznam.