PRAKTICKÉ TIPY DIZAJNÉRKY SLAVKY
Kúpeľne
AKO A ČI VYBRAŤ DO SPRCHÁČA VANIČKU
Dnes je trend mať sprchový kút typu walk-in, teda bez vaničky, iba rovnú vyspádovanú podlahu. Ale nie vždy je to možné, napríklad v panelákoch je problém a často nemožné sekať odvod vody do podlahy. Takže potom nastupuje možnosť vymurovať vyvýšený priestor sprchového kúta, alebo vybrať nejakú vaničku.
Aké existujú možnosti výberu?
Rozdelenie podľa materiálov:
1. AKRYLÁTOVÁ VANIČKA - dnes najžiadanejší materiál, nielen preto, že sú ľahké, príjemné hladké, pritom nehrozí riziko pošmyknutia a ľahko udržiavateľné, ale akrylát môže mať akýkoľvek tvar. Dobre tlmí zvuk dopadajúcej vody a je stálofarebný. Hrozí tu ale väčšie roziko poškodenia poškriabaním, preto sa neodporúča do namáhaných priestorov, alebo ak sa vo vaničke budú kúpať zvieratá s drápkami. Pri poškodení sa dá však vada opraviť prebrúsením a vyhladením. Pozor si však musíte dať aj na hrubozrnné čistiace piesky a pasty, ktoré povrch porušujú. Pozor na rôzne kyseliny a farby (napríklad farba na vlasy) môže vašu vaničku nenávratne poškodiť, alebo zafarbiť.
2. LIATY MRAMOR - patria medzi najkvalitnejšie. Sú nízke a pritom pevné s vysokou nosnosťou a stálofarebnosťou. Majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a ľahko sa udržujú. Je možné ich vyrobiť v akejkoľvek farbe a tvare. Sú však cenovo vyššia kategória ako akrylát.
3. KERAMIKA - je známa svojou pevnosťou, odolnosťou, vysokou nosnosťou a ľahkou údržbou. Negatívom môže byť možnosť pošmyknutia. U keramických vaničiek sa preto často používa protišmyková úprava alebo rošty s imitáciou tropických drevín.
4. SMALTOVANÉ VANIČKY Z OCELE - sú stále v obľube pre nízku cenu a vlastnostiam smaltu, ktorý je hladký, farebne stály, odolný voči chemikáliám, kyselinám aj voči poškrabaniu. Kvalitná smaltovaná oceľ by mala mať hrúbku 3,5 mm. Smaltované vaničky sa vyrábajú v mnohých tvaroch a veľkostiach. Nevýhodou je možné pošmyknutie, ak nechcete použiť protišmykové podložky, je možné povrch smaltu upraviť tzv. antislipom, ktorý zabráni možnému pošmyknutiu.
ĎALšIE UPOZORNENIA:
Ak vyberáte vaničku pre seniora, doporučujem typ, ktorý sa dá zabudovať do podlahy a vznikne skoro bezbarierové riešenie. Klasická vanička máva výšku cca 6 - 10cm.
Ak budete mať iba sprchový kút bez vane a budete v nej kúpať deti, doporučujem vybrať hlbokú vaničku. Bývajú až do hlbky 28 - 49cm a majú aj protišmykovú úpravu. Pozor na to, že nie každý typ kúta a sifóna sa dá zabudovať do podlahy (obmedzené a niekedy nemožné je to napríklad v paneláku)
Niekedy sa nedá vanička položiť priamo na zem, ale musí byť na nožičkách, aby mal odpad požadovaný spád. Pred výberom sa preto poraďte s odborníkom.
NAJČASTEJŠIE TVARY A ROZMERY:
- štvrťkruhový tvar
- hranatý štvrťkruh
- štvorcový tvar
- obdĺžnik
- obdĺžnik s oblúkom
Rozmery:
- minimum 80 x 80cm
- štandard 90 x 90cm
- a väčšie
Aký typ máte v kúpelni vy? Spokojní, vybrali by ste si ho znovu, či už nikdy viac? A prečo? Napíšte do komentára... Ďakujem a som zvedavá na skúsenosti.









